KMD: Derfor kyles it-system i skraldespanden

Flere kommuner står over for at tage livet af dødsdømt it-system. Det sker af en særlig grund, forklarer KMD.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

It-giganten KMD forklarer nu, hvorfor flere kommuner får selskabets Doc2-løsning vederlagsfrit.

Læs mere om det her.

"Da KMD købte Itella, overtog vi samtlige af deres kunder i Danmark," forklarer vicedirektør Lars Peter Sørensen, der er chef for KMD's printforretning, i en skriftlig besked til Computerworld.

"En række af de kunder benytter en Itella Output Management løsning, som KMD ikke har IP rettighederne til," lyder det videre.

Kunderne fik i forbindelse med KMD-købet af Itella mulighed for at fortsætte på Itellas systemer, oplyser han.

"Itella har efterfølgende besluttet at stoppe med at videreudvikle løsningen i Danmark, og den lever derfor ikke længere op til de krav, som en række kommuner har stillet til produktet."

"Vi har derfor tilbudt at erstatte Itella løsningen med den tilsvarende løsning fra KMD's egen forretning, Doc2mail," lyder det videre.

Ingen betaling for nyt system - men ikke gratis

Tidligere har Aalborg Kommune pointeret, at det ikke har fået Doc2-systemet gratis.

Det selvom kommunen i en bekendtgørelse selv har skrevet, at det fik systemet "vederlagsfrit."

Også hos KMD kan man åbenbart ikke lide gratis-udtrykket.

"Udskiftningen sker efter gældende regler, og der er ikke tale om, at de får et 'gratis' system," forklarer KMD-chefen.

"Den ene løsning erstattes blot af en anden tilsvarende løsning. Det er vores oplevelse, at kunderne er tilfredse med tilbuddet for at imødekomme deres behov nu og fremover," lyder det fra ham.

Læs også: Dødsdømt it-system må lade livet hos kommuner

Annonce

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S