Til it-chefen: Sådan sparer du masser af penge på it-udstyret

Energibesparelserne ved at skifte gammelt it-udstyr med nyt er store. Her har vi sat tal på, hvor mange tusinde kroner du kan spare på it i din virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
10 måder du kan spare penge på med grøn it

Disse it-kunder er ret så ligeglade med miljøet

Slut med sniksnak om grøn it - her er det nye mål

Har du gammelt it-udstyr, kan det betale sig at købe nyt alene ud fra den energibesparelse, der er behæftet ved moderne teknologi.

Udskifter man sine medarbejderes stationære computer fra 2006 med en bærbar fra 2012, kan man spare over 4.000 per maskine - alene i strøm.

Computerworld har spurgt Energistyrelsen om hvor lang tid, der skal gå, før en investering i nyt it-udstyr har betalt sig tilbage på baggrund af energibesparelsen.

Udgangspunktet er it-udstyr, der anvendes på kontorer, altså i de danske virksomheder.

Spar tusindevis af kroner

Hvis man regner på, hvor meget man helt konkret kan spare ved at udskifte det gamle it-udstyr, er det ikke småpenge.

Udskiftes en gammel stationær maskine med en moderne bærbar, kan udgifterne til computeren næsten dækkes af besparelsen.

Skemaer nedenfor viser en række scenarier for besparelser, der så kan ganges med antallet af computere, der udskiftes i virksomheden.

Besparelsen, tallet til højre, er det samlede beløb over en fireårig periode. Tallene er cirkatal beregnet af Energistyrelsen for Computerworld.

Spar endnu mere

Energistyrelsen oplyser, at der typisk vil være mange andre fordele ved udskiftningen, som også kan give besparelser i form af effektivitetsforbedringer.

Det kan eksempelvis være et nyt styresystem, som er mere energieffektivt eller software, der er nemmere at anvende.

"En overgang fra stationær til bærbar kan også i en del tilfælde give effektivitetsforbedringer i virksomheden på grund af større mobilitet. Disse besparelser er ikke regnet ind i resultaterne," siger Jan Viegand, konsulentfirmaet Viegand Maagøe, der har frembragte tallene for Energistyrelsen.

"Vi kan anbefale, at der ved indkøb ikke alene fokuseres på indkøbsprisen, men at man i stedet bruge levetidsomkostningen som det økonomiske kriterium. Levetidsomkostningen (total cost of ownership) beregnes som indkøbsprisen plus årlige elomkostninger over levetiden," siger Jan Viegand.

Så meget energi bruger en computer

Styrelsen har regnet på udviklingen i energiforbruget for it-udstyr blandt andet med data fra fra en model, der kaldes Elmodel Bolig.

Elmodel Bolig er en prognosemodel for elforbrug i boligsektoren, som også indeholder historiske elforbrugsdata.

Herfra kan styrelsen foretage dataudtræk af elforbrug for bærbare og stationære computere.

Forbruget bliver mindre og mindre

I tabellen herunder kan man se det omtrentlige årlige elforbrug i den tændte tilstand i watt, kWh per år og kroner per år for gennemsnitlige solgte computere i perioden 2006 til 2012.

Tallene er udregnet ud fra følgende kriterier: Antal tændte timer per år er sat til 3000, hvilket følger Energy Star-målemetoden (gennemsnit af bærbare og stationære), og elprisen er sat til to kroner per kWh.

I Elmodel Bolig findes ikke nyere tal end 2010, så her har styrelsen skønnet tallene for 2011 og 2012.

Det er helt tydeligt, at energiforbruget har været nedadgående i hele perioden.

Læs også:
10 måder du kan spare penge på med grøn it

Disse it-kunder er ret så ligeglade med miljøet

Slut med sniksnak om grøn it - her er det nye mål

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job