HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

HP må sluge et kæmpe milliard-tab som følge af fusk. Selskabet er 'yderst skuffet' over bestemte ansatte.

Artikel top billede

It-giganten HP må nu sluge et tab på cirka 29 milliarder kroner.

Det sker som følge af fusk i forbindelse med opkøbet af selskabet Autonomy.

Sådan lyder det i en pressemeddelse fra HP.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," skriver HP.

Ifølge HP skulle ledelsen af det opkøbte selskabet "bevidst" havde fusket med tallene i en grad, så man totalt fejlvurderede værdien af selskabet.

Fusk, som åbenlyst ikke blev opdaget op til opkøbet.

Det hele blev angiveligt opdaget, da en tidligere leder i det opkøbte selskab, gik til HP-ledelsen med de belastende oplysninger.

Efterspil i gang

HP har meldt sagen til det amerikanske børstilsyn ligesom engelsk politi - i form af UK's Serious Fraud Office for civil and criminal investigation - er blevet overdraget sagen.

HP vil nu forfølge sagen ved civile søgsmål.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lyder det afsluttende fra HP.

Udover fuskeriet har HP i øvrigt måtte afskrive yderligere et milliard-beløb på opkøbet. I alt afskriver HP således 51 milliarder kroner på opkøbet.

I et interview med The Wall Street Journal, fortæller Autonomy-stifter Mike Lynch, at han ikke var klar over HP var igang med at forberede disse beskyldninger, men at de ikke passer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S