KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

Flere kommuner står over for at tage livet af dødsdømt it-system. Det sker af en særlig grund, forklarer KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

It-giganten KMD forklarer nu, hvorfor flere kommuner får selskabets Doc2-løsning vederlagsfrit.

Læs mere om det her.

"Da KMD købte Itella, overtog vi samtlige af deres kunder i Danmark," forklarer vicedirektør Lars Peter Sørensen, der er chef for KMD's printforretning, i en skriftlig besked til Computerworld.

"En række af de kunder benytter en Itella Output Management løsning, som KMD ikke har IP rettighederne til," lyder det videre.

Kunderne fik i forbindelse med KMD-købet af Itella mulighed for at fortsætte på Itellas systemer, oplyser han.

"Itella har efterfølgende besluttet at stoppe med at videreudvikle løsningen i Danmark, og den lever derfor ikke længere op til de krav, som en række kommuner har stillet til produktet."

"Vi har derfor tilbudt at erstatte Itella løsningen med den tilsvarende løsning fra KMD's egen forretning, Doc2mail," lyder det videre.

Ingen betaling for nyt system - men ikke gratis

Tidligere har Aalborg Kommune pointeret, at det ikke har fået Doc2-systemet gratis.

Det selvom kommunen i en bekendtgørelse selv har skrevet, at det fik systemet "vederlagsfrit."

Også hos KMD kan man åbenbart ikke lide gratis-udtrykket.

"Udskiftningen sker efter gældende regler, og der er ikke tale om, at de får et 'gratis' system," forklarer KMD-chefen.

"Den ene løsning erstattes blot af en anden tilsvarende løsning. Det er vores oplevelse, at kunderne er tilfredse med tilbuddet for at imødekomme deres behov nu og fremover," lyder det fra ham.

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S