Formand for både KMD og TDC: Sådan har jeg håndteret de store forandringer

Milliard-firmaet KMD et netop solgt til en kapitalfond, og TDC skal igennem en historisk strategiplan. For bordenden er Vagn Sørensen en travl bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Efter et milliardsalg og storstilet strategiskifte i anden it-virksomhed, indtræder Vagn Sørensen nu i endnu en it-bestyrelse.

Læs også: KMD solgt: Her er den nye ejer

TDC dropper selskaber: Ny strategi

Danmarks største teleselskab har netop søsat en historisk strategiplan og for få uger siden blev it-giganten KMD solgt til en amerikansk kapitalfond.

For borden af begge selskabers bestyrelser sidder formanden, Vagn Sørensen.

Han sætter her et på ord på arbejdsprogrammet i de sidste måneder.

"Jeg har stort set altid et omfattende arbejdsprogram. I en bred portefølje som min, vil der på ethvert tidspunkt være selskaber, som står overfor en opgave udover det sædvanlige," forklarer Vagn Sørensen til Computerworld.

"TDC og KMD har været igennem en meget intensiv proces de seneste mange måneder og har krævet ekstra bevågenhed, men begge steder gør rutinerede og dygtige ledelser det let at være formand," lyder det rosende.

De administrerende direktører i KMD og TDC er henholdsvis Lars Monrad-Gylling og Carsten Dilling.

Inde i selskabers aktiviteter

Hvor meget er du som formand inde over de forskellige aktiviteter i selskaberne?

"Jeg er som formand mere inde i virksomhedens aktiviteter end gennemsnittet," forklarer Vagn Sørensen.

"Såvel TDC som KMD drives efter en private equity værdiskabelsesmodel med meget frekvent interaktion mellem bestyrelse og ledelse," forklarer han videre.

Eksempelvis blev KMD tidligere ejet af kapitalfonden EQT og er som nævnt netop blevet solgt til den amerikanske kapitalfond Advent International for et beløb, som inden salget blev gættet til at være i omegnen af syv milliarder kroner.

"Jeg kan som formand kun bidrage og være en god sparringspartner for ledelsen, hvis jeg er meget tæt på virksomheden," lyder det videre fra Vagn Sørensen om interaktionen.

TDC´s strategiplan løber over de næste år og indebærer blandt andet store ændringer hos datterselskabet Netdesign.

Men for Vagn Sørensen er der ikke udsigt til en tidlig og lang juleferie ovenpå de to store begivenheder i KMD og TDC.

Blandt andet er han indtrådt i endnu et it-selskabs bestyrelse.

Ingen planer om at puste ud nu.

Regner du med at kunne puste lidt ud nu?

"Nej, absolut ikke og det har jeg heller ikke noget behov for," forklarer Vagn Sørensen.

"Der pågår så meget spændende og afgørende for øjeblikket, som kræver min opmærksomhed."

"Blandt andet har jeg lige overtaget formandshvervet i endnu en it-virksomhed, UC4, med base i Østrig og USA," lyder det fra den travle bestyrelsesformand.

Vagn Sørensen har i øvrigt også bestyrelsesposter i store firmaer uden for it-branchen, som eksempelvis formandsposten hos FL Smidth A/S.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS