Apple tilbyder Motorola en dollar per Motorola-telefon

Apple giver Motorola Mobility et godt tilbud: En dollar per telefon, der kører med en Motorola-licens.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilbudt at betale Motorola Mobility, der er ejet af Google, op til én dollar per hardwareenhed for licens til patenter inden for mobilnetværk og Wi-Fi-teknologi.

Apples tilbud, der er offentliggjort i dokumenter indgivet til en domstol i sagen, kommer kun fem dage før patentsagen skal for retten.

Under domsforhandlingen forventes de to selskaber at argumentere om priser for licensering.

De omhandlede patenter anses for at være af afgørende betydning for UMTS, GPRS, GSM og 802.11-standarden, så Motorola Mobility er nødt til at licensere dem til sine konkurrenter på "retfærdige, rimelige og ikke-diskriminerende vilkår."

Motorola Mobility kræver i udgangspunktet en royalty på 2,25 procent for hver hardwareenhed.

En dollar per dækket produkt

"Apple ville fremover være villig til at betale en retsligt pålagt rimelig pris på eller under én dollar per dækket produkt," skriver selskabet i beskrivelsen af sit tilbud.

"Denne pris anser Apple for at være passende efter omstændighederne for Motorolas portefølje af essentielle mobilnetværk- og Wi-Fi-patenter."

Apple skriver, at selskabet vil forsøge alle muligheder for appel, hvis retten pålægger selskabet at betale en højere pris end én dollar per enhed.

"Tag endelig ikke fejl, det er ikke, hvad Apple ønsker," skriver Apple om udsigterne til appelsager og yderligere juridisk tovtrækning.

Milliarder af dollar per år

"Men hvis domstolen pålagde for eksempel den pris, som Motorola søger, så ville det løbe op i milliarder af dollar per år. Det er flere gange mere end, hvad Apple betaler for selv væsentligt større patentporteføljer, der er essentielle for standarder."

Apple skriver, at hvis selskabet skulle betale den pris, som Motorola Mobility kræver, så ville de samlede omkostninger i løbet af nogle år overstige de i dagens kurs godt 72 milliarder kroner, som Google opkøbte Motorola Mobility for.

"Under sådanne omstændigheder kan Apple have brug for, at Motorola demonstrerer, at de angiveligt essentielle patenter faktisk er essentielle patenter og er så mange penge værd. Det er noget, Motorola endnu ikke har kunnet gøre med hvad, der antageligt er selskabets bedste patenter," skriver Apple.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job