HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

HP må sluge et kæmpe milliard-tab som følge af fusk. Selskabet er 'yderst skuffet' over bestemte ansatte.

Artikel top billede

It-giganten HP må nu sluge et tab på cirka 29 milliarder kroner.

Det sker som følge af fusk i forbindelse med opkøbet af selskabet Autonomy.

Sådan lyder det i en pressemeddelse fra HP.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," skriver HP.

Ifølge HP skulle ledelsen af det opkøbte selskabet "bevidst" havde fusket med tallene i en grad, så man totalt fejlvurderede værdien af selskabet.

Fusk, som åbenlyst ikke blev opdaget op til opkøbet.

Det hele blev angiveligt opdaget, da en tidligere leder i det opkøbte selskab, gik til HP-ledelsen med de belastende oplysninger.

Efterspil i gang

HP har meldt sagen til det amerikanske børstilsyn ligesom engelsk politi - i form af UK's Serious Fraud Office for civil and criminal investigation - er blevet overdraget sagen.

HP vil nu forfølge sagen ved civile søgsmål.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lyder det afsluttende fra HP.

Udover fuskeriet har HP i øvrigt måtte afskrive yderligere et milliard-beløb på opkøbet. I alt afskriver HP således 51 milliarder kroner på opkøbet.

I et interview med The Wall Street Journal, fortæller Autonomy-stifter Mike Lynch, at han ikke var klar over HP var igang med at forberede disse beskyldninger, men at de ikke passer.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect