Nokia er faldet fra smartphone-tinderne

Samsung sluttede tredje kvartal som verdens største smartphone-producent efterfulgt af Apple. Nokia var ikke engang på top fem.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Nokia er ikke længere at finde blandt verdens fem største smartphone-producenter.

Det tilskrives af IDC hård konkurrence på verdensplan fra Samsung og Apple og fra producenter med stor vækst såsom Huawei i Kina, hvor Nokia var den dominerende spiller så sent som i tredje kvartal 2011.

Den finske mobilproducent lå i andet kvartal på tredjepladsen, hvad angår antal leverede smartphones.

Med hensyn til det samlede antal leverede mobiltelefoner mistede Nokia førerpositionen i tredje kvartal sidste år til Samsung, men var på daværende tidspunkt stadig foran Apple.

Men Nokia leverede kun 82,9 millioner enheder i tredje kvartal i år i forhold til 106,5 millioner i samme periode sidste år.

Smartphone vokser

I alt blev der i tredje kvartal i år leveret 179,7 millioner enheder i smartphone-markedet.

Det er 45,3 procent flere end de 123,7 millioner enheder, der blev leveret i samme periode sidste år, oplyser IDC.

Det samlede mobiltelefon-marked er på det sidste år vokset 2,4 procent, så der i tredje kvartal blev leveret 444,5 millioner mobiltelefoner.

Nokias overgangsperiode fra at bruge Symbian på sine smartphones til at bruge Windows Phone har i de sidste 18 måneder ifølge IDC givet selskabets konkurrenter mulighed for at løbe med større markedsandele.

Smartphone-markedet er dog stadig i sin vorden, så der er god plads til adskillige producenter med forskellige styresystemer heriblandt Nokia, tilføjer IDC.

Samsungs andel i smartphone-markedet var i tredje kvartal i år 31,3 procent.

I samme periode sidste år lå den på kun 22,7 procent.

Producenten leverede 56,3 millioner smartphones, hvilket skal sammenlignes med 28 millioner enheder i tredje kvartal sidste år.

Android-portefølje rykker

Samsungs vækst kommer ifølge IDC hovedsageligt fra selskabets "brede, dybe og opdaterede" Android-portefølje inklusiv topmodellen Galaxy S III, som var tilgængelig i hele kvartalet.

Selskabet fra Sydkorea har også annonceret modeller i mellemklassen og billigere heriblandt ATIV S med Windows 8.

Apple, der stadig er verdens andenstørste smartphone-producent, oplevede i tredje kvartal sin markedsandel stige til 15 procent fra 13,8 procent i samme periode sidste år.

Selskabet leverede 26,9 millioner enheder i kvartalet. Apples iPhone 5, som kun var på markedet en enkelt uge i tredje kvartal hjalp ikke desto mindre til at øge antallet af leverede smartphones, da der alene i denne ene uge blev solgt flere end fem millioner styks.

Salgstallene for den nyeste iPhone har tilsyneladende været upåvirket af introduktionen af Apples egen fejlbehæftede korttjeneste.

Også analysefirmaet Strategy Analytics har netop offentliggjort statistik om smartphone-markedet.

Ifølge tallene fra Strategy Analytics sluttede Samsung tredje kvartal med en andel af smartphone-markedet på 35,2 procent, mens Apples andel var på 16,6 procent.

Samsung leverede ifølge Strategy Analytics 56,9 millioner smartphones, mens Apple leverede 26,9 millioner.

De andre tre smartphone-producenter på IDC's top fem er Research In Motion, ZTE og HTC.

Det lykkedes lige nøjagtig kinesiske ZTE at skubbe HTC af fjerdepladsen hovedsageligt på grund af dens internationale differentiering og øgede salg i mange nye markeder.

HTC leverede kun 7,3 millioner smartphones i forhold til 12,7 millioner i samme periode sidste år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,