Til it-chefen: Sådan sparer du masser af penge på it-udstyret

Energibesparelserne ved at skifte gammelt it-udstyr med nyt er store. Her har vi sat tal på, hvor mange tusinde kroner du kan spare på it i din virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
10 måder du kan spare penge på med grøn it

Disse it-kunder er ret så ligeglade med miljøet

Slut med sniksnak om grøn it - her er det nye mål

Har du gammelt it-udstyr, kan det betale sig at købe nyt alene ud fra den energibesparelse, der er behæftet ved moderne teknologi.

Udskifter man sine medarbejderes stationære computer fra 2006 med en bærbar fra 2012, kan man spare over 4.000 per maskine - alene i strøm.

Computerworld har spurgt Energistyrelsen om hvor lang tid, der skal gå, før en investering i nyt it-udstyr har betalt sig tilbage på baggrund af energibesparelsen.

Udgangspunktet er it-udstyr, der anvendes på kontorer, altså i de danske virksomheder.

Spar tusindevis af kroner

Hvis man regner på, hvor meget man helt konkret kan spare ved at udskifte det gamle it-udstyr, er det ikke småpenge.

Udskiftes en gammel stationær maskine med en moderne bærbar, kan udgifterne til computeren næsten dækkes af besparelsen.

Skemaer nedenfor viser en række scenarier for besparelser, der så kan ganges med antallet af computere, der udskiftes i virksomheden.

Besparelsen, tallet til højre, er det samlede beløb over en fireårig periode. Tallene er cirkatal beregnet af Energistyrelsen for Computerworld.

Spar endnu mere

Energistyrelsen oplyser, at der typisk vil være mange andre fordele ved udskiftningen, som også kan give besparelser i form af effektivitetsforbedringer.

Det kan eksempelvis være et nyt styresystem, som er mere energieffektivt eller software, der er nemmere at anvende.

"En overgang fra stationær til bærbar kan også i en del tilfælde give effektivitetsforbedringer i virksomheden på grund af større mobilitet. Disse besparelser er ikke regnet ind i resultaterne," siger Jan Viegand, konsulentfirmaet Viegand Maagøe, der har frembragte tallene for Energistyrelsen.

"Vi kan anbefale, at der ved indkøb ikke alene fokuseres på indkøbsprisen, men at man i stedet bruge levetidsomkostningen som det økonomiske kriterium. Levetidsomkostningen (total cost of ownership) beregnes som indkøbsprisen plus årlige elomkostninger over levetiden," siger Jan Viegand.

Så meget energi bruger en computer

Styrelsen har regnet på udviklingen i energiforbruget for it-udstyr blandt andet med data fra fra en model, der kaldes Elmodel Bolig.

Elmodel Bolig er en prognosemodel for elforbrug i boligsektoren, som også indeholder historiske elforbrugsdata.

Herfra kan styrelsen foretage dataudtræk af elforbrug for bærbare og stationære computere.

Forbruget bliver mindre og mindre

I tabellen herunder kan man se det omtrentlige årlige elforbrug i den tændte tilstand i watt, kWh per år og kroner per år for gennemsnitlige solgte computere i perioden 2006 til 2012.

Tallene er udregnet ud fra følgende kriterier: Antal tændte timer per år er sat til 3000, hvilket følger Energy Star-målemetoden (gennemsnit af bærbare og stationære), og elprisen er sat til to kroner per kWh.

I Elmodel Bolig findes ikke nyere tal end 2010, så her har styrelsen skønnet tallene for 2011 og 2012.

Det er helt tydeligt, at energiforbruget har været nedadgående i hele perioden.

Læs også:
10 måder du kan spare penge på med grøn it

Disse it-kunder er ret så ligeglade med miljøet

Slut med sniksnak om grøn it - her er det nye mål

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job