Tysk storby vil tilbage til Microsoft: OpenOffice er for ringe

Tysk storby vil efter fem år med OpenOffice tilbage til Microsoft Office. Se grundene her.

Artikel top billede

Kommunal-bestyrelsen i den tyske storby Freiburg planlægger at skrotte den open source-baserede kontorpakke OpenOffice, som byens mange ansatte i dag anvender.

I stedet vil byens myndigheder vende tilbage til Microsoft Office, som Freiburgs administration anvende før den i CC gik over til OpenOffice.

Beslutningen har omgående fået ryske open source-udviklere til at reagere aggressivt.

De mener, at Freiburg anvender gammel software, som bør opgraderes til de nyeste versioner af LibreOffice eller OpenOffice fremfår at vende tilbage til Microsoft.

Performance-problemer og frustrationer

Freiburgs byråd har offentliggjort et papir, hvor beslutningen diskuteres.

Her fremgår det, at byrådet hælder til at migrere fra den nuværende OpenOffice 3.2.1 - som anvendes i kombination med Microsoft Office 2000 - og over på Microsoft Office 2010.

Byrådet vurderer, at det vil føre til performance-problemer, frustrationer for både internt ansatte og eksterne leverandører og en stedse forværret situation, hvis de offentligt ansatte også i fremtiden skal anvende OpenOffice.

"Derfor er en ny Microsoft Office-licens afgørende for effektiv drift," hedder det i papiret.

Kombination

Freiburg har anvendt en kombination af OpenOffice og Microsoft Office 2000 siden 2007.

Beslutningen om, at alle kommunens ansatte skulle anvende OpenOffice til digital korrespondance, har dog udløst en række problemer, da Microsoft Office i dag må regnes for en standard, når det gælder ekstern kommunikation.

Desuden har kommunens ansatte haft problemer med, at dokumenter tilsyneladende blev formatteret helt tilfældigt, når de blev åbner af andre programmer end OpenOffice.

Ligeledes har der været konverterings-problemer mellem præsentations-programmerne Power Point og Impress.

Byrådet mener desuden, at spreadsheet-programmerne Calc og Impress har været væsentligt dårligere end Microsofts Excel.

Det tyske byråd fremhæver også, at det oprindeligt forventede, at udviklingen af OpenOffice ville gå hurtigt, samt at programmet ville vinde udbredelse i de offentlige myndigheder. Dette er dog ikke sket.

I Tyskland er det således kun München og Freiburg, der anvender OpenOffice i stort omfang, og der er for tiden ingen tegn på, at open source-baserede kontorprogrammer vil få et stort gennembrud i den offentlige sektor, hedder det.

Byrådet skriver, at den anvendte version af OpenOffice ikke længere bliver videreudviklet.

Tilbage står muligheden for at skifte til LibreOffice eller Apache OpenOffice.

Det er dog ikke muligt at anvende OpenOffice alene til tekstbehandling, mener byrådet, der peger på, at kun 80 procent af kommunens dokumenter kan skrives med et open source-program.

"Med spreadsheet og præsentationer bliver det tal betydeligt lavere," hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S