Regeringen truer telebranchen med indgreb

Regeringens netop fremlagte forbrugerudspil vækker glæde hos fiberbranchen og indeholder en slet skjult trussel mod teleselskaberne.

Artikel top billede

Læs også:
Debat: Betyder upstream-hastighed noget for dig

Nu får du (måske) garanti på din upstream-hastighed

Politiske indgreb kan være på vej, hvis teleselskaberne ikke selv formår at stoppe med at vildlede forbrugerne med de længe udskældte "op til"-hastigheder.

Det fremgår af regeringens nye forbrugerudspil, der blev fremlagt i går.

"Regeringen finder, at teleselskabernes brug af udtryk som "op til" en bestemt hastighed eller anvendelsen af såkaldte nominelle hastigheder i deres markedsføring kan være vildledende for forbrugerne. Teleselskaberne bør i stedet angive de reelle og faktiske hastigheder, som forbrugerne kan forvente," står der i handlingsplanen.

Forbrugerombudsmanden er derfor i gang med at forhandle retningslinjerne med telebranchen, og med en slet skjult trussel opfordrer regeringen teleselskaberne til at indgå konstruktivt i forhandlingerne.

"Hvis der ikke kan opnås et tilfredsstillende resultat, vil regeringen overveje muligheden for at udarbejde politiske initiativer på området. Det er en klar målsætning, at gennemsigtighe­den på markedet kan forbedres inden udgangen af 2012."

Fiberbranchen glade

Hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi, hvis medlemmer har en klar interesse i gennemsigtighed for at synliggøre hastighedsfordelene ved fiber, er man glad over udmeldingen, men samtidig afventende.

"Vi har noteret udmeldingerne fra ministeren og er glade for, at der er politisk fokus på at sikre forbrugerne den bedst mulige gennemsigtighed, når de skal vælge et bredbåndsprodukt. Forhandlinger er i gang hos Forbrugerombudsmanden, og hvor det hele lander, må tiden vise," lyder det fra chefkonsulent Thomas Woldiderich hos Dansk Energi.

Dansk Energis medlemmer, en række elselskaber, har nemlig rullet fiber ud i det danske landskab for mere end ni milliarder kroner, mens det endnu ikke er lykkedes at overbevise tilstrækkelig mange danskere om, at fiber er vejen frem. Fiberselskaberne har derfor efterfølgende afskrevet fiberinvesteringerne med omkring fem milliarder kroner.

Men måske er der håb forude med regeringens nye udspil.

Dansk Energi deltager selv i forhandlingerne med teleselskaberne og Forbrugerombudsmanden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job