HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

HP må sluge et kæmpe milliard-tab som følge af fusk. Selskabet er 'yderst skuffet' over bestemte ansatte.

Artikel top billede

It-giganten HP må nu sluge et tab på cirka 29 milliarder kroner.

Det sker som følge af fusk i forbindelse med opkøbet af selskabet Autonomy.

Sådan lyder det i en pressemeddelse fra HP.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," skriver HP.

Ifølge HP skulle ledelsen af det opkøbte selskabet "bevidst" havde fusket med tallene i en grad, så man totalt fejlvurderede værdien af selskabet.

Fusk, som åbenlyst ikke blev opdaget op til opkøbet.

Det hele blev angiveligt opdaget, da en tidligere leder i det opkøbte selskab, gik til HP-ledelsen med de belastende oplysninger.

Efterspil i gang

HP har meldt sagen til det amerikanske børstilsyn ligesom engelsk politi - i form af UK's Serious Fraud Office for civil and criminal investigation - er blevet overdraget sagen.

HP vil nu forfølge sagen ved civile søgsmål.

"Selskabet agter at forfølge denne sag agressivt i de kommende måneder," lyder det afsluttende fra HP.

Udover fuskeriet har HP i øvrigt måtte afskrive yderligere et milliard-beløb på opkøbet. I alt afskriver HP således 51 milliarder kroner på opkøbet.

I et interview med The Wall Street Journal, fortæller Autonomy-stifter Mike Lynch, at han ikke var klar over HP var igang med at forberede disse beskyldninger, men at de ikke passer.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network