HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

HP må sluge et kæmpe milliard-tab som følge af fusk. Selskabet er 'yderst skuffet' over bestemte ansatte.

Artikel top billede

It-giganten HP må nu sluge et tab på cirka 29 milliarder kroner.

Det sker som følge af fusk i forbindelse med opkøbet af selskabet Autonomy.

Sådan lyder det i en pressemeddelse fra HP.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," skriver HP.

Ifølge HP skulle ledelsen af det opkøbte selskabet "bevidst" havde fusket med tallene i en grad, så man totalt fejlvurderede værdien af selskabet.

Fusk, som åbenlyst ikke blev opdaget op til opkøbet.

Det hele blev angiveligt opdaget, da en tidligere leder i det opkøbte selskab, gik til HP-ledelsen med de belastende oplysninger.

Efterspil i gang

HP har meldt sagen til det amerikanske børstilsyn ligesom engelsk politi - i form af UK's Serious Fraud Office for civil and criminal investigation - er blevet overdraget sagen.

HP vil nu forfølge sagen ved civile søgsmål.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lyder det afsluttende fra HP.

Udover fuskeriet har HP i øvrigt måtte afskrive yderligere et milliard-beløb på opkøbet. I alt afskriver HP således 51 milliarder kroner på opkøbet.

I et interview med The Wall Street Journal, fortæller Autonomy-stifter Mike Lynch, at han ikke var klar over HP var igang med at forberede disse beskyldninger, men at de ikke passer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S