Hackere stjæler vigtig kode: Har nu fri adgang til din Adobe

Hackere er trængt ind i Adobes allerhelligste haller og har misbrugt firmaets sikkerhedscertifikat til at blåstemple ondsindet kode.

Artikel top billede

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Microsoft nulstiller certifikater - husk at gøre dig klar

Falske certifikater efterlader åben ladeport til Gmail

Grafik-giganten Adobe har set sig nødsaget til at suspendere virksomhedens centrale kode-signeringscertikat.

Det sker, efter det er blevet afsløret, at certifikatet er blevet misbrugt i forbindelse med spear phishing-angreb og til signering af malware.

Blåstempler kode

Certifikatet bruges til at blåstemple kode, så den valideres som en ægte opdatering og ikke fanges i eksempelvis antivirus.

Men nu har it-kriminelle tvunget sig adgang til certifikaterne.

På den vis kan de blåstemple deres egen malware som kode, der kommer fra Adobe.

Når en applikationen er signeret med et gyldigt certifikat, der er stjålet fra en virksomhed, er det meget svært at opdage for antivirus-firmaerne. Når en kode har et certifikat, opfattes den nemlig ikke som en umiddelbar trussel, men som troværdig software.

Adobe har derfor haste-suspenderet certifikatet, mens de arbejder på en opdatering.

Det kan man læse i flere blogindlæg fra virksomheden.

Yderst bekymrende

Sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at de to komponenter, som har været signeret med et ægte Adobe-certikat, hedder "myGeeksmail.dll" og "pwdump7 v7.1.exe".

"Der er tale om malware, hvilket helt konkret betyder, at it-kriminelle har været i stand til at kompromittere centrale maskiner hos Adobe og herfra udtrække nøgler (signeringscertikater)," skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

I følge grafikfirmaet er der tale om nøgler, som er placeret i Hardware Security Modules (HSMs), hvilket betyder, at de opbevares i sikre fysiske faciliteter.

Hvilket gør denne kompromittering endnu mere opsigtsvækkende.

CSIS, der har analyseret den skadelige kode, vurderer, at den ikke er videre kompleks, men bekræfter, at den er signeret med Adobes certifikater og betegner det som "yderst bekymrende."

Adobe vil udsende opdateringer snarest mulig, og suspendering af certifikatet er planlagt til at ske 4. oktober 2012.

I følge Adobe vil det ske uden, at berørte kunder skal foretage sig yderligere.

Der er mere information på Adobes webside.

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Microsoft nulstiller certifikater - husk at gøre dig klar

Falske certifikater efterlader åben ladeport til Gmail

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS