Denne type it-folk overlever brutale fyringsrunder

It-folket bliver næppe hårdt ramt af en sand tsunami af fyringsrunder, der skyller ind over det danske land. Især én type it-medarbejder kan ifølge Dansk Industri sætte sig ekstra godt til rette i kontorstolen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Dong, Vestas, Danske Bank, CSC og måske også TDC inden for kort tid.

Alle er store danske arbejdspladser, hvor fyresedlerne hænger meget løst for tiden.

Direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-forening ITEK forventer dog ikke, at it-ansatte står forrest i køen til at modtage de mange fyresedler.

"Det ville undre mig meget, hvis afskedigelserne går ud over it-afdelingerne, fordi det er igennem digitalisering, mobilitet og smarte løsninger, at der skal skabes vækst i virksomhederne og på nationalt plan," vurderer han.

ITEK-direktøren fortæller, lettere forenklet, at de mange fyringer og effektiviseringer i gigant-virksomhederne er et udslag af en slunken dansk økonomi, der afventer en åbenbaring i form af private og/eller offentlige investeringer.

"Malet med den brede pensel, så er den danske økonomi lidt afventende, og den slags smitter også af på it-industrien," siger Tom Togsverd og indskyder, at det skyldes tilfældigheder, at udmeldingerne om fyringerne i Dong, Vestas og Danske Bank falder lige oveni hinanden.

Fremtidens it-medarbejder

Tom Togsverd mener dog, at en helt bestemt type it-medarbejder kan sætte sig lidt mere sikkert i stolen end andre.

"It-ansatte, der bliver ved med at opgradere sine kompetencer og viser, at man er villig til at lære nyt og skift job internt i organisationerne, er den type it-medarbejder, som danske arbejdspladser har brug for," fortæller ITEK-direktøren.

Karakteristikken af denne medarbejder er den akademisk uddannede - ofte ingeniør - der har en holistisk tilgang til it-arbejdet, og altså også forstår at arbejde på tværs mellem teknologi, forretningsudvikling og landegrænser.

"Det handler om at være en rullesten frem for en mosbegroet sten, der ikke er villig til at arbejde og tænke i helheder," lyder skudsmålet fra Dansk Industri.

To store it-trends

Tom Togsverd kvalificerer sin vurdering i to umiddelbart modstridende megatrends i den it-industrien.

Den ene er offshoring af it-drift og -udvikling, mens den anden er ønsket om mere "it-i-alting", hvor el-målere tilsluttet internettet kunne være et eksempel.

"De to tendenser betyder, at it-industrien på den ene side vil mærke en øget efterspørgsel, mens mange mere rutineprægede opgaver bliver sendt til Indien eller andre steder" siger han og fortsætter:

"Det betyder, at folk med kortere uddannelser vil være mere konkurrenceudsatte for den billige arbejdskraft i udlandet," siger han.

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest