KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

Flere kommuner står over for at tage livet af dødsdømt it-system. Det sker af en særlig grund, forklarer KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

It-giganten KMD forklarer nu, hvorfor flere kommuner får selskabets Doc2-løsning vederlagsfrit.

Læs mere om det her.

"Da KMD købte Itella, overtog vi samtlige af deres kunder i Danmark," forklarer vicedirektør Lars Peter Sørensen, der er chef for KMD's printforretning, i en skriftlig besked til Computerworld.

"En række af de kunder benytter en Itella Output Management løsning, som KMD ikke har IP rettighederne til," lyder det videre.

Kunderne fik i forbindelse med KMD-købet af Itella mulighed for at fortsætte på Itellas systemer, oplyser han.

"Itella har efterfølgende besluttet at stoppe med at videreudvikle løsningen i Danmark, og den lever derfor ikke længere op til de krav, som en række kommuner har stillet til produktet."

"Vi har derfor tilbudt at erstatte Itella løsningen med den tilsvarende løsning fra KMD's egen forretning, Doc2mail," lyder det videre.

Ingen betaling for nyt system - men ikke gratis

Tidligere har Aalborg Kommune pointeret, at det ikke har fået Doc2-systemet gratis.

Det selvom kommunen i en bekendtgørelse selv har skrevet, at det fik systemet "vederlagsfrit."

Også hos KMD kan man åbenbart ikke lide gratis-udtrykket.

"Udskiftningen sker efter gældende regler, og der er ikke tale om, at de får et 'gratis' system," forklarer KMD-chefen.

"Den ene løsning erstattes blot af en anden tilsvarende løsning. Det er vores oplevelse, at kunderne er tilfredse med tilbuddet for at imødekomme deres behov nu og fremover," lyder det fra ham.

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS