Derfor bør TDC-rivaler være bekymrede over ny TDC-strategi

TDC's konkurrenter har grund til bekymring, selv om TDC nu skærer i de lavprisselskaber, der har beskyttet selskabet mod priskonkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

På trods af meldingerne om, at M1-brandet nedlægges, Onfone flyder ind under Yousee-brandet, foruden en forestående integration af virksomhederne NetDesign og TDC Hosting, regner Sydbanks analytiker Morten Imsgard dagens TDC-udmeldinger for "mindre tilpasninger af strategien".

For med tilpasningerne går TDC endnu mere i retning af at styrke de samlede løsninger i en one-stop-shop, og dermed strammes grebet om kunderne i TDC's net.

"TDC's unikke fordel i forhold til konkurrenterne er muligheden for at tilbyde samlede løsninger. Det giver god mening, at TDC samler løsninger endnu mere, for det er et ret effektivt værn til at hegne kunder ind og et effektivt værn mod at fjerne priskonkurrence," lyder det fra Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

Giver god mening

Han havde forudset nedlæggelsen af M1-brandet, og han ser også en pointe i at lægge Onfone ind under Yousee-forretningen.

"Det giver god mening at give Yousee mulighed for at tilbyde pakkeprodukter, for det styrker dem i konkurrencen."

Konkurrencen på tv-markedet, hvor Yousee står stærkt, ser da også ud til at blive skærpet i fremtiden med den nylige melding om, at SE køber Stofa. Et køb som SE erkender skal ses som et frontalangreb mod TDC. Læs mere om det her.

På spørgsmålet, om der slet ikke er ulemper i forhold til at luge ud i lavprisselskaberne, der ellers som små frontkæmpere har beskyttet TDC's moderskib, lyder svaret:

"I og med at man fjerner M1, som nok var det største fighterbrand, fjerner man også lidt nogle at mulighederne for at kunne svare igen inden for priskrigen. Men omvendt har TDC også været ude og sige, at man ikke ønsker at gå ind i priskrigen."

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S