Intel: Her er fremtidens måde at styre dine fotos på

I fremtiden skal billeder og video med håndbevægelser i luften kunne trækkes ud over skærmkanten og over på væggen. Se her hvordan.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forskere fra Intel arbejder på en helt ny måde at vise billeder og videoer, som skal øge de sociale og samarbejdsmæssige aspekter.

"Det handler om at være i stand til at vise billeder af enhver slags på enhver overflade," fortæller Manny Vara, der er senior-teknologievangelist for Intel.

"Dette forandrer, hvordan vi interagerer med ting. Det gør vores billeder mere interaktive."

Stadig under udvikling

Den nye teknologi, der stadig er under udvikling, blev demonstreret ved Intels European Research & Innovation Conference i Barcelona i sidste måned.

Vara præsenterede projektet, der bærer navnet Display without Borders (Skærme uden grænser), med en bærbar, en Microsoft Kinect-sensor og en projektor.

Intel har ikke offentliggjort noget om, hvornår teknologien kan tænkes at komme i handlen.

Ved blot at bevæge fingeren kan billeder og video sømløst flyttes fra computerskærmen til stort set enhver nogenlunde jævn overflade såsom en skål, en bordoverflade eller en væg.

Med andre håndbevægelser og berøringer kan billederne omarrangeres, forstørres eller formindskes.

Med en let banken med fingeren kan man få videoer til at afspille.

Opfatter håndbevægelser

Vara forklarer, at sensorerne opfatter brugerens håndbevægelser, der tolkes som anvisninger.

Flere sensorer forbedrer oplevelsen.

"Den ved, hvornår du tager fat i et billede, og den ved, om billedet bevæges til højre elle venstre," tilføjer han.

Senere vil det blive sådan, at brugerne slet ikke behøver at berøre et givent billede eller en video for at flytte eller aktivere dem, fortæller Vara.

I stedet vil det hele blive gjort udelukkende med håndbevægelser i luften.

Selvom han regner med, at teknologien vil blive brugt af forbrugere til visning af fotos og video, så forestiller han sig også, at den kan finde anvendelse i erhvervslivet, hvor den kan gøre det lettere for medarbejdere at samarbejde for eksempel under møder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS