Så meget tjener staten på udlejning til mobilmaster

Mens debatten om lejepriser af mobilmaster fortsætter, afslører et internt notat, hvor meget staten kræver af teleselskaberne for at leje grunde ud til mobilmaster.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Læs også:

Afsløring: Derfor skulle Telenor betale millionbeløb for mobilmast

Mobilmastesag: Telebranchen kræver politisk handling nu

Da Statens ejendomsselskab Freja for nylig krævede en million kroner af Telenor for en mastegrund, lød beregningen ifølge Frejas direktør Karen Mosbech således:

"Vores prissætning var: Man kan leje ud til 3 til 4 teleselskaber, aftaler af den slags - vurderede vi ud fra andre steder - er cirka 50.000 kroner om året," skrev direktøren i en mail til Finansministeriet.

Det kan derfor være interessant at kaste et blik på, hvad staten tager i leje andre steder.

Af et internt notat, som Computerworld har fået aktindsigt i, fra Frejas direktør Karen Mosbech, fremgår det, at Freja i september havde fem lejekontrakter med mobilselskaber.

De har alle 10 års opsigelse fra udlejer og 6-12 måneders opsigelse fra lejer.

Det drejer sig om følgende:

  • Brorfelde udlejet til Sonofon. Årlig leje 44.000 kr. Aftalen er indgået af Bygningsstyrelsen d.18. juni 1993.
  • Horsens, en sender på bygning, udlejet til Sonofon (i dag Telenor red.). Årlig leje 28.000. Aftalen er indgået af Freja d.1. august 2008.
  • Horsens, en mast på bygning. Udlejet til Telia for 50.000 kroner. Aftalen er indgået af Justitsministeriet d. 21. oktober 1997, men der er allonge med prisstigning udarbejdet af Freja.
  • Islevgårds Allé i Rødovre. Udlejet til 3 for 56.000 kroner. Aftalen er indgået af Bygningsstyrelsen d. 11. januar 2008.

Lejepris på Bornholm: 12.000 kroner

Den sidst på listen fra september er den omdiskuterede mobilmast i Assens, som Statens ejendomssalg og Telenor altså nu har indgået en fremtidig aftale omkring.

  • Dalvænget, Assens. Årsleje 20.000 kroner, indgået af Bygningsstyrelsen d. 18. juni 1993. Om Assens-grunden står desuden følgende:
"Vores udspil til en pris på grunden i Assens er 1 mio. kroner svarende til et afkast på 5 procent, hvis bare en lejer betaler 50.000 om året. På de fleste master vil der være flere lejere."

Lidt paradoksalt anerkender Freja dog, at de ikke havde indblik i de lejeaftaler og priser, som de altså alligevel fastsatte den indledende pris ud fra.

"På masten i Assens er der flere lejere, de betaler til Telenor. Telenor skal ifølge lejekontrakten oplyse os om, at de fremlejer, men det er ikke sket. De er ikke forpligtede til at fortælle os, hvor meget de fremlejer for, kun at de gør det."

Af notatet fremgår desuden, at Freja i et andet yderområde har formået at sælge en grund til en telemast. Nemlig Bornholm.

Her er lejeprisen anderledes lav.

"Der er solgt en grund til en telemast i Hasle på Bornholm, den er solgt med et afkast på fire procent på en 30-årig aftale. Leje cirka 12.000 kroner."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job