KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

Flere kommuner står over for at tage livet af dødsdømt it-system. Det sker af en særlig grund, forklarer KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

It-giganten KMD forklarer nu, hvorfor flere kommuner får selskabets Doc2-løsning vederlagsfrit.

Læs mere om det her.

"Da KMD købte Itella, overtog vi samtlige af deres kunder i Danmark," forklarer vicedirektør Lars Peter Sørensen, der er chef for KMD's printforretning, i en skriftlig besked til Computerworld.

"En række af de kunder benytter en Itella Output Management løsning, som KMD ikke har IP rettighederne til," lyder det videre.

Kunderne fik i forbindelse med KMD-købet af Itella mulighed for at fortsætte på Itellas systemer, oplyser han.

"Itella har efterfølgende besluttet at stoppe med at videreudvikle løsningen i Danmark, og den lever derfor ikke længere op til de krav, som en række kommuner har stillet til produktet."

"Vi har derfor tilbudt at erstatte Itella løsningen med den tilsvarende løsning fra KMD's egen forretning, Doc2mail," lyder det videre.

Ingen betaling for nyt system - men ikke gratis

Tidligere har Aalborg Kommune pointeret, at det ikke har fået Doc2-systemet gratis.

Det selvom kommunen i en bekendtgørelse selv har skrevet, at det fik systemet "vederlagsfrit."

Også hos KMD kan man åbenbart ikke lide gratis-udtrykket.

"Udskiftningen sker efter gældende regler, og der er ikke tale om, at de får et 'gratis' system," forklarer KMD-chefen.

"Den ene løsning erstattes blot af en anden tilsvarende løsning. Det er vores oplevelse, at kunderne er tilfredse med tilbuddet for at imødekomme deres behov nu og fremover," lyder det fra ham.

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect