Regeringen truer telebranchen med indgreb

Regeringens netop fremlagte forbrugerudspil vækker glæde hos fiberbranchen og indeholder en slet skjult trussel mod teleselskaberne.

Artikel top billede

Læs også:
Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig

Nu får du (måske) garanti på din upstream-hastighed

Politiske indgreb kan være på vej, hvis teleselskaberne ikke selv formår at stoppe med at vildlede forbrugerne med de længe udskældte "op til"-hastigheder.

Det fremgår af regeringens nye forbrugerudspil, der blev fremlagt i går.

"Regeringen finder, at teleselskabernes brug af udtryk som "op til" en bestemt hastighed eller anvendelsen af såkaldte nominelle hastigheder i deres markedsføring kan være vildledende for forbrugerne. Teleselskaberne bør i stedet angive de reelle og faktiske hastigheder, som forbrugerne kan forvente," står der i handlingsplanen.

Forbrugerombudsmanden er derfor i gang med at forhandle retningslinjerne med telebranchen, og med en slet skjult trussel opfordrer regeringen teleselskaberne til at indgå konstruktivt i forhandlingerne.

"Hvis der ikke kan opnås et tilfredsstillende resultat, vil regeringen overveje muligheden for at udarbejde politiske initiativer på området. Det er en klar målsætning, at gennemsigtighe­den på markedet kan forbedres inden udgangen af 2012."

Fiberbranchen glade

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, hvis medlemmer har en klar interesse i gennemsigtighed for at synliggøre hastighedsfordelene ved fiber, er man glad over udmeldingen, men samtidig afventende.

"Vi har noteret udmeldingerne fra ministeren og er glade for, at der er politisk fokus på at sikre forbrugerne den bedst mulige gennemsigtighed, når de skal vælge et bredbåndsprodukt. Forhandlinger er i gang hos Forbrugerombudsmanden, og hvor det hele lander, må tiden vise," lyder det fra chefkonsulent Thomas Woldiderich hos Dansk Energi.

Dansk Energis medlemmer, en række elselskaber, har nemlig rullet fiber ud i det danske landskab for mere end ni milliarder kroner, mens det endnu ikke er lykkedes at overbevise tilstrækkelig mange danskere om, at fiber er vejen frem. Fiberselskaberne har derfor efterfølgende afskrevet fiberinvesteringerne med omkring fem milliarder kroner.

Men måske er der håb forude med regeringens nye udspil.

Dansk Energi deltager selv i forhandlingerne med teleselskaberne og Forbrugerombudsmanden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S