Regeringen truer telebranchen med indgreb

Regeringens netop fremlagte forbrugerudspil vækker glæde hos fiberbranchen og indeholder en slet skjult trussel mod teleselskaberne.

Artikel top billede

Læs også:
Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig

Nu får du (måske) garanti på din upstream-hastighed

Politiske indgreb kan være på vej, hvis teleselskaberne ikke selv formår at stoppe med at vildlede forbrugerne med de længe udskældte "op til"-hastigheder.

Det fremgår af regeringens nye forbrugerudspil, der blev fremlagt i går.

"Regeringen finder, at teleselskabernes brug af udtryk som "op til" en bestemt hastighed eller anvendelsen af såkaldte nominelle hastigheder i deres markedsføring kan være vildledende for forbrugerne. Teleselskaberne bør i stedet angive de reelle og faktiske hastigheder, som forbrugerne kan forvente," står der i handlingsplanen.

Forbrugerombudsmanden er derfor i gang med at forhandle retningslinjerne med telebranchen, og med en slet skjult trussel opfordrer regeringen teleselskaberne til at indgå konstruktivt i forhandlingerne.

"Hvis der ikke kan opnås et tilfredsstillende resultat, vil regeringen overveje muligheden for at udarbejde politiske initiativer på området. Det er en klar målsætning, at gennemsigtighe­den på markedet kan forbedres inden udgangen af 2012."

Fiberbranchen glade

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, hvis medlemmer har en klar interesse i gennemsigtighed for at synliggøre hastighedsfordelene ved fiber, er man glad over udmeldingen, men samtidig afventende.

"Vi har noteret udmeldingerne fra ministeren og er glade for, at der er politisk fokus på at sikre forbrugerne den bedst mulige gennemsigtighed, når de skal vælge et bredbåndsprodukt. Forhandlinger er i gang hos Forbrugerombudsmanden, og hvor det hele lander, må tiden vise," lyder det fra chefkonsulent Thomas Woldiderich hos Dansk Energi.

Dansk Energis medlemmer, en række elselskaber, har nemlig rullet fiber ud i det danske landskab for mere end ni milliarder kroner, mens det endnu ikke er lykkedes at overbevise tilstrækkelig mange danskere om, at fiber er vejen frem. Fiberselskaberne har derfor efterfølgende afskrevet fiberinvesteringerne med omkring fem milliarder kroner.

Men måske er der håb forude med regeringens nye udspil.

Dansk Energi deltager selv i forhandlingerne med teleselskaberne og Forbrugerombudsmanden.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S