Disse brancher er hårdest ramt af it-kriminelle

Bestemte brancher er allermest plagede af datakriminalitet og alvorlige brud på it-sikkerheden. Se her, hvilke brancher, der er tale om.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan får du nemt styr på alle dine usikre kodeord

Knægten i kælderen stjal millioner med snedig app

Der tales meget om it-kriminalitet, men hvem er egentlig hårdest ramt af problemet?

Det har sikkerhedsfirmaet Verizon undersøgt i sin databrudsrapporter fra 2011 og 2012, hvor detailhandlen, hotel- og restaurationsbranchen samt på finans- og sundhedsområderne er sat under lup.

Databrudsrapporten fra i år analyserer 855 brud på datasikkerheden verden rundt, der ifølge Verizon medførte, at over 174 millioner data blev kompromitteret.

Her er det værst

I gennem de sidste to år har hotel- og restaurationsbranchen ifølge Verizon haft de største problemer. Det er her, at man oplever flere brud på sikkerheden, end i nogen anden industri eller branche.

Det skyldes at de kassesystemer, som anvendes til at gennemføre betalinger, er uhyre lette mål for de it-kriminelle.

I finanssektoren og forsikringsbranchen står man over for nogle særlige udfordringer, når det gælder data-beskyttelse. Sektoren betragtes som et værdifuldt mål, og den tiltrækker derfor en meget målrettet og vedholdende kriminel opmærksomhed.

De fleste brud på sikkerheden foregår gennem bankkonti og web-applikationer, men størstedelen sker stadig gennem manuelle overgreb mod eksempelvis pengeautomater eller brugere af disse.

Læger er ramt hårdt

I sundhedssektoren er de mindre og mellemstore virksomheder med op til 100 ansatte hårdest ramt, hvor lægekonsultationer og tandlægepraksisser udgør den største andel.

Organiserede kriminelle grupper angriber typisk mindre virksomheder, hvor risikoen er lav, for at indhente personlige oplysninger og betalingsinformationer, som kan bruges til forskellige former for bedrageri.

I følge Verizon sker de fleste angreb i form af hacking og brug af malware, og de er ofte målrettet mod kassesystemer (POS - point of sale systems).

Sikkerheden på dette område kan helt simpelt forbedres ved at udarbejde stærkere passwords eller oprette firewalls.

Medarbejderne er skyld i meget

I detailhandlen handler problemerne igen om kassesystemer, som bruges til at afvikle den daglige forretning. De kriminelle går via tredjeparts remote access-tjenester og udnytter id-oplysninger, som er svage eller lette at gætte.

De hårdest ramte er mindre og mellemstore virksomheder, som ofte mangler ressourcer og ekspertise til at håndtere it-sikkerheden.

Resultatet er, at disse virksomheder enten må stole på tredjeparts-leverandører, som ikke altid giver den nødvendige beskyttelse. Eller også benytter de en standard-løsning uden at sikre sig, at den imødekommer virksomhedens sikkerhedsbehov.

I mange tilfælde er medarbejderne i øvrigt selv indblandet i problemerne, enten bevidst eller ubevidst. Det kan være i form af åbning af ondsindede filer eller besøg på tvivlsomme websider.

Undersøgelsen er global og derfor ikke specifik for Danmark.

Læs også:
Sådan får du nemt styr på alle dine usikre kodeord

Knægten i kælderen stjal millioner med snedig app

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS