Ny lov vil fordoble dit gebyr til Datatilsynet

Private virksomheder bliver fra januar ramt af en fordobling af gebyret på ansøgninger og tilladelser til Datatilsynet, hvis en ny lov vedtages.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Private virksomheder som barsler med nye løsninger eller projekter, som kræver anmeldelser eller tilladelser til Datatilsynet, kan spare penge ved at sende papirerne ind til myndigheden inden 1. januar 2013.

I al fald hvis et nyt lovforslag fra regeringen om at fordoble gebyret til Datatilsynet fra private dataansvarlige vedtages af Folketinget.

Fra den første januar bliver anmeldelser og ansøgninger om tilladelser til Datatilsynet nemlig ramt af en 100 procent stigning på det gebyr, som staten tager for Datatilsynets arbejde, sådan at det stiger fra 1.000 kroner til 2.000 kroner. 

Det er Datatilsynet, som har tilsynspligten med, om Persondataloven bliver overholdt, når data skal behandles.

Den slags kræver tilladelser, og det udsteder Datatilsynet på baggrund af ansøgninger. Meningen er at undgå sikkerhedsbrud, så personfølsomme data bliver spredt på grund af for dårlig sikkerhed.     

Gebyr uændret i 24 år

Det er justitsminister Morten Bødskov (S), der foreslår at forhøje gebyret, som ikke har været reguleret siden det blev indført i 1988, selvom det lovgrundlag den omfatter i 2000 blev skiftet helt ud med Persondataloven.

En analyse af Datatilsynets faktiske omkostninger forbundet med anmelder og tilladelser fra private viste i 2007, at gebyret kun dækker omkring 20 procent af omkostningerne, hvilket stadig er et realistisk leje.

Derfor har Justitsministeriet ikke noget problem med at fordoble gebyret nu, fremgår det af lovforslaget.

"Da gebyret, der hverken er blevet forhøjet eller pristalsreguleret siden gebyrets indførelse i 1988, således kun kan antages at dække ca. 20 pct. af Datatilsynets omkostninger i forbindelse med anmeldelsesordningen for private dataansvarlige, finder Justitsministeriet grundlag for at forhøje gebyret til 2.000 kr."

Ifølge lovforslaget kommer gebyrstigningen til at gælde anmeldelser og ansøgninger om tilladelser, "der er kommet frem til Datatilsynet den 1. januar 2013 eller senere."

Det er værd at bemærke, at Datatilsynet kun betragter en sag efter persondatalovens paragraf 48, 50 og 53 som anmeldt, når gebyret er modtaget.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job