Derfor bør TDC-rivaler være bekymrede over ny TDC-strategi

TDC's konkurrenter har grund til bekymring, selv om TDC nu skærer i de lavprisselskaber, der har beskyttet selskabet mod priskonkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

På trods af meldingerne om, at M1-brandet nedlægges, Onfone flyder ind under Yousee-brandet, foruden en forestående integration af virksomhederne NetDesign og TDC Hosting, regner Sydbanks analytiker Morten Imsgard dagens TDC-udmeldinger for "mindre tilpasninger af strategien".

For med tilpasningerne går TDC endnu mere i retning af at styrke de samlede løsninger i en one-stop-shop, og dermed strammes grebet om kunderne i TDC's net.

"TDC's unikke fordel i forhold til konkurrenterne er muligheden for at tilbyde samlede løsninger. Det giver god mening, at TDC samler løsninger endnu mere, for det er et ret effektivt værn til at hegne kunder ind og et effektivt værn mod at fjerne priskonkurrence," lyder det fra Sydbanks analytiker Morten Imsgard.

Giver god mening

Han havde forudset nedlæggelsen af M1-brandet, og han ser også en pointe i at lægge Onfone ind under Yousee-forretningen.

"Det giver god mening at give Yousee mulighed for at tilbyde pakkeprodukter, for det styrker dem i konkurrencen."

Konkurrencen på tv-markedet, hvor Yousee står stærkt, ser da også ud til at blive skærpet i fremtiden med den nylige melding om, at SE køber Stofa. Et køb som SE erkender skal ses som et frontalangreb mod TDC. Læs mere om det her.

På spørgsmålet, om der slet ikke er ulemper i forhold til at luge ud i lavprisselskaberne, der ellers som små frontkæmpere har beskyttet TDC's moderskib, lyder svaret:

"I og med at man fjerner M1, som nok var det største fighterbrand, fjerner man også lidt nogle at mulighederne for at kunne svare igen inden for priskrigen. Men omvendt har TDC også været ude og sige, at man ikke ønsker at gå ind i priskrigen."

Læs også:

TDC dropper selskaber - har ny strategi.

Kæmpeplan på vej -TDC omstrukturerer og fyrer.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S