Dansk teleselskab meldt til politiet for produkt-snyd

Forbrugerombudsmanden har meldt dansk teleselskab til politiet, fordi teleselskabet har pyntet på oplysninger om dets produkter.

Artikel top billede

Foto: PR-foto fra politiet.

Lavpris-teleselskabernes frække dreng, Onfone, er blevet meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden efter at have kørt en reklamefilm på landsdækkende tv i foråret.

I filmen fortæller en speaker fra Onfone, at teleselskabet ikke har gebyrer, hvilket bliver understreget med sloganet:

""Onfone - alt inkluderet. Punktum!"

Fanget i en løgn

Men alt er ikke inkluderet, mener Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

For med så små bogstaver, at kun jurister i telebranchen kan læse dem uden at klemme øjnene sammen til minimale sprækker, har Onfone nemlig midtvejs i reklamen skrevet, at alle nye kunder hos Onfone skal betale et oprettelsesgebyr på 99 kroner.

"Oplysningen om, at alle nye kunder skal betale et oprettelsesgebyr er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse en væsentlig oplysning, der ikke skal gemmes væk. Særligt ikke, når hovedbudskabet i markedsføringen er, at teleskabet ikke har gebyrer," skriver Forbrugerombudsmanden.

Onfone er klar til bøden

Det oplyses, at overtrædelser vedrørende vildledning i markedsføringslovens forstand kan straffes med bøde.

Mere konkret drejer det sig om markedsføringslovens § 3, stk.1, hvor det angives, at erhvervsdrivende ikke må anvende vildledende eller urigtige angivelser eller undlade væsentlige informationer i markedsføringen.

Onfone, der er ejet af TDC, har over for Forbrugerombudsmanden tilkendegivet, at selskabet er indstillet på at betale et eventuelt bødeforlæg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S