Knægten i kælderen stjal millioner med snedig app

En 20-årig hacker havde held til at stjæle penge fra 17.000 personer ved hjælp af en falsk app til smartphones.

Artikel top billede

Læs også:

De bedste apps til at beskytte din smartphone

Pas på: Hackere misbruger smartphone-teknologi

Derfor lander du så nemt i dyr smartphone-fælde

Smartphonen er de it-kriminelles nye legeplads.

Dels fordi smartphones anvendes til stadig flere ting af stadig flere mennesker - men også fordi de sjældent er beskyttet med sikkerhedssoftware.

I et konkret tilfælde havde en 20-årig franskmand held til at sprede en hjemmeudviklet app blandt 17.000 smartphone-brugere, så han fra hver person kunne stjæle mindre beløb.

I alt skal han have nuppet omkring 3,8 millioner kroner, skriver BBC.

Sådan stjal han pengene

Som det tidligere er set, var fremgangsmåden en falsk app, der lignede originalerne tilpas meget til, at smartphone-brugerne hoppede på den.

BBC skriver, at app'en, når den var downloadet - typisk til Android-telefoner - sendte en SMS til et særligt premium-nummer, som den unge mand selv stod bag.

Samtidig kunne app'en hjælpe ham med adgang til ofrenes adgangskoder til diverse websider.

Franskmanden har i dag erkendt sine forbrydelser, der blev begået hjemme hos forældrene i det nordlige Frankrig.

Den it-kriminelle har aldrig læst it, men han har forklaret, at han interesserer sig for computere og gerne vil være softwareudvikler.

Læs også:

De bedste apps til at beskytte din smartphone

Pas på: Hackere misbruger smartphone-teknologi

Derfor lander du så nemt i dyr smartphone-fælde

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S