Regeringen truer telebranchen med indgreb

Regeringens netop fremlagte forbrugerudspil vækker glæde hos fiberbranchen og indeholder en slet skjult trussel mod teleselskaberne.

Artikel top billede

Læs også:
Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig

Nu får du (måske) garanti på din upstream-hastighed

Politiske indgreb kan være på vej, hvis teleselskaberne ikke selv formår at stoppe med at vildlede forbrugerne med de længe udskældte "op til"-hastigheder.

Det fremgår af regeringens nye forbrugerudspil, der blev fremlagt i går.

"Regeringen finder, at teleselskabernes brug af udtryk som "op til" en bestemt hastighed eller anvendelsen af såkaldte nominelle hastigheder i deres markedsføring kan være vildledende for forbrugerne. Teleselskaberne bør i stedet angive de reelle og faktiske hastigheder, som forbrugerne kan forvente," står der i handlingsplanen.

Forbrugerombudsmanden er derfor i gang med at forhandle retningslinjerne med telebranchen, og med en slet skjult trussel opfordrer regeringen teleselskaberne til at indgå konstruktivt i forhandlingerne.

"Hvis der ikke kan opnås et tilfredsstillende resultat, vil regeringen overveje muligheden for at udarbejde politiske initiativer på området. Det er en klar målsætning, at gennemsigtighe­den på markedet kan forbedres inden udgangen af 2012."

Fiberbranchen glade

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, hvis medlemmer har en klar interesse i gennemsigtighed for at synliggøre hastighedsfordelene ved fiber, er man glad over udmeldingen, men samtidig afventende.

"Vi har noteret udmeldingerne fra ministeren og er glade for, at der er politisk fokus på at sikre forbrugerne den bedst mulige gennemsigtighed, når de skal vælge et bredbåndsprodukt. Forhandlinger er i gang hos Forbrugerombudsmanden, og hvor det hele lander, må tiden vise," lyder det fra chefkonsulent Thomas Woldiderich hos Dansk Energi.

Dansk Energis medlemmer, en række elselskaber, har nemlig rullet fiber ud i det danske landskab for mere end ni milliarder kroner, mens det endnu ikke er lykkedes at overbevise tilstrækkelig mange danskere om, at fiber er vejen frem. Fiberselskaberne har derfor efterfølgende afskrevet fiberinvesteringerne med omkring fem milliarder kroner.

Men måske er der håb forude med regeringens nye udspil.

Dansk Energi deltager selv i forhandlingerne med teleselskaberne og Forbrugerombudsmanden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS