Dansk teleselskab meldt til politiet for produkt-snyd

Forbrugerombudsmanden har meldt dansk teleselskab til politiet, fordi teleselskabet har pyntet på oplysninger om dets produkter.

Artikel top billede

Foto: PR-foto fra politiet.

Lavpris-teleselskabernes frække dreng, Onfone, er blevet meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden efter at have kørt en reklamefilm på landsdækkende tv i foråret.

I filmen fortæller en speaker fra Onfone, at teleselskabet ikke har gebyrer, hvilket bliver understreget med sloganet:

""Onfone - alt inkluderet. Punktum!"

Fanget i en løgn

Men alt er ikke inkluderet, mener Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

For med så små bogstaver, at kun jurister i telebranchen kan læse dem uden at klemme øjnene sammen til minimale sprækker, har Onfone nemlig midtvejs i reklamen skrevet, at alle nye kunder hos Onfone skal betale et oprettelsesgebyr på 99 kroner.

"Oplysningen om, at alle nye kunder skal betale et oprettelsesgebyr er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse en væsentlig oplysning, der ikke skal gemmes væk. Særligt ikke, når hovedbudskabet i markedsføringen er, at teleskabet ikke har gebyrer," skriver Forbrugerombudsmanden.

Onfone er klar til bøden

Det oplyses, at overtrædelser vedrørende vildledning i markedsføringslovens forstand kan straffes med bøde.

Mere konkret drejer det sig om markedsføringslovens § 3, stk.1, hvor det angives, at erhvervsdrivende ikke må anvende vildledende eller urigtige angivelser eller undlade væsentlige informationer i markedsføringen.

Onfone, der er ejet af TDC, har over for Forbrugerombudsmanden tilkendegivet, at selskabet er indstillet på at betale et eventuelt bødeforlæg.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS