Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Bredbåndskonkursen i Skyline koster nu også moderselskabets selvstændige liv. Fusion er nært forestående.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Det sendte panikbølger gennem det danske landskab, da Wimax-selskabet Skyline i foråret krakkede og skabte en ny bredbåndssituation i de danske yderområder.

Nu viser det sig, at konkursen også får konsekvenser for Skylines moderselskab, elselskabet Elro i Randers, der tabte intet mindre end 1,5 milliarder kroner på den mislykkede bredbåndsforretning.

I hvert fald har elselskabet indkaldt til ekstraordinær generalforsamling på næste mandag, hvor godkendelsen af en fusionspartner er på dagsordenen. Det skriver Randers Amtsavis.

»Jeg forventer stærkt at kunne offentliggøre navnet på en fusions-partner den 12. november om aftenen, medmindre, der sker noget aldeles uventet,« siger Elros bestyrelsesformand, Nikolaj Per Schøler, til Randers Amtsavis.

Intet underskrevet endnu

»Der er ikke underskrevet papirer endnu, men adskillige selskaber har undersøgt forholdene i og omkring Elro,« udtaler bestyrelsesformanden til avisen.

Han fortæller også, at næsten alle elselskaber af en vis størrelse har vist interesse for Elro.

Blandt de oplagte kandidater nævnes elselskabet Verdo i Randers, der har Waoos bestyrelsesformand Kim Frimer i spidsen. Derudover nævnes EnergiMidt foruden NRGi fra Aarhus.

Ingen af elselskaberne ønsker at kommentere på fusionsspekulationerne.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S