Crowdsourcing: Her er Danmarks største projekt

Frivillige har tilsammen indtastet over 15 millioner poster i Danmarks største crowdsourcing-projekt.

Artikel top billede

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Projektets kerne er Dansk Demografisk Database, der indeholder mere end 15 millioner poster fra især folketællinger og kirkebøger.

Det svimlende antal posteringer er indtastet af 954 personer.

I alt 1.5 millioner brugere besøger hvert år den hjemmeside, hvor du siden 1996 har kunnet søge i oplysningerne fra databasen.

Kulturminister Uffe Elbæk (R) kippede med flaget, da Rigsarkivet torsdag fejrede de frivillige kræfter i projektet.

"I er pioneer på området. Vi skal finde nye løsninger indenfor digitalisering, og det gør vi ved at eksperimentere. I sidder med nøglen til succes, og jeg fremhæver jer ofte som eksempel," sagde Uffe Elbæk.

Succes blev bremset af mistanke om porno-indhold

Tilbage i det forrige århundrede, da projektet i 1992 tog sin begyndelse, startede det hele med et indtastningsprogram udviklet til DOS.

Udvekslingen af data foregik via klassiske 3,5 tommers disketter. De frivillige gemte derfor indtastet data på disketterne, og sendte disketterne til administrationen med Post Danmark.

"Det var en enorm administrativ udfordring," sagde Asbjørn Hellum.

I 1996 havde tingene udviklet sig. Et nyt program til Windows blev udviklet, og frem for alt internettet satte sit præg på projektet.

Projektet blev hurtigt en kæmpe trafiksluger, og hjemmesidens webudbyder troede fejlagtigt, at den store trafikmængde måtte skyldes, at hjemmesiden hostede porno. Derfor blev siden i en kort periode lukket ned.

Kom til tasterne

Ud af de 954 personer, der gennem årene har været ved tasterne, er der alligevel et par individer, der stikker ud. De fik en særlig hyldest til fødselsdagen.

En af disse er Lotte B. Hvid, der har indtastet over 1 million poster til databasen. Samt Erik B. Andersen der virkelig har haft gang i læsebrillen og korrekturlæst over 1 million indtastede poster.

I 2013 er projektets mål blandt andet at indtaste information omkring de faldne fra 1. verdenskrig og de slesvigske krige.

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet