Facebook flytter alle brugere til https

Facebook flytter alle brugere over på https. Se her hvorfor

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook flytter alle brugere over på https-forbindelser for at hjælpe til at blokere angreb over Wi-Fi-netværk.

Https er en sikker udgave af hypertext transfer protocol (http), der danner grundlaget for, hvordan din browser forbinder til websteder.

På bekostning af en lille smule hastighed krypteres dataoverførslerne, hvilket gør det sværere for angribere at stjæle informationer over for eksempel et ubeskyttet trådløst netværk.

Uden https er det overraskende let at opsnappe information om andre over et lokalt netværk.

Såkaldte packet sniffere som Firesheep eller FaceNiff er designet specifikt til dette formål og kræver meget lidt teknisk viden at bruge.

Meget nemt at aflure adgangskoder

Disse værktøjer vækkede da også opsigt, da de dukkede op, fordi de gør det så let at aflure andres loginoplysninger og andre følsomme informationer over almindelige http-forbindelser.

Resultatet er, at flere webtjenester er begyndt at bruge https udover kun finansinstitutioner og e-handelssteder. I 2010 blev https standardindstillingen i Gmail for alle brugere. Twitter gjorde det samme i år.

Facebook gjorde det sidste år muligt at vælge at bruge https, men mange apps fra tredjeparter understøttede ikke protokollen.

Siden er det blevet et krav for alle apps at understøtte https og nu udruller Facebook denne sikkerhedsforanstaltning for alle brugere.

Krypteringen betyder, at websider indlæses lidt langsommere, så sikkerheden kommer på bekostning af lidt hastighed. Derfor bliver det stadig muligt for brugerne at fravælge https i deres kontoindstillinger, forklarer TechCrunch.

Du kan til enhver tid se, om det websted, du besøger, anvender https, ved blot at kigge i adressefeltet. Her vil adressen starte med "https://", hvis det er en sikker forbindelse.

Du kan også vælge at bruge Chrome eller Firefox og installere udvidelsen HTTPS Everywhere. Det vil automatisk aktivere https på alle websteder, der understøtter protokollen men bare ikke har den slået til som standard.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S