Apple tilbyder Motorola en dollar per Motorola-telefon

Apple giver Motorola Mobility et godt tilbud: En dollar per telefon, der kører med en Motorola-licens.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har tilbudt at betale Motorola Mobility, der er ejet af Google, op til én dollar per hardwareenhed for licens til patenter inden for mobilnetværk og Wi-Fi-teknologi.

Apples tilbud, der er offentliggjort i dokumenter indgivet til en domstol i sagen, kommer kun fem dage før patentsagen skal for retten.

Under domsforhandlingen forventes de to selskaber at argumentere om priser for licensering.

De omhandlede patenter anses for at være af afgørende betydning for UMTS, GPRS, GSM og 802.11-standarden, så Motorola Mobility er nødt til at licensere dem til sine konkurrenter på "retfærdige, rimelige og ikke-diskriminerende vilkår."

Motorola Mobility kræver i udgangspunktet en royalty på 2,25 procent for hver hardwareenhed.

En dollar per dækket produkt

"Apple ville fremover være villig til at betale en retsligt pålagt rimelig pris på eller under én dollar per dækket produkt," skriver selskabet i beskrivelsen af sit tilbud.

"Denne pris anser Apple for at være passende efter omstændighederne for Motorolas portefølje af essentielle mobilnetværk- og Wi-Fi-patenter."

Apple skriver, at selskabet vil forsøge alle muligheder for appel, hvis retten pålægger selskabet at betale en højere pris end én dollar per enhed.

"Tag endelig ikke fejl, det er ikke, hvad Apple ønsker," skriver Apple om udsigterne til appelsager og yderligere juridisk tovtrækning.

Milliarder af dollar per år

"Men hvis domstolen pålagde for eksempel den pris, som Motorola søger, så ville det løbe op i milliarder af dollar per år. Det er flere gange mere end, hvad Apple betaler for selv væsentligt større patentporteføljer, der er essentielle for standarder."

Apple skriver, at hvis selskabet skulle betale den pris, som Motorola Mobility kræver, så ville de samlede omkostninger i løbet af nogle år overstige de i dagens kurs godt 72 milliarder kroner, som Google opkøbte Motorola Mobility for.

"Under sådanne omstændigheder kan Apple have brug for, at Motorola demonstrerer, at de angiveligt essentielle patenter faktisk er essentielle patenter og er så mange penge værd. Det er noget, Motorola endnu ikke har kunnet gøre med hvad, der antageligt er selskabets bedste patenter," skriver Apple.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S