Nyt Adobe-hul kan ikke lukkes

En helt frisk 0-dags sårbarhed i et af verdens mest anvendte programmer er blevet opdaget. Den gemmer sig også i de nyeste opdateringer.

Artikel top billede

Læs også:
Adobe lukker kritiske huller i program på din computer

Hackere stjæler vigtig kode: Har nu fri adgang til din Adobe

Adobe advarer: Farligt hul i Adobe Reader og Acrobat

European Cyber Security Federation har netop frigivet oplysninger om et kritisk hul i Adobe Reader.

Der er tale om en 0-dagssårbarhed, der befinder sig i de nyeste versioner af programmet, herunder Adobe Reader X/XI.

Adobe Reader er et af de mest anvendte tredjepartsprogrammer i verden, og det er installeret på millioner af maskiner.

En 0-dagssårbarhed dækker over, at sikkerhedshullet er blevet offentligt kendt uden at firmaet, der udvikler produktet, har haft mulighed for at skrive en rettelse til programmet.

Sådan inficeres du

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret på sårbarheden.

"Denne sårbarhed kræver, at ofret foretager en vis interaktion for at arbitrær kode kan afvikles. Den forudsætter blandt andet, at man kan lokke et offer til at lukke Adobe Reader manuelt efter dialogboksen "Do you want so save the changes?" er blevet vist i en dialogboks," skriver firmaet i en advarsel.

"Det vil langt de fleste nok gøre, og derfor finder vi denne sårbarhed yderst potent," lyder vurderingen.

Adobe har jævnligt problemer med firmaets tredjepartsprogrammer.

Læs også:
Adobe lukker kritiske huller i program på din computer

Hackere stjæler vigtig kode: Har nu fri adgang til din Adobe

Adobe advarer: Farligt hul i Adobe Reader og Acrobat

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S