Intel: Her er fremtidens måde at styre dine fotos på

I fremtiden skal billeder og video med håndbevægelser i luften kunne trækkes ud over skærmkanten og over på væggen. Se her hvordan.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Forskere fra Intel arbejder på en helt ny måde at vise billeder og videoer, som skal øge de sociale og samarbejdsmæssige aspekter.

"Det handler om at være i stand til at vise billeder af enhver slags på enhver overflade," fortæller Manny Vara, der er senior-teknologievangelist for Intel.

"Dette forandrer, hvordan vi interagerer med ting. Det gør vores billeder mere interaktive."

Stadig under udvikling

Den nye teknologi, der stadig er under udvikling, blev demonstreret ved Intels European Research & Innovation Conference i Barcelona i sidste måned.

Vara præsenterede projektet, der bærer navnet Display without Borders (Skærme uden grænser), med en bærbar, en Microsoft Kinect-sensor og en projektor.

Intel har ikke offentliggjort noget om, hvornår teknologien kan tænkes at komme i handlen.

Ved blot at bevæge fingeren kan billeder og video sømløst flyttes fra computerskærmen til stort set enhver nogenlunde jævn overflade såsom en skål, en bordoverflade eller en væg.

Med andre håndbevægelser og berøringer kan billederne omarrangeres, forstørres eller formindskes.

Med en let banken med fingeren kan man få videoer til at afspille.

Opfatter håndbevægelser

Vara forklarer, at sensorerne opfatter brugerens håndbevægelser, der tolkes som anvisninger.

Flere sensorer forbedrer oplevelsen.

"Den ved, hvornår du tager fat i et billede, og den ved, om billedet bevæges til højre elle venstre," tilføjer han.

Senere vil det blive sådan, at brugerne slet ikke behøver at berøre et givent billede eller en video for at flytte eller aktivere dem, fortæller Vara.

I stedet vil det hele blive gjort udelukkende med håndbevægelser i luften.

Selvom han regner med, at teknologien vil blive brugt af forbrugere til visning af fotos og video, så forestiller han sig også, at den kan finde anvendelse i erhvervslivet, hvor den kan gøre det lettere for medarbejdere at samarbejde for eksempel under møder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S