Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Bredbåndskonkursen i Skyline koster nu også moderselskabets selvstændige liv. Fusion er nært forestående.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Det sendte panikbølger gennem det danske landskab, da Wimax-selskabet Skyline i foråret krakkede og skabte en ny bredbåndssituation i de danske yderområder.

Nu viser det sig, at konkursen også får konsekvenser for Skylines moderselskab, elselskabet Elro i Randers, der tabte intet mindre end 1,5 milliarder kroner på den mislykkede bredbåndsforretning.

I hvert fald har elselskabet indkaldt til ekstraordinær generalforsamling på næste mandag, hvor godkendelsen af en fusionspartner er på dagsordenen. Det skriver Randers Amtsavis.

»Jeg forventer stærkt at kunne offentliggøre navnet på en fusions-partner den 12. november om aftenen, medmindre, der sker noget aldeles uventet,« siger Elros bestyrelsesformand, Nikolaj Per Schøler, til Randers Amtsavis.

Intet underskrevet endnu

»Der er ikke underskrevet papirer endnu, men adskillige selskaber har undersøgt forholdene i og omkring Elro,« udtaler bestyrelsesformanden til avisen.

Han fortæller også, at næsten alle elselskaber af en vis størrelse har vist interesse for Elro.

Blandt de oplagte kandidater nævnes elselskabet Verdo i Randers, der har Waoos bestyrelsesformand Kim Frimer i spidsen. Derudover nævnes EnergiMidt foruden NRGi fra Aarhus.

Ingen af elselskaberne ønsker at kommentere på fusionsspekulationerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job