Adobe advarer: Farligt hul i Adobe Reader og Acrobat

Adobe har opdaget en yderst kritisk sårbarhed, der gør sig gældende i en stribe af selskabets produkter.

Artikel top billede

Læs også:

Adobe udskifter både Flash og AIR

Brugere af Adobes Reader og Acrobat gør klogt i at nærlæse en netop udsendt meddelse fra selskabet, hvor det påpeges, at der er fundet kritiske huller, der kan udnyttes af kriminelle.

I en meddelelse skriver Adobe, at den kritiske sårbarhed eksisterer en række af selskabets produkter.

Det drejer sig om Adobe Reader X (10.1.1) og tidligere versioner til Windows og Mac, Adobe Reader 9.4.6 og tidligere 9.x-versioner til UNIX og Adobe Acrobat X (10.1.1) og tidligere versioner til Mac og Windows.

"Denne sårbarhed (CVE-2011-2462) kan foresage nedbrud og potentielt tillade, at andre tager kontrol over de ramte systemer," skriver Adobe, der allerede har fået meldinger om, at sårbarheden bliver udnyttet af de kriminelle på Adobe Reader 9.x til Windows.

"Vi er i gang med at færdiggøre et fix til problemet og forventer at gøre en opdatering tilgængelig til Adobe Reader 9.x og Acrobat 9.x til Windows senest i ugen, der starter den 12. december."

Det betyder altså, at brugerne indtil videre er på egen hånd, og flere af de andre opdateringer, der er nødvendige for at lukke sårbarheden, kommer først i januar.

Adobe skriver dog, at man kan lukke af for angreb ved at køre programmerne i beskyttet tilstand.

Du kan læse mer om, hvordan man foretager den tilpasning her.

Læs også:

Adobe udskifter både Flash og AIR

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S