Crowdsourcing: Her er Danmarks største projekt

Frivillige har tilsammen indtastet over 15 millioner poster i Danmarks største crowdsourcing-projekt.

Artikel top billede

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Projektets kerne er Dansk Demografisk Database, der indeholder mere end 15 millioner poster fra især folketællinger og kirkebøger.

Det svimlende antal posteringer er indtastet af 954 personer.

I alt 1.5 millioner brugere besøger hvert år den hjemmeside, hvor du siden 1996 har kunnet søge i oplysningerne fra databasen.

Kulturminister Uffe Elbæk (R) kippede med flaget, da Rigsarkivet torsdag fejrede de frivillige kræfter i projektet.

"I er pioneer på området. Vi skal finde nye løsninger indenfor digitalisering, og det gør vi ved at eksperimentere. I sidder med nøglen til succes, og jeg fremhæver jer ofte som eksempel," sagde Uffe Elbæk.

Succes blev bremset af mistanke om porno-indhold

Tilbage i det forrige århundrede, da projektet i 1992 tog sin begyndelse, startede det hele med et indtastningsprogram udviklet til DOS.

Udvekslingen af data foregik via klassiske 3,5 tommers disketter. De frivillige gemte derfor indtastet data på disketterne, og sendte disketterne til administrationen med Post Danmark.

"Det var en enorm administrativ udfordring," sagde Asbjørn Hellum.

I 1996 havde tingene udviklet sig. Et nyt program til Windows blev udviklet, og frem for alt internettet satte sit præg på projektet.

Projektet blev hurtigt en kæmpe trafiksluger, og hjemmesidens webudbyder troede fejlagtigt, at den store trafikmængde måtte skyldes, at hjemmesiden hostede porno. Derfor blev siden i en kort periode lukket ned.

Kom til tasterne

Ud af de 954 personer, der gennem årene har været ved tasterne, er der alligevel et par individer, der stikker ud. De fik en særlig hyldest til fødselsdagen.

En af disse er Lotte B. Hvid, der har indtastet over 1 million poster til databasen. Samt Erik B. Andersen der virkelig har haft gang i læsebrillen og korrekturlæst over 1 million indtastede poster.

I 2013 er projektets mål blandt andet at indtaste information omkring de faldne fra 1. verdenskrig og de slesvigske krige.

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub