Sådan vil TDC investere en milliard i sin platform

TDC løfter sløret for, hvordan der skal investeres heftigt i at holde på kunderne og skrabe større indtjeninger ind i fremtiden.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

På det længe ventede strategimøde hos den danske telegigant TDC, der bliver afholdt i London i disse timer, har TDC løftet sløret for, hvordan der skal investeres en milliard kroner i sin store konsolidering.

Fra scenen på TDC's Capital Market Day fortæller TDC's administrerende direktør Carsten Dilling, at selskabet vil investere mere end 500 millioner kroner i udvidelsen af sit fibernetværk og mobile 4G-netværk.

Her fremhæver han, at TDC modsat mange konkurrenter har en solid infrastruktur og kundebasen, som skal fastholdes og udvides på netværkssiden.

Skal holde bedre på kunderne

Dertil vil TDC kaste mere end 300 millioner kroner i at udvide sin kundeservice, så selskabet bliver bedre til at holde kunderne i et telemarked, hvor kunderne hopper fra produkt til produkt.

"Vi har en opgave med vores loyalitetsprogram, fordi vi længe har fokuseret på nysalg," fortæller TDC's administrerende direktør Carsten Dilling fra scenen i London.

Samtidig vil TDC også styrke sin indsats på de interne linjer, så telekæmpen kan komme hurtigere på benene og rykke med på markedstendenser.

Derfor investerer teleselskabet godt 100 millioner kroner i simplificeret og mere tidssvarende it-setup, hvilket aftalen med indiske Tata til mere end to milliarder kroner blandt andet skal være en del af.

Ny type TDC-medarbejder

Slutteligt fortalte Carsten Dilling, at der også bliver fokuseret på en ny type TDC-medarbejder.

Den udmelding skal måske ses i lyset af, at Netdesign givetvis nærmer sig TDC Hosting og lavprisselskaberne M1 ryger under Fullrate og Onfone forsvinder ind under Yousee.

"Det er klart, at vi har brug for nye kompetencer til at sælge integrerede løsninger, så vi kan tage vores kundeservice til det næste niveau," lyder budskabet.

Om selskabet dermed mener, om der skal fyres rutinerede TDC-medarbejdere eller hyres nye, friske kræfter, melder TDC-direktøren dog ikke noget om.

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job