Prognose: Så vildt mange iPhones vil Apple sælge i dette kvartal

Analyse af Apples leverandørkæde tyder på forbedret produktionskapacitet.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Computerworld News Service: På trods af bekymringer om vanskeligheder i produktionen af iPhone 5 på grund af problemer med design og komponenter antyder nye rapporter, at produktionskapaciteten af Apples seneste smartphone er stigende.

Prognosen fra en enkelt analytiker lyder på, at Apple vil sælge hele 46,5 millioner iPhones i årets fjerde kvartal.

Analytiker Shaw Wu fra Sterne Agee skriver i et notat til investorer torsdag, at hans analyse af Apples leverandørkæde har vist, at Apple har forbedret produktionskapaciteten af iPhone 5 siden lanceringen i september.

Wu vurderer, at Apples problemer med at kunne følge med efterspørgslen på iPhone 5 nu er i bedring, og at selskabet samlet set vil sælge 46,5 millioner iPhones i årets fjerde kvartal. Det er 19,6 millioner flere iPhones, end hvad selskabet solgte i tredje kvartal.

Samlefabrikken Foxconns topchef, Terry Gou, udtalte i sidste uge, at selskabet havde svært ved at imødekomme Apples behov for flere iPhones på grund af problemer med hensyn til design og komponenter.

Apple solgte flere end fem millioner iPhone 5 inden for de første tre dage efter lanceringen i september.

Den overvælgende efterspørgsel på denne smarphone er sandsynligvis medvirkende til Foxconns vanskeligheder.

I oktober blev det omtalt i medierne, at Apple muligvis ville engagere endnu en Foxconn-fabrik for således at udvide produktionskapaciteten af iPhone 5.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks