Jysk fiberselskab fusionerer med Skylines moderselskab

Efter masser af problemer efter Skyline-krak og et gigant-tab på 1,5 milliarder kroner har stort dansk el-selskab fundet sin fremtidige redningskrans. Nu kan fiber være på vej til stor dansk by.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Jysk fiber-chef: Derfor er fiber-milliarderne ikke spildt

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

EnergiMidt fusionerer med elselskabet Elro

Sådan lød meldingen i går aftes, efter at Elros repræsentantskab havde godkendt EnergiMidt som fusionspartner.

"Efter Skylines konkurs havde vi i Elro behov for at sikre vores andelshavere og dermed ejerne en sikker løsning samtidig med, at vi kiggede efter en samarbejdspartner, som delte vore visioner for fremtiden til gavn for Elros andelshavere og regionen," lyder det i en pressemeddelelse fra Nikolaj Per Schøler, bestyrelsesformand i Elro.

"Der har været stor interesse fra flere selskaber om at gå sammen med Elro," fortsætter pressemeddelelsen. 

Selv om selskaberne kalder det en fusion, er der i princippet tale om, at EnergiMidt, der har base i Silkeborg, køber Elro Administration Aps og Elro Energi A/S, der er under rekonstruktion.

"Handlen betragtes dog som en fusion, fordi Elros andelshavere fra begyndelsen indtræder som andelshavere i EnergiMidt med fuld stemmeret. Den økonomiske del af andelshaverretten optrappes over en 10-årig periode," står der i meddelelsen. 

Fiber kan være på vej til Randers

Hos EnergiMidt fortæller bredbåndsdirektør Martin Romvig, at fusionen primært har elforretningen for øje.

Men han vil ikke afvise, at samarbejdet kan være med til at bane vejen for udrulning af fiber i Elros forsyningsområde, Randers. 

I modsætning til de fleste andre af landets elselskaber valgte Elro nemlig i stedet for fiber at satse på den trådløse Wimax-teknologi via bredbåndsselskabet Skyline, der krakkede i foråret med tab på 1,5 milliarder til følge for moderselskabet.

Derfor er det formentlig begrænset hvor meget fiber, der er rullet ud i området.

"Vi kigger altid på områder for at se på muligheden for at etablere fibernet, og Randers er da bestemt et område, vi ser på. Men kun hvis der er forretning i det," lyder det fra Martin Romvig.

I pressemeddelelsen fremgår det, at den kontante del af købesummen på cirka 200 millioner kroner skal placeres i en almennyttig fond eller forening.

"Den skal gavne lokalsamfundet i Elros forsyningsområde, og Elros repræsentantskab vil i den kommende tid tage stilling til spørgsmålet, så fundats og målsætninger kan fastlægges," står der i pressemeddelelsen.

Fusionen mangler dog stadig godkendelse af konkurrencemyndighederne, Energistyrelsen og kreditorerne i Elro Energi.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job