HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

HP må sluge et kæmpe milliard-tab som følge af fusk. Selskabet er 'yderst skuffet' over bestemte ansatte.

Artikel top billede

It-giganten HP må nu sluge et tab på cirka 29 milliarder kroner.

Det sker som følge af fusk i forbindelse med opkøbet af selskabet Autonomy.

Sådan lyder det i en pressemeddelse fra HP.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," skriver HP.

Ifølge HP skulle ledelsen af det opkøbte selskabet "bevidst" havde fusket med tallene i en grad, så man totalt fejlvurderede værdien af selskabet.

Fusk, som åbenlyst ikke blev opdaget op til opkøbet.

Det hele blev angiveligt opdaget, da en tidligere leder i det opkøbte selskab, gik til HP-ledelsen med de belastende oplysninger.

Efterspil i gang

HP har meldt sagen til det amerikanske børstilsyn ligesom engelsk politi - i form af UK's Serious Fraud Office for civil and criminal investigation - er blevet overdraget sagen.

HP vil nu forfølge sagen ved civile søgsmål.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lyder det afsluttende fra HP.

Udover fuskeriet har HP i øvrigt måtte afskrive yderligere et milliard-beløb på opkøbet. I alt afskriver HP således 51 milliarder kroner på opkøbet.

I et interview med The Wall Street Journal, fortæller Autonomy-stifter Mike Lynch, at han ikke var klar over HP var igang med at forberede disse beskyldninger, men at de ikke passer.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job