Efter storbrand: Sådan kom it-firma op at køre igen

Gode råd er dyre, når 1.500 kvadratmeter it-firma er gået op i røg. Se hvordan dansk it-firma kom på benene igen efter stor-brand.

Artikel top billede

Læs også: Stor brand sender dansk it-firma helt i knæ

Over 100 computere til test, 82 ansattes arbejdsplads og 1500 kvadratmeter it-firma gik op i røg i sommers for firmaet Netop Solutions A/S.

I to måneder måtte man køre på 50 procents kapacitet, men det krævede en kraftpræstation at komme på benene.

"Alt var ødelagt, men medarbejdere gjorde alt, hvad de kunne for at få det op og køre igen," siger CTO, Kent Madsen, fra Netop Solutions til Computerworld.

Branden opstod i firmaets lokaler i Rumæniens hovedstad, hvor der i sommer var op imod 40 grader, oplyser CTO'en.

Mistanken retter sig med anlæg

Mistanken er, da branden opstod uden for bygningen, at det var et airkondition-anlæg, der kan have antændt det hele.

"Vi havde naturligvis replikeret vores kildekode på vores kontor i Birkerød," fortæller Kent Madsen.

Men det er ikke sådan lige til at skaffe masser af computere at arbejde på på meget kort tid.

"Folk ligger jo ikke lige inde med mere end 200 computere," siger han.

De ansatte begyndte få dage efter branden - men måtte sidde hjemme, fandt små kontorer rundt om i byen og flere sad i 40 graders varme og arbejdede.

Gudskelov kom ingen personer til skade ved branden, som altså nævnes i selskabets kvartal-rapporteringen, da omsætning og indtjeningen er faldet i forhold til samme kvartal sidste år.

Læs også: Stor brand sender dansk it-firma helt i knæ

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job