Knægten i kælderen stjal millioner med snedig app

En 20-årig hacker havde held til at stjæle penge fra 17.000 personer ved hjælp af en falsk app til smartphones.

Artikel top billede

Læs også:

De bedste apps til at beskytte din smartphone

Pas på: Hackere misbruger smartphone-teknologi

Derfor lander du så nemt i dyr smartphone-fælde

Smartphonen er de it-kriminelles nye legeplads.

Dels fordi smartphones anvendes til stadig flere ting af stadig flere mennesker - men også fordi de sjældent er beskyttet med sikkerhedssoftware.

I et konkret tilfælde havde en 20-årig franskmand held til at sprede en hjemmeudviklet app blandt 17.000 smartphone-brugere, så han fra hver person kunne stjæle mindre beløb.

I alt skal han have nuppet omkring 3,8 millioner kroner, skriver BBC.

Sådan stjal han pengene

Som det tidligere er set, var fremgangsmåden en falsk app, der lignede originalerne tilpas meget til, at smartphone-brugerne hoppede på den.

BBC skriver, at app'en, når den var downloadet - typisk til Android-telefoner - sendte en SMS til et særligt premium-nummer, som den unge mand selv stod bag.

Samtidig kunne app'en hjælpe ham med adgang til ofrenes adgangskoder til diverse websider.

Franskmanden har i dag erkendt sine forbrydelser, der blev begået hjemme hos forældrene i det nordlige Frankrig.

Den it-kriminelle har aldrig læst it, men han har forklaret, at han interesserer sig for computere og gerne vil være softwareudvikler.

Læs også:

De bedste apps til at beskytte din smartphone

Pas på: Hackere misbruger smartphone-teknologi

Derfor lander du så nemt i dyr smartphone-fælde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird