Apples iPad under pres: Nye tablets kommer buldrende

Apples dominerende position på markedet for tablet-pc'er er under pres. Konkurrencen vil kun blive hårdere i den kommende tid.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Læs også:

Apples mægtige tablet-imperium kan ramle sammen

Apple skovler penge ind trods krisen: Så vildt er det

Lige siden den første iPad blev lanceret i starten af 2010, har Apple domineret tablet-markedet.

Sådan er det for så vidt stadig, men på det seneste har der været en tegn på, at Apples mægtige tablet-imperium går en kritisk tid i møde.

Forklaringen er, at både Android- og Windows 8/Windows RT-produkterne nu kommer buldrende.

I den seneste opgørelse over tablet-markedet i tredje kvartal 2012 kan man således også se, hvordan Apple er under stigende pres.

Ikke mindst Samsung og Amazon har godt gang i salget med deres Andriod-tablets.

Samsung har i forhold til tredje kvartal sidste år oplevet en vækst på hele 325 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 18,4 procent.

Apple sidder nu på 50,4 procent af markedet.

I samme kvartal sidste år var markedsandelen ifølge IDC 59,7 procent, og siden den oprindelige iPad kom på markedet, har Apple være vant til at eje det meste af markedet.

De kommende måneder bliver afgørende

Analytikerne fra IDC peger på, at tredje kvartal i år har været præget af, at mange forbrugere ventede på en ny iPad Mini og en ny, forbedret udgave af den store iPad.

Nu, hvor de produkter er ude, står Apple stærkere i det kommende kvartal.

Samtidig er en sværm af Windows-tablets dog nu klar til kamp ude i butikkerne ved siden af Android-produkterne.

For bare et år siden var iPad i langt højere grad ene om at stjæle forbrugernes opmærksomhed.

"Konkurrenterne øger presset på markedslederen Apple," lyder det fra IDC.

"Med introduktionen af en række Windows 8 og Windows Windows RT-tablets har forbrugerne nu en tredje platform at vælge. Men priserne er kritiske inden for tablets, og Microsoft og partnerne vil få en hård tid med at vinde en del af forbrugernes penge med priser, der starter på 500 dollars," skriver IDC.

Apple kan dog trods den øgede konkurrence glæde sig over, at pengene fortsat vælter ind på salget af primært iPhones og iPads.

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S