TDC dropper selskaber - har ny strategi

Opdateret: TDC har netop annonceret en helt ny strategi for de kommende to år. Den indeholder overraskende ændringer i organisationen - og koster selskaber livet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

TDC dropper sine to selvstændige lavprisselskaber Onfone og M1 og smelter Netdesign tæt sammen med TDC Hosting.

Det meddeler selskabet forud for dets kapitalmarkedsdag i dag i London.

Allerede i går kunne Computerworld afsløre, at TDC var på vej med store omstruktureringer.

Selskabet skriver, at det har en ny strategi for 2013-2015. 

For hver TDC-forretningsenhed betyder den nye strategi blandt andet: 

Privat: M1 droppes
TDC vil have et øget fokus på at levere sammenhængende løsninger til hjemmet i forhold til fastnet- og mobiltelefoni, bredbånd, tv og andre services under TDC-brandet.

Det har følgende konsekvens, meddeler selskabet: 

"Konsolidering af varemærkeporteføljen gennem sammenlægning af datterselskaberne Fullrate og M1 under Fullrate brandet i én enhed og optimering af marketingindsatsen, der vil blive drevet gennem den nyligt oprettede Group Marketing funktion."

YouSee: Onfone integreres
I YouSee-forretningen skal der være et tilsvarende fokus på at tilbyde sammenhængende løsninger til hjemmet.

Det betyder, at det er slut med Onfone som et selvstændigt selskab.

"For at muliggøre denne strategi og tilføre YouSee et udbud inden for mobiltelefoni, bliver Onfone integreret som en del af YouSee, men Onfone-brandet bevares.

Stifter og administrerende direktør Morten Strunge fortsætter som leder af Onfone, og han indtræder samtidig i ledelsen hos YouSee.

Sammenlægningen af de to virksomheder sker som nævnt fra nytår, men allerede i næste uge flytter Onfone fra sin nuværende adresse på Østerbro i København til YouSees hovedkontor på Teglholmen i København.

Erhverv: Netdesign integreres
I Erhverv skal der ligeledes skabes en større sammenhæng i de forskellige løsninger.

Formålet er ifølge TDC at gøre det muligt for erhvervskunder at købe hele deres kommunikationsløsning hos TDC, samt let at op- og nedskalere deres løsninger.

"Løsningerne kan - efter behov - være cloudbaserede, hvilket vil fremme både skalerbarhed og sammenhængende løsninger uanset geografisk placering," skriver telekoncernen.

Som Computerworld også skrev i går får det afgørende betydning for Netdesigns fremtid:

"For at fremme salget af sammenhængende erhvervsløsninger vil go-to-market tilgangen mellem Erhverv og datterselskaberne NetDesign A/S og TDC Hosting A/S fremadrettet blive tæt koordineret og muligvis fuldt integreret."

Det vil ny strategi få af konsekvenser

Læs også:

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

TDC skriver også, at selskabets nordiske datterselskaber, hvilket vil sige TDC Sverige, TDC Norge og TDC Finland, vil bevæge sig mod "sammenhængende erhvervsløsninger både lokalt og på tværs af den nordiske region."

I løbet af strategiperioden vil TDC investere yderligere cirka 300 millioner kroner i forhold til de hidtidigt planlagte i forbedring af kundeoplevelsen og kundetilfredshed, meddeler selskabet. 

"Yderligere cirka 500 millioner kroner planlægges investeret i udbygning af både det mobile netværk og fastnettet med det formål at forøge hastighed, dækningsområde og netværkskvalitet samt gradvis at bringe fiberdelen tættere på hjemmene."

TDC konkluderer, at den nye strategi vil kunne forbedre udviklingen i bruttoavancen i løbet af strategiperioden.

"Det ovenfor nævnte program vedrørende forenkling af produkter, platforme og processer forventes sammen med et fortsat intensivt fokus på omkostninger at medføre betydelige omkostningsbesparelser fremover."

Læs mere og få alle reaktionerne senere i dag på Computerworld. 

Læs også:


Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S