Facebook flytter alle brugere til https

Facebook flytter alle brugere over på https. Se her hvorfor

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook flytter alle brugere over på https-forbindelser for at hjælpe til at blokere angreb over Wi-Fi-netværk.

Https er en sikker udgave af hypertext transfer protocol (http), der danner grundlaget for, hvordan din browser forbinder til websteder.

På bekostning af en lille smule hastighed krypteres dataoverførslerne, hvilket gør det sværere for angribere at stjæle informationer over for eksempel et ubeskyttet trådløst netværk.

Uden https er det overraskende let at opsnappe information om andre over et lokalt netværk.

Såkaldte packet sniffere som Firesheep eller FaceNiff er designet specifikt til dette formål og kræver meget lidt teknisk viden at bruge.

Meget nemt at aflure adgangskoder

Disse værktøjer vækkede da også opsigt, da de dukkede op, fordi de gør det så let at aflure andres loginoplysninger og andre følsomme informationer over almindelige http-forbindelser.

Resultatet er, at flere webtjenester er begyndt at bruge https udover kun finansinstitutioner og e-handelssteder. I 2010 blev https standardindstillingen i Gmail for alle brugere. Twitter gjorde det samme i år.

Facebook gjorde det sidste år muligt at vælge at bruge https, men mange apps fra tredjeparter understøttede ikke protokollen.

Siden er det blevet et krav for alle apps at understøtte https og nu udruller Facebook denne sikkerhedsforanstaltning for alle brugere.

Krypteringen betyder, at websider indlæses lidt langsommere, så sikkerheden kommer på bekostning af lidt hastighed. Derfor bliver det stadig muligt for brugerne at fravælge https i deres kontoindstillinger, forklarer TechCrunch.

Du kan til enhver tid se, om det websted, du besøger, anvender https, ved blot at kigge i adressefeltet. Her vil adressen starte med "https://", hvis det er en sikker forbindelse.

Du kan også vælge at bruge Chrome eller Firefox og installere udvidelsen HTTPS Everywhere. Det vil automatisk aktivere https på alle websteder, der understøtter protokollen men bare ikke har den slået til som standard.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S