Denne type it-folk overlever brutale fyringsrunder

It-folket bliver næppe hårdt ramt af en sand tsunami af fyringsrunder, der skyller ind over det danske land. Især én type it-medarbejder kan ifølge Dansk Industri sætte sig ekstra godt til rette i kontorstolen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Dong, Vestas, Danske Bank, CSC og måske også TDC inden for kort tid.

Alle er store danske arbejdspladser, hvor fyresedlerne hænger meget løst for tiden.

Direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-forening ITEK forventer dog ikke, at it-ansatte står forrest i køen til at modtage de mange fyresedler.

"Det ville undre mig meget, hvis afskedigelserne går ud over it-afdelingerne, fordi det er igennem digitalisering, mobilitet og smarte løsninger, at der skal skabes vækst i virksomhederne og på nationalt plan," vurderer han.

ITEK-direktøren fortæller, lettere forenklet, at de mange fyringer og effektiviseringer i gigant-virksomhederne er et udslag af en slunken dansk økonomi, der afventer en åbenbaring i form af private og/eller offentlige investeringer.

"Malet med den brede pensel, så er den danske økonomi lidt afventende, og den slags smitter også af på it-industrien," siger Tom Togsverd og indskyder, at det skyldes tilfældigheder, at udmeldingerne om fyringerne i Dong, Vestas og Danske Bank falder lige oveni hinanden.

Fremtidens it-medarbejder

Tom Togsverd mener dog, at en helt bestemt type it-medarbejder kan sætte sig lidt mere sikkert i stolen end andre.

"It-ansatte, der bliver ved med at opgradere sine kompetencer og viser, at man er villig til at lære nyt og skift job internt i organisationerne, er den type it-medarbejder, som danske arbejdspladser har brug for," fortæller ITEK-direktøren.

Karakteristikken af denne medarbejder er den akademisk uddannede - ofte ingeniør - der har en holistisk tilgang til it-arbejdet, og altså også forstår at arbejde på tværs mellem teknologi, forretningsudvikling og landegrænser.

"Det handler om at være en rullesten frem for en mosbegroet sten, der ikke er villig til at arbejde og tænke i helheder," lyder skudsmålet fra Dansk Industri.

To store it-trends

Tom Togsverd kvalificerer sin vurdering i to umiddelbart modstridende megatrends i den it-industrien.

Den ene er offshoring af it-drift og -udvikling, mens den anden er ønsket om mere "it-i-alting", hvor el-målere tilsluttet internettet kunne være et eksempel.

"De to tendenser betyder, at it-industrien på den ene side vil mærke en øget efterspørgsel, mens mange mere rutineprægede opgaver bliver sendt til Indien eller andre steder" siger han og fortsætter:

"Det betyder, at folk med kortere uddannelser vil være mere konkurrenceudsatte for den billige arbejdskraft i udlandet," siger han.

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S