Denne type it-folk overlever brutale fyringsrunder

It-folket bliver næppe hårdt ramt af en sand tsunami af fyringsrunder, der skyller ind over det danske land. Især én type it-medarbejder kan ifølge Dansk Industri sætte sig ekstra godt til rette i kontorstolen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Dong, Vestas, Danske Bank, CSC og måske også TDC inden for kort tid.

Alle er store danske arbejdspladser, hvor fyresedlerne hænger meget løst for tiden.

Direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-forening ITEK forventer dog ikke, at it-ansatte står forrest i køen til at modtage de mange fyresedler.

"Det ville undre mig meget, hvis afskedigelserne går ud over it-afdelingerne, fordi det er igennem digitalisering, mobilitet og smarte løsninger, at der skal skabes vækst i virksomhederne og på nationalt plan," vurderer han.

ITEK-direktøren fortæller, lettere forenklet, at de mange fyringer og effektiviseringer i gigant-virksomhederne er et udslag af en slunken dansk økonomi, der afventer en åbenbaring i form af private og/eller offentlige investeringer.

"Malet med den brede pensel, så er den danske økonomi lidt afventende, og den slags smitter også af på it-industrien," siger Tom Togsverd og indskyder, at det skyldes tilfældigheder, at udmeldingerne om fyringerne i Dong, Vestas og Danske Bank falder lige oveni hinanden.

Fremtidens it-medarbejder

Tom Togsverd mener dog, at en helt bestemt type it-medarbejder kan sætte sig lidt mere sikkert i stolen end andre.

"It-ansatte, der bliver ved med at opgradere sine kompetencer og viser, at man er villig til at lære nyt og skift job internt i organisationerne, er den type it-medarbejder, som danske arbejdspladser har brug for," fortæller ITEK-direktøren.

Karakteristikken af denne medarbejder er den akademisk uddannede - ofte ingeniør - der har en holistisk tilgang til it-arbejdet, og altså også forstår at arbejde på tværs mellem teknologi, forretningsudvikling og landegrænser.

"Det handler om at være en rullesten frem for en mosbegroet sten, der ikke er villig til at arbejde og tænke i helheder," lyder skudsmålet fra Dansk Industri.

To store it-trends

Tom Togsverd kvalificerer sin vurdering i to umiddelbart modstridende megatrends i den it-industrien.

Den ene er offshoring af it-drift og -udvikling, mens den anden er ønsket om mere "it-i-alting", hvor el-målere tilsluttet internettet kunne være et eksempel.

"De to tendenser betyder, at it-industrien på den ene side vil mærke en øget efterspørgsel, mens mange mere rutineprægede opgaver bliver sendt til Indien eller andre steder" siger han og fortsætter:

"Det betyder, at folk med kortere uddannelser vil være mere konkurrenceudsatte for den billige arbejdskraft i udlandet," siger han.

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S