TDC dropper selskaber - har ny strategi

Opdateret: TDC har netop annonceret en helt ny strategi for de kommende to år. Den indeholder overraskende ændringer i organisationen - og koster selskaber livet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

TDC dropper sine to selvstændige lavprisselskaber Onfone og M1 og smelter Netdesign tæt sammen med TDC Hosting.

Det meddeler selskabet forud for dets kapitalmarkedsdag i dag i London.

Allerede i går kunne Computerworld afsløre, at TDC var på vej med store omstruktureringer.

Selskabet skriver, at det har en ny strategi for 2013-2015. 

For hver TDC-forretningsenhed betyder den nye strategi blandt andet: 

Privat: M1 droppes
TDC vil have et øget fokus på at levere sammenhængende løsninger til hjemmet i forhold til fastnet- og mobiltelefoni, bredbånd, tv og andre services under TDC-brandet.

Det har følgende konsekvens, meddeler selskabet: 

"Konsolidering af varemærkeporteføljen gennem sammenlægning af datterselskaberne Fullrate og M1 under Fullrate brandet i én enhed og optimering af marketingindsatsen, der vil blive drevet gennem den nyligt oprettede Group Marketing funktion."

YouSee: Onfone integreres
I YouSee-forretningen skal der være et tilsvarende fokus på at tilbyde sammenhængende løsninger til hjemmet.

Det betyder, at det er slut med Onfone som et selvstændigt selskab.

"For at muliggøre denne strategi og tilføre YouSee et udbud inden for mobiltelefoni, bliver Onfone integreret som en del af YouSee, men Onfone-brandet bevares.

Stifter og administrerende direktør Morten Strunge fortsætter som leder af Onfone, og han indtræder samtidig i ledelsen hos YouSee.

Sammenlægningen af de to virksomheder sker som nævnt fra nytår, men allerede i næste uge flytter Onfone fra sin nuværende adresse på Østerbro i København til YouSees hovedkontor på Teglholmen i København.

Erhverv: Netdesign integreres
I Erhverv skal der ligeledes skabes en større sammenhæng i de forskellige løsninger.

Formålet er ifølge TDC at gøre det muligt for erhvervskunder at købe hele deres kommunikationsløsning hos TDC, samt let at op- og nedskalere deres løsninger.

"Løsningerne kan - efter behov - være cloudbaserede, hvilket vil fremme både skalerbarhed og sammenhængende løsninger uanset geografisk placering," skriver telekoncernen.

Som Computerworld også skrev i går får det afgørende betydning for Netdesigns fremtid:

"For at fremme salget af sammenhængende erhvervsløsninger vil go-to-market tilgangen mellem Erhverv og datterselskaberne NetDesign A/S og TDC Hosting A/S fremadrettet blive tæt koordineret og muligvis fuldt integreret."

Det vil ny strategi få af konsekvenser

Læs også:

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

TDC skriver også, at selskabets nordiske datterselskaber, hvilket vil sige TDC Sverige, TDC Norge og TDC Finland, vil bevæge sig mod "sammenhængende erhvervsløsninger både lokalt og på tværs af den nordiske region."

I løbet af strategiperioden vil TDC investere yderligere cirka 300 millioner kroner i forhold til de hidtidigt planlagte i forbedring af kundeoplevelsen og kundetilfredshed, meddeler selskabet. 

"Yderligere cirka 500 millioner kroner planlægges investeret i udbygning af både det mobile netværk og fastnettet med det formål at forøge hastighed, dækningsområde og netværkskvalitet samt gradvis at bringe fiberdelen tættere på hjemmene."

TDC konkluderer, at den nye strategi vil kunne forbedre udviklingen i bruttoavancen i løbet af strategiperioden.

"Det ovenfor nævnte program vedrørende forenkling af produkter, platforme og processer forventes sammen med et fortsat intensivt fokus på omkostninger at medføre betydelige omkostningsbesparelser fremover."

Læs mere og få alle reaktionerne senere i dag på Computerworld. 

Læs også:


Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen