Denne type it-folk overlever brutale fyringsrunder

It-folket bliver næppe hårdt ramt af en sand tsunami af fyringsrunder, der skyller ind over det danske land. Især én type it-medarbejder kan ifølge Dansk Industri sætte sig ekstra godt til rette i kontorstolen.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Dong, Vestas, Danske Bank, CSC og måske også TDC inden for kort tid.

Alle er store danske arbejdspladser, hvor fyresedlerne hænger meget løst for tiden.

Direktør Tom Togsverd fra Dansk Industris it-forening ITEK forventer dog ikke, at it-ansatte står forrest i køen til at modtage de mange fyresedler.

"Det ville undre mig meget, hvis afskedigelserne går ud over it-afdelingerne, fordi det er igennem digitalisering, mobilitet og smarte løsninger, at der skal skabes vækst i virksomhederne og på nationalt plan," vurderer han.

ITEK-direktøren fortæller, lettere forenklet, at de mange fyringer og effektiviseringer i gigant-virksomhederne er et udslag af en slunken dansk økonomi, der afventer en åbenbaring i form af private og/eller offentlige investeringer.

"Malet med den brede pensel, så er den danske økonomi lidt afventende, og den slags smitter også af på it-industrien," siger Tom Togsverd og indskyder, at det skyldes tilfældigheder, at udmeldingerne om fyringerne i Dong, Vestas og Danske Bank falder lige oveni hinanden.

Fremtidens it-medarbejder

Tom Togsverd mener dog, at en helt bestemt type it-medarbejder kan sætte sig lidt mere sikkert i stolen end andre.

"It-ansatte, der bliver ved med at opgradere sine kompetencer og viser, at man er villig til at lære nyt og skift job internt i organisationerne, er den type it-medarbejder, som danske arbejdspladser har brug for," fortæller ITEK-direktøren.

Karakteristikken af denne medarbejder er den akademisk uddannede - ofte ingeniør - der har en holistisk tilgang til it-arbejdet, og altså også forstår at arbejde på tværs mellem teknologi, forretningsudvikling og landegrænser.

"Det handler om at være en rullesten frem for en mosbegroet sten, der ikke er villig til at arbejde og tænke i helheder," lyder skudsmålet fra Dansk Industri.

To store it-trends

Tom Togsverd kvalificerer sin vurdering i to umiddelbart modstridende megatrends i den it-industrien.

Den ene er offshoring af it-drift og -udvikling, mens den anden er ønsket om mere "it-i-alting", hvor el-målere tilsluttet internettet kunne være et eksempel.

"De to tendenser betyder, at it-industrien på den ene side vil mærke en øget efterspørgsel, mens mange mere rutineprægede opgaver bliver sendt til Indien eller andre steder" siger han og fortsætter:

"Det betyder, at folk med kortere uddannelser vil være mere konkurrenceudsatte for den billige arbejdskraft i udlandet," siger han.

Læs også:
CSC Danmark omstrukturerer - så mange stillinger skal nedlægges

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet