Børnenes IT-Fond nærmer sig store mål i pc-uddeling til børn

Fond er godt på vej til at realisere målsætningen om, at uddele to computere om dagen til udsatte unge.

Artikel top billede

Læs også:
Børnenes IT-Fond får millionbeløb

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Børnenes IT-Fond scorer en million kroner

Onsdag blev der uddelt to spritnye computere til Karina og Sabina, der bor ved opholdsstedet Home i Hundested.

Det sker som led i et projekt, hvor Børnenes IT-Fond uddeler computere til udsatte unge, som ikke selv har chancen for at anskaffe sig det dyrbare værktøj.

Fonden er nu godt på vej til at nå deres målsætning om at uddele to computere om dagen. I regnskabsåret 2011/2012 blev der uddelt én computer om dagen, eller hvad der svarer til 369 samlet set.

Det nuværende regnskabsår er langtfra slut, alligevel har Børnenes IT-Fond i år uddelt over 369 computere til udsatte unge.

I Danmark er der cirka 15.000 børn og unge, som er anbragt udenfor hjemmet på institution. En væsentlig del af disse børn og unge har begrænset computeradgang, fordi budgetterne ikke slår til.

Bag Børnenes IT-Fond står Børnerådet, IT-Branchen, Børnehjælpsdagen og IDG, der i fællesskab har søsat projektet.

Computeren er vigtigt skoleredskab

Computerne er et vigtigt redskab for de unge, fordi skolerne i dag benytter it i alle områder. Lektier, undervisning og generel information foregår primært gennem it.

"Alt foregår online. Så det er lidt besværligt, når man ikke har en computer," siger Sabine, der til daglig går på Handelsskolernes Grundforløb.

På opholdsstedet Home har seks af pigerne brugt to stationære computere til deling, når der skulle laves lektioner. Opholdsstedet har tidligere modtaget én computer fra fonden, og onsdag modtog Sabine og Karina deres helt egen bærbare-computer.

Sabine og Karina er enige om, at det er surt at sidde blandt andre elever i skolen, når du ikke har en computer.

"Jeg har lånt en computer, eller lavet mine afleveringer i hånden," siger Karina, som er studerende på HF.

Computeren er også et vigtigt redskab til at kommunikere med vennerne, og det er netop det sociale pigerne fokusere på, da computerne starters op for første gang.

"Vi skal da på Facebook," lyder det fra Sabine og Karina.

Læs også:
Børnenes IT-Fond får millionbeløb

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Børnenes IT-Fond scorer en million kroner

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S