Efter storbrand: Sådan kom it-firma op at køre igen

Gode råd er dyre, når 1.500 kvadratmeter it-firma er gået op i røg. Se hvordan dansk it-firma kom på benene igen efter stor-brand.

Artikel top billede

Læs også: Stor brand sender dansk it-firma helt i knæ

Over 100 computere til test, 82 ansattes arbejdsplads og 1500 kvadratmeter it-firma gik op i røg i sommers for firmaet Netop Solutions A/S.

I to måneder måtte man køre på 50 procents kapacitet, men det krævede en kraftpræstation at komme på benene.

"Alt var ødelagt, men medarbejdere gjorde alt, hvad de kunne for at få det op og køre igen," siger CTO, Kent Madsen, fra Netop Solutions til Computerworld.

Branden opstod i firmaets lokaler i Rumæniens hovedstad, hvor der i sommer var op imod 40 grader, oplyser CTO'en.

Mistanken retter sig med anlæg

Mistanken er, da branden opstod uden for bygningen, at det var et airkondition-anlæg, der kan have antændt det hele.

"Vi havde naturligvis replikeret vores kildekode på vores kontor i Birkerød," fortæller Kent Madsen.

Men det er ikke sådan lige til at skaffe masser af computere at arbejde på på meget kort tid.

"Folk ligger jo ikke lige inde med mere end 200 computere," siger han.

De ansatte begyndte få dage efter branden - men måtte sidde hjemme, fandt små kontorer rundt om i byen og flere sad i 40 graders varme og arbejdede.

Gudskelov kom ingen personer til skade ved branden, som altså nævnes i selskabets kvartal-rapporteringen, da omsætning og indtjeningen er faldet i forhold til samme kvartal sidste år.

Læs også: Stor brand sender dansk it-firma helt i knæ

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S