Windows Phone 8 kan fortælle hvor der er gratis Wi-Fi

Med særlig teknologi kan Windows Phone 8 fortælle dig, hvor du finder gratis Wi-Fi-hotspot.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil i Windows Phone 8 levere information om geografisk placering og kvaliteten af gratis Wi-Fi-hotspots, så brugerne let kan finde de bedste trådløse netværk i nærheden.

Disse oplysninger vil komme fra en database af 11 millioner hotspots på verdensplan, der produceres og vedligeholdes af Devicescape, som leverer Wi-Fi-software til teleselskaber.

Microsoft har fået licens af Devicescape til at inkludere databasen i Windows Phone 8.

Devicescape får sine oplysninger om trådløse hotspots ved at kigge på, hvilke hotspots brugerne anvender og hvilken netværkshastighed, de her får, forklarer David Nowicki, der er marketingsdirektør hos Devicescape.

Selskabet filtrerer de mange hotspots, der kan være tilgængelige i et givet område og viser de mest populære, der har leveret en god netværksydelse.

Kun gratis netværk

I aftalen om Windows Phone 8 vil Devicescape kun levere data om netværk, der er gratis, men mange af dem kræver stadig, at man som bruger godkender et sæt brugsbetingelser.

I USA vil disse hotspot-data kun være tilgængelige på telefoner fra Verizon Wireless under en eksklusivaftale mellem Microsoft and Verizon.

Andre steder i verden vil funktionen være indbygget i alle telefoner med Windows Phone 8 uanset teleselskab.

Vælger man at slå funktionen til, vil man som bruger få adgang til oplysninger om hotspots via Microsofts app Data Sense, der blev annonceret i sidste uge, samt via funktionen Local Scout i Bing Search og via telefonens indbyggede kort.

Under alle omstændigheder vil de trådløse netværk vises på et kort. Data Sense er et værktøj, der er designet til at hjælpe brugerne administrere deres forbrug af mobildata i forbindelse med deres abonnement.

Aflaster mobilnetværk

Teleselskaberne forsøger generelt at få deres mobilabonnenter til så vidt muligt at anvende Wi-Fi-hotspots, da det er godt for både brugerne og teleselskaberne.

Det giver brugerne adgang til internettet uden at tage af det dataforbrug, de månedligt har til rådighed, mens det aflaster teleselskabernes mobilnetværk.

Aftalen med Microsoft inkluderer ikke Devicescapes software, der gør det muligt for brugere automatisk at logge på hotspots, men kun oplysninger om gratis hotspots i nærheden.

Devicescape giver ikke direkte adgang til sine hotspot-data på de andre store mobil-styresystemer.

Individuelle mobilselskaber, heriblandt fem i USA, tilbyder Devicescapes egen software til Android.

Selskabet arbejder på at udvikle software til Apples iOS.

Devicescape tilbyder hverken apps til adgang til sine databaser direkte til forbrugere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S