Derfor bør TDC-rivaler være bekymrede over ny TDC-strategi

TDC's konkurrenter har grund til bekymring, selv om TDC nu skærer i de lavprisselskaber, der har beskyttet selskabet mod priskonkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

På trods af meldingerne om, at M1-brandet nedlægges, Onfone flyder ind under Yousee-brandet, foruden en forestående integration af virksomhederne NetDesign og TDC Hosting, regner Sydbanks analytiker Morten Imsgard dagens TDC-udmeldinger for "mindre tilpasninger af strategien".

For med tilpasningerne går TDC endnu mere i retning af at styrke de samlede løsninger i en one-stop-shop, og dermed strammes grebet om kunderne i TDC's net.

"TDC's unikke fordel i forhold til konkurrenterne er muligheden for at tilbyde samlede løsninger. Det giver god mening, at TDC samler løsninger endnu mere, for det er et ret effektivt værn til at hegne kunder ind og et effektivt værn mod at fjerne priskonkurrence," lyder det fra Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

Giver god mening

Han havde forudset nedlæggelsen af M1-brandet, og han ser også en pointe i at lægge Onfone ind under Yousee-forretningen.

"Det giver god mening at give Yousee mulighed for at tilbyde pakkeprodukter, for det styrker dem i konkurrencen."

Konkurrencen på tv-markedet, hvor Yousee står stærkt, ser da også ud til at blive skærpet i fremtiden med den nylige melding om, at SE køber Stofa. Et køb som SE erkender skal ses som et frontalangreb mod TDC. Læs mere om det her.

På spørgsmålet, om der slet ikke er ulemper i forhold til at luge ud i lavprisselskaberne, der ellers som små frontkæmpere har beskyttet TDC's moderskib, lyder svaret:

"I og med at man fjerner M1, som nok var det største fighterbrand, fjerner man også lidt nogle at mulighederne for at kunne svare igen inden for priskrigen. Men omvendt har TDC også været ude og sige, at man ikke ønsker at gå ind i priskrigen."

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S