Ny lov vil fordoble dit gebyr til Datatilsynet

Private virksomheder bliver fra januar ramt af en fordobling af gebyret på ansøgninger og tilladelser til Datatilsynet, hvis en ny lov vedtages.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Private virksomheder som barsler med nye løsninger eller projekter, som kræver anmeldelser eller tilladelser til Datatilsynet, kan spare penge ved at sende papirerne ind til myndigheden inden 1. januar 2013.

I al fald hvis et nyt lovforslag fra regeringen om at fordoble gebyret til Datatilsynet fra private dataansvarlige vedtages af Folketinget.

Fra den første januar bliver anmeldelser og ansøgninger om tilladelser til Datatilsynet nemlig ramt af en 100 procent stigning på det gebyr, som staten tager for Datatilsynets arbejde, sådan at det stiger fra 1.000 kroner til 2.000 kroner. 

Det er Datatilsynet, som har tilsynspligten med, om Persondataloven bliver overholdt, når data skal behandles.

Den slags kræver tilladelser, og det udsteder Datatilsynet på baggrund af ansøgninger. Meningen er at undgå sikkerhedsbrud, så personfølsomme data bliver spredt på grund af for dårlig sikkerhed.     

Gebyr uændret i 24 år

Det er justitsminister Morten Bødskov (S), der foreslår at forhøje gebyret, som ikke har været reguleret siden det blev indført i 1988, selvom det lovgrundlag den omfatter i 2000 blev skiftet helt ud med Persondataloven.

En analyse af Datatilsynets faktiske omkostninger forbundet med anmelder og tilladelser fra private viste i 2007, at gebyret kun dækker omkring 20 procent af omkostningerne, hvilket stadig er et realistisk leje.

Derfor har Justitsministeriet ikke noget problem med at fordoble gebyret nu, fremgår det af lovforslaget.

"Da gebyret, der hverken er blevet forhøjet eller pristalsreguleret siden gebyrets indførelse i 1988, således kun kan antages at dække ca. 20 pct. af Datatilsynets omkostninger i forbindelse med anmeldelsesordningen for private dataansvarlige, finder Justitsministeriet grundlag for at forhøje gebyret til 2.000 kr."

Ifølge lovforslaget kommer gebyrstigningen til at gælde anmeldelser og ansøgninger om tilladelser, "der er kommet frem til Datatilsynet den 1. januar 2013 eller senere."

Det er værd at bemærke, at Datatilsynet kun betragter en sag efter persondatalovens paragraf 48, 50 og 53 som anmeldt, når gebyret er modtaget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension