Tysk storby vil tilbage til Microsoft: OpenOffice er for ringe

Tysk storby vil efter fem år med OpenOffice tilbage til Microsoft Office. Se grundene her.

Artikel top billede

Kommunal-bestyrelsen i den tyske storby Freiburg planlægger at skrotte den open source-baserede kontorpakke OpenOffice, som byens mange ansatte i dag anvender.

I stedet vil byens myndigheder vende tilbage til Microsoft Office, som Freiburgs administration anvende før den i CC gik over til OpenOffice.

Beslutningen har omgående fået ryske open source-udviklere til at reagere aggressivt.

De mener, at Freiburg anvender gammel software, som bør opgraderes til de nyeste versioner af LibreOffice eller OpenOffice fremfår at vende tilbage til Microsoft.

Performance-problemer og frustrationer

Freiburgs byråd har offentliggjort et papir, hvor beslutningen diskuteres.

Her fremgår det, at byrådet hælder til at migrere fra den nuværende OpenOffice 3.2.1 - som anvendes i kombination med Microsoft Office 2000 - og over på Microsoft Office 2010.

Byrådet vurderer, at det vil føre til performance-problemer, frustrationer for både internt ansatte og eksterne leverandører og en stedse forværret situation, hvis de offentligt ansatte også i fremtiden skal anvende OpenOffice.

"Derfor er en ny Microsoft Office-licens afgørende for effektiv drift," hedder det i papiret.

Kombination

Freiburg har anvendt en kombination af OpenOffice og Microsoft Office 2000 siden 2007.

Beslutningen om, at alle kommunens ansatte skulle anvende OpenOffice til digital korrespondance, har dog udløst en række problemer, da Microsoft Office i dag må regnes for en standard, når det gælder ekstern kommunikation.

Desuden har kommunens ansatte haft problemer med, at dokumenter tilsyneladende blev formatteret helt tilfældigt, når de blev åbner af andre programmer end OpenOffice.

Ligeledes har der været konverterings-problemer mellem præsentations-programmerne Power Point og Impress.

Byrådet mener desuden, at spreadsheet-programmerne Calc og Impress har været væsentligt dårligere end Microsofts Excel.

Det tyske byråd fremhæver også, at det oprindeligt forventede, at udviklingen af OpenOffice ville gå hurtigt, samt at programmet ville vinde udbredelse i de offentlige myndigheder. Dette er dog ikke sket.

I Tyskland er det således kun München og Freiburg, der anvender OpenOffice i stort omfang, og der er for tiden ingen tegn på, at open source-baserede kontorprogrammer vil få et stort gennembrud i den offentlige sektor, hedder det.

Byrådet skriver, at den anvendte version af OpenOffice ikke længere bliver videreudviklet.

Tilbage står muligheden for at skifte til LibreOffice eller Apache OpenOffice.

Det er dog ikke muligt at anvende OpenOffice alene til tekstbehandling, mener byrådet, der peger på, at kun 80 procent af kommunens dokumenter kan skrives med et open source-program.

"Med spreadsheet og præsentationer bliver det tal betydeligt lavere," hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS