Formand for både KMD og TDC: Sådan har jeg håndteret de store forandringer

Milliard-firmaet KMD et netop solgt til en kapitalfond, og TDC skal igennem en historisk strategiplan. For bordenden er Vagn Sørensen en travl bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Efter et milliardsalg og storstilet strategiskifte i anden it-virksomhed, indtræder Vagn Sørensen nu i endnu en it-bestyrelse.

Læs også: KMD solgt: Her er den nye ejer

TDC dropper selskaber: Ny strategi

Danmarks største teleselskab har netop søsat en historisk strategiplan og for få uger siden blev it-giganten KMD solgt til en amerikansk kapitalfond.

For borden af begge selskabers bestyrelser sidder formanden, Vagn Sørensen.

Han sætter her et på ord på arbejdsprogrammet i de sidste måneder.

"Jeg har stort set altid et omfattende arbejdsprogram. I en bred portefølje som min, vil der på ethvert tidspunkt være selskaber, som står overfor en opgave udover det sædvanlige," forklarer Vagn Sørensen til Computerworld.

"TDC og KMD har været igennem en meget intensiv proces de seneste mange måneder og har krævet ekstra bevågenhed, men begge steder gør rutinerede og dygtige ledelser det let at være formand," lyder det rosende.

De administrerende direktører i KMD og TDC er henholdsvis Lars Monrad-Gylling og Carsten Dilling.

Inde i selskabers aktiviteter

Hvor meget er du som formand inde over de forskellige aktiviteter i selskaberne?

"Jeg er som formand mere inde i virksomhedens aktiviteter end gennemsnittet," forklarer Vagn Sørensen.

"Såvel TDC som KMD drives efter en private equity værdiskabelsesmodel med meget frekvent interaktion mellem bestyrelse og ledelse," forklarer han videre.

Eksempelvis blev KMD tidligere ejet af kapitalfonden EQT og er som nævnt netop blevet solgt til den amerikanske kapitalfond Advent International for et beløb, som inden salget blev gættet til at være i omegnen af syv milliarder kroner.

"Jeg kan som formand kun bidrage og være en god sparringspartner for ledelsen, hvis jeg er meget tæt på virksomheden," lyder det videre fra Vagn Sørensen om interaktionen.

TDC´s strategiplan løber over de næste år og indebærer blandt andet store ændringer hos datterselskabet Netdesign.

Men for Vagn Sørensen er der ikke udsigt til en tidlig og lang juleferie ovenpå de to store begivenheder i KMD og TDC.

Blandt andet er han indtrådt i endnu et it-selskabs bestyrelse.

Ingen planer om at puste ud nu.

Regner du med at kunne puste lidt ud nu?

"Nej, absolut ikke og det har jeg heller ikke noget behov for," forklarer Vagn Sørensen.

"Der pågår så meget spændende og afgørende for øjeblikket, som kræver min opmærksomhed."

"Blandt andet har jeg lige overtaget formandshvervet i endnu en it-virksomhed, UC4, med base i Østrig og USA," lyder det fra den travle bestyrelsesformand.

Vagn Sørensen har i øvrigt også bestyrelsesposter i store firmaer uden for it-branchen, som eksempelvis formandsposten hos FL Smidth A/S.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S