Skadefro fiberbranche: Håner TDC efter markedsføringssejr

Ny aftale om markedsføring regnes for kæmpe sejr i fiberbranchen. Især glæder man sig over, at ærkerivalen TDC må krybe til korset.

Artikel top billede

Læs også: Nu får du klar besked om din reelle internet-hastighed

Regeringen truer telebranchen med indgreb

Landets fiberselskaber havde grund til at lade champagnepropperne springe, da det tidligere på ugen lykkedes Forbrugerombudsmanden at få en aftale i stand med telebranchen om markedsføring af bredbåndshastigheder.

Et emne, der længe har været en torn i øjet på fiberselskaberne, da den uigennemsigtige markedsføring har gjort det sværere for fiberselskaberne at score point hos kunderne på fiberteknologiens hastighedsfordele.

Derfor løfter man armene hos fiberselskaberne, heriblandt deres flagskib Waoo, på trods af at aftalen kun indebærer, at teleselskaberne som minimum skal levere halvdelen af hvad de lover.

"Det er vi meget glade for i Waoo, hvor vi længe har kæmpet for at få en ærlig markedsføring af bredbåndshastigheder, og vi havde gerne set reglerne skærpet endnu mere," lyder det fra Anders Christjansen, Waoos direktør.

Waoo sad dog ikke selv med ved forhandlingsbordet, da aftalen blev indgået. De mente nemlig, at teleselskaberne, anført af TDC, bevidst forhalede processen, der begyndte sidste år.

Ingen aftale uden regeringens trusler

I frustration forlod Waoo derfor forhandlingerne i foråret, men var dog repræsenteret i form af Dansk Energi.

"Det er en ren tilståelsessag fra de traditionelle teleselskabers side. De har været nødt til at indgå en aftale med Forbrugerombudsmanden. Regeringen har reelt tvunget dem til det, fordi regeringen i august meldte ud, at den ville lovgive på området med virkning fra årsskiftet, hvis branchen ikke selv var i stand til at indgå en aftale," udtaler Anders Christjansen, der ligesom mange andre chefer i fiberbranchen har en fortid i fjendens lejr, TDC.

Men trods aftalens indgåelse er det langt fra sikkert, at sidste kapitel er skrevet i markedsføringskampen.

I hvert fald venter Waoo med slet skjult skadefryd på at se, hvordan ærkerivalen TDC har tænkt sig at leve op til aftalen, der træder i kraft 1. marts 2013.

"Det bliver spændende at se, hvad TDC vælger at gøre. Vil de informere deres kunder om, at de fremover kun får den halve hastighed og sænke prisen til det halve? Eller vil de fortælle deres kunder, at de godt nok kun får halvdelen af den hastighed, de har troet, men at kunderne alligevel skal betale det, de plejer?"

"Under alle omstændigheder glæder vi os i Waoo over, at Forbrugerombudsmanden nøje vil følge med i udviklingen i markedsføringen efter første marts for at se, om branchen overholder reglerne. Branchen har brug for at få en højere troværdighed hos forbrugerne," siger Anders Christjansen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S