Så meget tjener staten på udlejning til mobilmaster

Mens debatten om lejepriser af mobilmaster fortsætter, afslører et internt notat, hvor meget staten kræver af teleselskaberne for at leje grunde ud til mobilmaster.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Læs også:

Afsløring: Derfor skulle Telenor betale millionbeløb for mobilmast

Mobilmastesag: Telebranchen kræver politisk handling nu

Da Statens ejendomsselskab Freja for nylig krævede en million kroner af Telenor for en mastegrund, lød beregningen ifølge Frejas direktør Karen Mosbech således:

"Vores prissætning var: Man kan leje ud til 3 til 4 teleselskaber, aftaler af den slags - vurderede vi ud fra andre steder - er cirka 50.000 kroner om året," skrev direktøren i en mail til Finansministeriet.

Det kan derfor være interessant at kaste et blik på, hvad staten tager i leje andre steder.

Af et internt notat, som Computerworld har fået aktindsigt i, fra Frejas direktør Karen Mosbech, fremgår det, at Freja i september havde fem lejekontrakter med mobilselskaber.

De har alle 10 års opsigelse fra udlejer og 6-12 måneders opsigelse fra lejer.

Det drejer sig om følgende:

  • Brorfelde udlejet til Sonofon. Årlig leje 44.000 kr. Aftalen er indgået af Bygningsstyrelsen d.18. juni 1993.
  • Horsens, en sender på bygning, udlejet til Sonofon (i dag Telenor red.). Årlig leje 28.000. Aftalen er indgået af Freja d.1. august 2008.
  • Horsens, en mast på bygning. Udlejet til Telia for 50.000 kroner. Aftalen er indgået af Justitsministeriet d. 21. oktober 1997, men der er allonge med prisstigning udarbejdet af Freja.
  • Islevgårds Allé i Rødovre. Udlejet til 3 for 56.000 kroner. Aftalen er indgået af Bygningsstyrelsen d. 11. januar 2008.

Lejepris på Bornholm: 12.000 kroner

Den sidst på listen fra september er den omdiskuterede mobilmast i Assens, som Statens ejendomssalg og Telenor altså nu har indgået en fremtidig aftale omkring.

  • Dalvænget, Assens. Årsleje 20.000 kroner, indgået af Bygningsstyrelsen d. 18. juni 1993. Om Assens-grunden står desuden følgende:
"Vores udspil til en pris på grunden i Assens er 1 mio. kroner svarende til et afkast på 5 procent, hvis bare en lejer betaler 50.000 om året. På de fleste master vil der være flere lejere."

Lidt paradoksalt anerkender Freja dog, at de ikke havde indblik i de lejeaftaler og priser, som de altså alligevel fastsatte den indledende pris ud fra.

"På masten i Assens er der flere lejere, de betaler til Telenor. Telenor skal ifølge lejekontrakten oplyse os om, at de fremlejer, men det er ikke sket. De er ikke forpligtede til at fortælle os, hvor meget de fremlejer for, kun at de gør det."

Af notatet fremgår desuden, at Freja i et andet yderområde har formået at sælge en grund til en telemast. Nemlig Bornholm.

Her er lejeprisen anderledes lav.

"Der er solgt en grund til en telemast i Hasle på Bornholm, den er solgt med et afkast på fire procent på en 30-årig aftale. Leje cirka 12.000 kroner."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse