Derfor bør TDC-rivaler være bekymrede over ny TDC-strategi

TDC's konkurrenter har grund til bekymring, selv om TDC nu skærer i de lavprisselskaber, der har beskyttet selskabet mod priskonkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

På trods af meldingerne om, at M1-brandet nedlægges, Onfone flyder ind under Yousee-brandet, foruden en forestående integration af virksomhederne NetDesign og TDC Hosting, regner Sydbanks analytiker Morten Imsgard dagens TDC-udmeldinger for "mindre tilpasninger af strategien".

For med tilpasningerne går TDC endnu mere i retning af at styrke de samlede løsninger i en one-stop-shop, og dermed strammes grebet om kunderne i TDC's net.

"TDC's unikke fordel i forhold til konkurrenterne er muligheden for at tilbyde samlede løsninger. Det giver god mening, at TDC samler løsninger endnu mere, for det er et ret effektivt værn til at hegne kunder ind og et effektivt værn mod at fjerne priskonkurrence," lyder det fra Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

Giver god mening

Han havde forudset nedlæggelsen af M1-brandet, og han ser også en pointe i at lægge Onfone ind under Yousee-forretningen.

"Det giver god mening at give Yousee mulighed for at tilbyde pakkeprodukter, for det styrker dem i konkurrencen."

Konkurrencen på tv-markedet, hvor Yousee står stærkt, ser da også ud til at blive skærpet i fremtiden med den nylige melding om, at SE køber Stofa. Et køb som SE erkender skal ses som et frontalangreb mod TDC. Læs mere om det her.

På spørgsmålet, om der slet ikke er ulemper i forhold til at luge ud i lavprisselskaberne, der ellers som små frontkæmpere har beskyttet TDC's moderskib, lyder svaret:

"I og med at man fjerner M1, som nok var det største fighterbrand, fjerner man også lidt nogle at mulighederne for at kunne svare igen inden for priskrigen. Men omvendt har TDC også været ude og sige, at man ikke ønsker at gå ind i priskrigen."

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job