Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

Et it-system, der er formelt ejet af KMD, lever på lånt tid hos en række kommuner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: KMD tvunget til at forære it-system gratis væk

Et it-system hos flere af landets kommuner venter blot på at blive slukket.

Dommen over det KMD-ejede system er allerede faldet, og ingen muligheder overlevelse er i udsigt.

Systemet hedder Itella Output Managemt og var egentlig ejet af den finske koncern Itella, indtil KMD købte det.

Nu har KMD så meddelt blandt andre Aalborg Kommune, at systemet skal udfases.

Det sker i Aalborg fordi "KMD i forbindelse med erhvervelsen af Itella Information A/S ikke opnåede de fornødne rettigheder til at kunne vedligeholde Itella Output Management".

I det nordjyske har KMD til gengæld indsat sit eget Doc2 som erstatning vederlagsfrit og uden nyt udbud.

Læs mere om det her.

Flere kommer med Itella-systemet

Men også en stribe andre kommuner anvender samme dødsdømte it-system.

Ifølge denne hjemmeside gælder det udover Aalborg Kommune også blandt andet Brønderslev Kommune, Vejen Kommune og Faaborg-Midtfyn Kommune.

Men her er meldninger lidt forskellige.

Hos Faaborg Midtfyn Kommune bekræfter man, at man har haft Itellas Output management-system.

"Det var og er et rigtigt fint system. Der skete dog det kort efter nytår i år, at KMD købte Itellas Output Management. KMD meddelte, at Itella ville blive udfaset ultimo 2012," oplyser digitaliseringskonsulent Peter Bach Nielsen.

Derfor har kommunen ikke rullet det ud i hele organisationen, men har i stedet valgt at rulle KMD's tilsvarende Output Management-system Doc2mail ud.

"Doc2mail har 95 procent af den samme funktionalitet som Itella, men til gengæld har de tilføjet nye funktionaliteter, som ikke fandtes i Itella. Så alt i alt - på trods af at vi måtte afvente en ny version af Doc2mail inden vi rullede det ud i hele kommunen - så er vi godt tilfredse med Doc2mail, som er kommet i stedet for Itella," forklarer digitaliseringskonsulenten.

Han oplyser videre, at kommunen ikke været i udbud, men heller ikke fået Doc2 vederlagsfrit.

Det skyldes, at prisen lå under udbudsgrænsen.

"Jeg tror, at prisen lå i sammen prislag altså 20 - 30 K. I øvrigt sammen pris som for en Itella licens," forklarer han.

I Vejen lukkes ned i løbet af 2013

Hos Vejen Kommune har man haft Itella Output Management-system i et par år, og det "fungerer rigtig godt".

Kommunen oplyser videre, at KMD har givet udtryk for, at den nuværende Itella OM løsning "lukker i løbet af 2013".

Herefter vil kommunen enten skulle skifte til KMD's Doc2Mail-løsning eller skifte til Strålfors' løsning Connect, oplyses det.

Kommunen overvejer to muligheder: Enten indgår man en aftale med KMD om en tillægsydelse på SKI's rammeaftale 02.19. Eller den vælger at indgå aftale med Strålfors, som har vundet et rammeudbud.

Endelig har man hos Brønderslev Kommune hørt, at løsningen udfases.

Men kommunen har ikke fået oplyst, hvor længe den kan anvende systemet.

"Mig bekendt, så har vi ikke modtaget nogen information om, hvor længe vi kan anvende systemet," lyder det fra it-chef Mads Hurley fra Brønderslev Kommune.

Han oplyser videre, at Brønderslev Kommune i dag stadig anvender Itella systemet og "det fungerer fint i forhold til det behov vi har lige p.t."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS