Jysk fiberselskab fusionerer med Skylines moderselskab

Efter masser af problemer efter Skyline-krak og et gigant-tab på 1,5 milliarder kroner har stort dansk el-selskab fundet sin fremtidige redningskrans. Nu kan fiber være på vej til stor dansk by.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Jysk fiber-chef: Derfor er fiber-milliarderne ikke spildt

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

EnergiMidt fusionerer med elselskabet Elro

Sådan lød meldingen i går aftes, efter at Elros repræsentantskab havde godkendt EnergiMidt som fusionspartner.

"Efter Skylines konkurs havde vi i Elro behov for at sikre vores andelshavere og dermed ejerne en sikker løsning samtidig med, at vi kiggede efter en samarbejdspartner, som delte vore visioner for fremtiden til gavn for Elros andelshavere og regionen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nikolaj Per Schøler, bestyrelsesformand i Elro.

"Der har været stor interesse fra flere selskaber om at gå sammen med Elro," fortsætter pressemeddelelsen. 

Selv om selskaberne kalder det en fusion, er der i princippet tale om, at EnergiMidt, der har base i Silkeborg, køber Elro Administration Aps og Elro Energi A/S, der er under rekonstruktion.

"Handlen betragtes dog som en fusion, fordi Elros andelshavere fra begyndelsen indtræder som andelshavere i EnergiMidt med fuld stemmeret. Den økonomiske del af andelshaverretten optrappes over en 10-årig periode," står der i meddelelsen. 

Fiber kan være på vej til Randers

Hos EnergiMidt fortæller bredbåndsdirektør Martin Romvig, at fusionen primært har elforretningen for øje.

Men han vil ikke afvise, at samarbejdet kan være med til at bane vejen for udrulning af fiber i Elros forsyningsområde, Randers. 

I modsætning til de fleste andre af landets elselskaber valgte Elro nemlig i stedet for fiber at satse på den trådløse Wimax-teknologi via bredbåndsselskabet Skyline, der krakkede i foråret med tab på 1,5 milliarder til følge for moderselskabet.

Derfor er det formentlig begrænset hvor meget fiber, der er rullet ud i området.

"Vi kigger altid på områder for at se på muligheden for at etablere fibernet, og Randers er da bestemt et område, vi ser på. Men kun hvis der er forretning i det," lyder det fra Martin Romvig.

I pressemeddelelsen fremgår det, at den kontante del af købesummen på cirka 200 millioner kroner skal placeres i en almennyttig fond eller forening.

"Den skal gavne lokalsamfundet i Elros forsyningsområde, og Elros repræsentantskab vil i den kommende tid tage stilling til spørgsmålet, så fundats og målsætninger kan fastlægges," står der i pressemeddelelsen.

Fusionen mangler dog stadig godkendelse af konkurrencemyndighederne, Energistyrelsen og kreditorerne i Elro Energi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse