TDC-drama i sin fortid: Ny CSC-chef begynder i dag

Den nye danske topchef hos CSC begynder omgående i sit nye job. Hans fortid byder på et opsigtsvækkende ledelses-drama hos telegiganten TDC.

Artikel top billede

It-giganten CSC har med øjeblikkelig virkning indsat Jørgen Jakobsen som ny administrerende direktør for CSC i Danmark, der hidtil har været styret af den amerikanske John Walsh.

Mens John Walsh fortsætter som chef for hele den nordiske forretning, skal Jørgen Jakobsen lede den danske del af forretningen.

Jørgen Jakobsen har hidtil som direktør for CSC Nordics Technology & Consumer Group blandt andet haft ansvaret for datterselskabet CSC Airline Solutions, og det fortsætter han med, fortæller Kim Ege Møller, der er pressechef hos CSC.

"Vi meldte det ud i aftes internt," fortæller Kim E. Møller.

Det vigtige danske marked

Chefskiftet betyder, at CSC nu har en lokal landechef i hvert af de nordiske lande, hvilket er eksekvering af den globale strategi som topchef Mike Lawrie har sat i gang.

"Vi er nu i fuld gang med at eksekvere de planer og strategier, vi har lagt globalt for CSC og for CSC i Norden og Baltikum. Jørgen Jakobsen er manden, der kan hjælpe os med at føre disse planer og strategier ud på det vigtige danske marked og skabe ny vækst i Danmark," siger John Walsh i en pressemeddelelse.

"Jeg glæder mig til at arbejde endnu tættere sammen med Jørgen i de kommende år. Dermed får jeg selv større mulighed for at fortsætte udviklingen af vores organisation og vores fokus på tværs af Norden og Baltikum," siger han.

Jørgen Jakobsen har været hos CSC i de seneste fire år.

Før dette var han konsulent et par år, efter at han havde forladt TDC, hvor han i alt nåede at være ansat i 12 år.

Drama hos TDC

Her havde han som it-chef blandt andet fokus på it, strategi og eksekvering hos telegiganten, der dengang outsourcede mere og mere af selskabets it-drift til CSC gennem flere omgange.

Jørgen Jakobsen forlod skuffet TDC i 2008, og det kan du læse mere om her.

Faktisk forlod han selskabet næsten samtidig med daværende administrerende direktør Jens Alder under stor mediebevågenhed og det hele havde karakter af et større ledelsesmæssigt drama, hvor en it-strategi skulle på plads.

TDC barslede dengang med at lade IBM forny de massive og ældre it-systemer, men droppede planerne igen.

I stedet gik en del af arbejdet til CSC, der frem til i foråret havde it-kontrakter for milliarder hos telegiganten.

Her droppede TDC CSC til fordel for indiske Tata TCS som vandt it-kontrakter for adskillige milliarder kroner.

I løbet af de næsten fire år er Jørgen Jakobsen blevet et kendt ansigt på gangene hos CSC.

Han har siden 2010 været næstformand i bestyrelsen hos CSC Danmark og været bestyrelsesmedlem i CSC Consulting Group, hvor han samtidig har haft en direktionspost.

Sideløbende med direktørposten i CSC Airline Solututions har den nyudnævnte adminstrende direktør også en direktionspost i firmaet CSC Scandinavia Holding.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S