Windows Phone 8 kan fortælle hvor der er gratis Wi-Fi

Med særlig teknologi kan Windows Phone 8 fortælle dig, hvor du finder gratis Wi-Fi-hotspot.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil i Windows Phone 8 levere information om geografisk placering og kvaliteten af gratis Wi-Fi-hotspots, så brugerne let kan finde de bedste trådløse netværk i nærheden.

Disse oplysninger vil komme fra en database af 11 millioner hotspots på verdensplan, der produceres og vedligeholdes af Devicescape, som leverer Wi-Fi-software til teleselskaber.

Microsoft har fået licens af Devicescape til at inkludere databasen i Windows Phone 8.

Devicescape får sine oplysninger om trådløse hotspots ved at kigge på, hvilke hotspots brugerne anvender og hvilken netværkshastighed, de her får, forklarer David Nowicki, der er marketingsdirektør hos Devicescape.

Selskabet filtrerer de mange hotspots, der kan være tilgængelige i et givet område og viser de mest populære, der har leveret en god netværksydelse.

Kun gratis netværk

I aftalen om Windows Phone 8 vil Devicescape kun levere data om netværk, der er gratis, men mange af dem kræver stadig, at man som bruger godkender et sæt brugsbetingelser.

I USA vil disse hotspot-data kun være tilgængelige på telefoner fra Verizon Wireless under en eksklusivaftale mellem Microsoft and Verizon.

Andre steder i verden vil funktionen være indbygget i alle telefoner med Windows Phone 8 uanset teleselskab.

Vælger man at slå funktionen til, vil man som bruger få adgang til oplysninger om hotspots via Microsofts app Data Sense, der blev annonceret i sidste uge, samt via funktionen Local Scout i Bing Search og via telefonens indbyggede kort.

Under alle omstændigheder vil de trådløse netværk vises på et kort. Data Sense er et værktøj, der er designet til at hjælpe brugerne administrere deres forbrug af mobildata i forbindelse med deres abonnement.

Aflaster mobilnetværk

Teleselskaberne forsøger generelt at få deres mobilabonnenter til så vidt muligt at anvende Wi-Fi-hotspots, da det er godt for både brugerne og teleselskaberne.

Det giver brugerne adgang til internettet uden at tage af det dataforbrug, de månedligt har til rådighed, mens det aflaster teleselskabernes mobilnetværk.

Aftalen med Microsoft inkluderer ikke Devicescapes software, der gør det muligt for brugere automatisk at logge på hotspots, men kun oplysninger om gratis hotspots i nærheden.

Devicescape giver ikke direkte adgang til sine hotspot-data på de andre store mobil-styresystemer.

Individuelle mobilselskaber, heriblandt fem i USA, tilbyder Devicescapes egen software til Android.

Selskabet arbejder på at udvikle software til Apples iOS.

Devicescape tilbyder hverken apps til adgang til sine databaser direkte til forbrugere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect