Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Bredbåndskonkursen i Skyline koster nu også moderselskabets selvstændige liv. Fusion er nært forestående.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Det sendte panikbølger gennem det danske landskab, da Wimax-selskabet Skyline i foråret krakkede og skabte en ny bredbåndssituation i de danske yderområder.

Nu viser det sig, at konkursen også får konsekvenser for Skylines moderselskab, elselskabet Elro i Randers, der tabte intet mindre end 1,5 milliarder kroner på den mislykkede bredbåndsforretning.

I hvert fald har elselskabet indkaldt til ekstraordinær generalforsamling på næste mandag, hvor godkendelsen af en fusionspartner er på dagsordenen. Det skriver Randers Amtsavis.

»Jeg forventer stærkt at kunne offentliggøre navnet på en fusions-partner den 12. november om aftenen, medmindre, der sker noget aldeles uventet,« siger Elros bestyrelsesformand, Nikolaj Per Schøler, til Randers Amtsavis.

Intet underskrevet endnu

»Der er ikke underskrevet papirer endnu, men adskillige selskaber har undersøgt forholdene i og omkring Elro,« udtaler bestyrelsesformanden til avisen.

Han fortæller også, at næsten alle elselskaber af en vis størrelse har vist interesse for Elro.

Blandt de oplagte kandidater nævnes elselskabet Verdo i Randers, der har Waoos bestyrelsesformand Kim Frimer i spidsen. Derudover nævnes EnergiMidt foruden NRGi fra Aarhus.

Ingen af elselskaberne ønsker at kommentere på fusionsspekulationerne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S