Crowdsourcing: Her er Danmarks største projekt

Frivillige har tilsammen indtastet over 15 millioner poster i Danmarks største crowdsourcing-projekt.

Artikel top billede

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Projektets kerne er Dansk Demografisk Database, der indeholder mere end 15 millioner poster fra især folketællinger og kirkebøger.

Det svimlende antal posteringer er indtastet af 954 personer.

I alt 1.5 millioner brugere besøger hvert år den hjemmeside, hvor du siden 1996 har kunnet søge i oplysningerne fra databasen.

Kulturminister Uffe Elbæk (R) kippede med flaget, da Rigsarkivet torsdag fejrede de frivillige kræfter i projektet.

"I er pioneer på området. Vi skal finde nye løsninger indenfor digitalisering, og det gør vi ved at eksperimentere. I sidder med nøglen til succes, og jeg fremhæver jer ofte som eksempel," sagde Uffe Elbæk.

Succes blev bremset af mistanke om porno-indhold

Tilbage i det forrige århundrede, da projektet i 1992 tog sin begyndelse, startede det hele med et indtastningsprogram udviklet til DOS.

Udvekslingen af data foregik via klassiske 3,5 tommers disketter. De frivillige gemte derfor indtastet data på disketterne, og sendte disketterne til administrationen med Post Danmark.

"Det var en enorm administrativ udfordring," sagde Asbjørn Hellum.

I 1996 havde tingene udviklet sig. Et nyt program til Windows blev udviklet, og frem for alt internettet satte sit præg på projektet.

Projektet blev hurtigt en kæmpe trafiksluger, og hjemmesidens webudbyder troede fejlagtigt, at den store trafikmængde måtte skyldes, at hjemmesiden hostede porno. Derfor blev siden i en kort periode lukket ned.

Kom til tasterne

Ud af de 954 personer, der gennem årene har været ved tasterne, er der alligevel et par individer, der stikker ud. De fik en særlig hyldest til fødselsdagen.

En af disse er Lotte B. Hvid, der har indtastet over 1 million poster til databasen. Samt Erik B. Andersen der virkelig har haft gang i læsebrillen og korrekturlæst over 1 million indtastede poster.

I 2013 er projektets mål blandt andet at indtaste information omkring de faldne fra 1. verdenskrig og de slesvigske krige.

Læs også:
Er du parat til crowdsourcing?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S