Sådan kommer du til tops i headhunternes databaser

Kan du ikke vente på, at headhunteren kommer og tilbyder dig et nyt it-job, eller har du bare brug for råd i forbindelse med din jobstrategi? Læs med her.

Artikel top billede

Læs også:
Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu.

Vi har spurgt Hays IT i Danmark om, hvordan du laver en fornuftig jobstrategi, får gjort opmærksom på dig selv og kommer til tops i rekrutteringsdatabaserne.

Hays er en verdens førende virksomheder inden for rekruttering af specialister, og arbejder på tværs af den private og den offentlige sektor fra 245 kontorer i 33 lande.

Du er en vare 

Måske bør du begynde at tænke på sig selv som en vare, når du søger job.

For jobmarkedet er lidt ligesom et supermarked, hvor de varer, der præsenterer sig bedst, er dem, der først bliver revet ned fra hylderne.

"Vores verden er kandidatorienteret, det er lidt som et supermarked, hvor der er mange varer på hylderne. Når vi skal vælge egnede kandidater til en stilling, går det hurtigt, og vi skal igennem rigtigt mange, så her handler det altså om hurtigt at fange vores interesse," siger Jakob Lindstrøm, division manager for Hays.

Hays' hylder er fyldt med de varer, som virksomhederne efterspørger. Derfor hænger succesen for Hays også tæt sammen med det udvalg af kandidater, de har i deres digitale katalog.

"Vores vare er kandidaterne, og de er derfor også nøglen til succes. Uden dem kan vi ikke lave forretning. Derfor betyder vores database alt for os, og vi gør alt for at bygge den op inden for vores forskellige specialistområder," siger Jakob Lindstrøm

Hays' database

Strategien for Hays går ud på at specialisere sig inden for forskellige afgrænsede områder, og i denne sammenhæng handler det om at samle en stor bunke kvalificerede kandidater i en database, fortæller Søren Dahl, managing director for Hays i Danmark.

"På fire et halvt år har vi bygget en stærk database op - både på leder- og specialistniveau, og vi er vel oppe på at have omkring 8.000 kandidater i vores database udelukkende inden for it," siger han og påpeger, at Hays også benytter de sociale medier.

"Vi benytter naturligvis også de sociale medier til at identificere kandidater. Men vi tror på, at vi via en opdateret kandidatdatabase har en hurtigere tilgang til at matche kandidaterne. Det er jo heller ikke alle mennesker, som er på LinkedIn - endnu," siger Søren Dahl.

Men hvordan kommer man til tops i de her databaser?

Læs også:
Her er de mest eftertragtede it-kompetencer lige nu.

Sådan kommer du til tops i databaserne

"I vores verden er det faktisk meget simpelt at skille sig ud, for det drejer sig bare om søgeord. Vi benytter en søgeteknologi i vores database, der minder meget om Google Search. Jeg skriver, at nu skal jeg bruge den her type ... 'tryk, tryk, tryk', og så kører søgningen derned- ad ... Resultatet er måske 10, som matcher profilen, og så begynder vi selvfølgelig at kigge mere detaljeret på kandidaterne," siger Jakob Lindstrøm, og fortsætter:

"Det er klart, at hvis du har et cv, som ikke lever op til det, en konkret stilling kræver, ja så bliver du lagt i en forkert bunke. Så det er meget basalt og handler om at gøre noget ud af sit cv og klart gøre rede for, hvilke teknologier man har arbejdet med samt på hvilket niveau," siger han.

Vær med på beatet

Og teknologierne er særligt vigtige, når det handler om it, lyder det enstemmigt fra Jakob Lindstrøm og Søren Dahl.

"Det er jo et område, der forandrer sig hurtigt og konstant. Man skal virkelig være med på beatet og være opdateret omkring teknologi, platforme og nye områder," siger Søren Dahl.

"Hav altid dit cv opdateret på LinkedIn og i en
rekrutteringsdatabase, du kan jo altid blive overrasket over, hvordan tingene udvikler sig, specielt i en hurtig it-verden," tilføjer Jakob Linstrøm.

Derudover behøver en ansættelse nu om dage ikke at være et livslangt ægteskab.

"Det kunne være sundt for mange at skifte job undervejs. Hvis du har bevist, at du kan komme ind i flere virksomheder og gøre det godt, jamen så tror jeg på, at du også kan gøre det godt hos en af mine kunder. Så det er klart, at du hele tiden skal bygge på og have ambitioner om at nå skridtet videre," siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos