Ny plan: Sådan kan det blive sjovt at anvende ERP

Vi har lært at leve med tunge ERP-løsninger, der er alt andet end sjove at arbejde med. Nu skal det ændres. Det er bare lettere sagt end gjort.

Artikel top billede

Læs også:

SAP: Sådan vil vi skabe en iPod-revolution for data-nørder

SAP's vision om at gøre ERP-systemer og data-analyser langt mere simple og fascinerende vækker genlyd rundt omkring i it-branchen.

Budskabet blev fremlagt af danske Jim Hagemann Snabe tidligere på ugen på SAP Sapphire-konferencen i Madrid.

Jim Hagemann dragede blandt andet en parallel til udviklingen i musikindustrien, hvor Apple i sin tid pludselig kom med en helt ny tilgang til måden at opbevare og anvende musik på med iPod og iTunes.

Han sagde, at man kan lære meget af ændringerne i forbruget af musik og værdikæden i denne industri.

"Jeg vil påstå, at det her sker i alle industrier," sagde Jim Snabe, der mener, at vi skal finde ind til fascinationen for på den måde at skabe innovation og vækst.

ERP-folket er ramt af Stockholmsyndromet

Capgemini-rådgiver Ron Tolido mener i et blogindlæg, at der i den grad er tale om en stor opgave, hvis Snabes vision skal realiseres:

"Lad os være helt ærlige. ‘Sjovt' er ikke det første, man tænker på, når man tænker på de store, monolitiske ERP-systemer, som vi modvilligt har lært at leve med i løbet af årtier," skriver Ron Tolido.

"Med mindre du er en daglig super-bruger af et sådan system og ikke kan forestille dig at leve uden det - og dermed grundlæggende lider af et ERP Stockholmsyndrom - forsøger du typisk bare at holde den komplekse og ikke specielt tilfredsstillinde brugeroplevelse ud."

Sådan bliver ERP sjovt

Ron Tolido mener ikke, at man endnu kan tale om en consumerization-revolution inden for forretningssoftware, sådan som SAP's Jim Snabe ønsker sig - men at der dog finder en udvikling sted.

"Ja, det det er stadig ERP. På en måde. Men cloud, mobility, big data og sociale udvidelser skaber lag rundt om det, som ikke bare gøre det langt mere sjovt at bruge - en kæmpe bonus i sig selv - men også skaber ny værdi, som forretningen endnu en gang kan udnytte."

Af konkrete eksempler på denne udvikling nævner Ron Tolido i nye enterprise app stores, der gør det langt lettere at tage mindre komplicerede løsninger i brug eksempelvis i form af apps til tablets og smartphones.

"... de vil være simple, attraktive og fokuserede apps, der hjælper dig med at udføre meget specifikke opgaver på farten, skriver han."

"Før eller senere vil disse apps blive hoved-repræsentationen af SAP-systemet. Over tid vil det selvfølgelig ændre måden, vi opfatter ERP på."

"Den dag, vi indser, at ERP, som vi plejede at kende det, er blevet usynligt - ikke længere er ERP - der er vi kommet meget tættere på Jims tilsyneladende usandsynlige drøm," skriver Ron Tolido fra Capgemini.

SAP's visioner

Konkret mener Jim Snabe, at SAP kan hjælpe kunderne med at opnå mere simple og effektive ERP- løsninger vækst ved hjælp af in-memory teknologien Hana, der muliggør ekstremt hurtig data-behandling, og så ERP-selskabets mange nye mobile løsninger.

"Det er simplificeringen af data, simplificeringen af værdikæden, og sidst men ikke mindst er det simplificeringen af forbruget. Resultatet for alle industrier er mere værdi for lavere omkostninger," sagde den danske SAP-topchef i sin tale.

Se Jim Hagamann Snabes keynote fra Madrid:

Læs også:

SAP: Sådan vil vi skabe en iPod-revolution for data-nørder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S