Ny lov vil fordoble dit gebyr til Datatilsynet

Private virksomheder bliver fra januar ramt af en fordobling af gebyret på ansøgninger og tilladelser til Datatilsynet, hvis en ny lov vedtages.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Private virksomheder som barsler med nye løsninger eller projekter, som kræver anmeldelser eller tilladelser til Datatilsynet, kan spare penge ved at sende papirerne ind til myndigheden inden 1. januar 2013.

I al fald hvis et nyt lovforslag fra regeringen om at fordoble gebyret til Datatilsynet fra private dataansvarlige vedtages af Folketinget.

Fra den første januar bliver anmeldelser og ansøgninger om tilladelser til Datatilsynet nemlig ramt af en 100 procent stigning på det gebyr, som staten tager for Datatilsynets arbejde, sådan at det stiger fra 1.000 kroner til 2.000 kroner. 

Det er Datatilsynet, som har tilsynspligten med, om Persondataloven bliver overholdt, når data skal behandles.

Den slags kræver tilladelser, og det udsteder Datatilsynet på baggrund af ansøgninger. Meningen er at undgå sikkerhedsbrud, så personfølsomme data bliver spredt på grund af for dårlig sikkerhed.     

Gebyr uændret i 24 år

Det er justitsminister Morten Bødskov (S), der foreslår at forhøje gebyret, som ikke har været reguleret siden det blev indført i 1988, selvom det lovgrundlag den omfatter i 2000 blev skiftet helt ud med Persondataloven.

En analyse af Datatilsynets faktiske omkostninger forbundet med anmelder og tilladelser fra private viste i 2007, at gebyret kun dækker omkring 20 procent af omkostningerne, hvilket stadig er et realistisk leje.

Derfor har Justitsministeriet ikke noget problem med at fordoble gebyret nu, fremgår det af lovforslaget.

"Da gebyret, der hverken er blevet forhøjet eller pristalsreguleret siden gebyrets indførelse i 1988, således kun kan antages at dække ca. 20 pct. af Datatilsynets omkostninger i forbindelse med anmeldelsesordningen for private dataansvarlige, finder Justitsministeriet grundlag for at forhøje gebyret til 2.000 kr."

Ifølge lovforslaget kommer gebyrstigningen til at gælde anmeldelser og ansøgninger om tilladelser, "der er kommet frem til Datatilsynet den 1. januar 2013 eller senere."

Det er værd at bemærke, at Datatilsynet kun betragter en sag efter persondatalovens paragraf 48, 50 og 53 som anmeldt, når gebyret er modtaget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura