Styrelse dropper kravspecikationer: Satser på agil udvikling

Store, stive kravspecifikationer er ikke vejen frem til de bedste produkter, mener offentlig myndighed. Torsdag sender myndigheden et jobsøgningssite på nettet, der er udviklet agilt. Se hvordan her.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Sådan fik Skat halveret prisen på stort it-projekt

Sådan udarbejder du den perfekte krav-specifikation

I morgen sender Arbejdsmarkedsstyrelsen jobsitet Jobbing.dk i luften. 

Hjemmesiden er ifølge specialkonsulent Dan Sten Rexen fra Arbejdsmarkedsstyrelsen et udstillingsvindue for ledige til kommercielle jobsites og det offentlige jobsite, Jobnet.dk.

Dræberfunktionen på Jobbing.dk er ifølge specialkonsulenten en effektiv søgning på kompetencer.

"Den traditionelle tilgang til kompetencer på et jobsite er fritekstsøgning. Hos os sker kompetence-matchet ud fra jobsøgerens profil, hvor vedkommende blandt andet skal oplyse uddannelse, erhvervserfaring, og faglige kompetencer og blive matchet med relevante stillingsopslag," forklarer Dan Sten Rexen.

Følg dine kompetencers aktiekurs

Arbejdsmarkedsstyrelsen har sammen med sin leverandør, Schultz Information, skrabet ustruktureret tekst i 350.000 jobopslag fra de seneste par år.

Derefter er der etableret en database med faglige kompetencer som "Java", "Supply chain management" og "Projektledelse", som bliver matchet med brugerens oprettede Jobbing-profil.

Næste skridt er så, at jobsøgeren bliver præsenteret for de mest relevante ledige stillinger med linkes til de kommercielle jobsites, hvor stillingerne bliver udbudt.

"Vores fokus på kompetencer betyder også, at arbejdsgivere får mere relevante kandidater, når de er skarpe på at fremhæve ønsker til specifikke kompetencer frem for bløde kompetencer," forklarer Dan Sten Rexen og fremhæver, at bløde kompetencer kunne være ord som "dynamisk" og "omstillingsparat".

Han fortæller også, at der er indbygget overblik og historik i kompetencesøgningerne.

Det betyder, at jobsøgende eksempelvis kan se, om der er en stigende efterspørgsel efter "Agil udvikling" eller faldende eftersøgning efter "COBOL-udviklere" i jobopslagene.

"Udover den historiske udvikling, kan de jobsøgende også se, hvor mange andre, der søger på de kompetencer og så få mailet alle relevante jobs, som indeholder jobsøgerens egne kompetencer," lyder det fra Dan Sten Rexen.

Glem kravspecifikationerne

Udover den store fokus på kompetence-algoritmen, den tilhørende database og jobsøgernes indblik i efterspørgslen på deres kompetencer er noget af det mest bemærkelsesværdige omkring Jobbing.dk selve udviklingsprocessen.

Sådan arbejder styrelsen med agil udvikling

For det spritnye offentlige jobsite er bygget ud fra en relativ lille problemformulering frem for en stor, stiv kravspecifikation, hvilket langtfra er normalt i den offentlige sektor.

"I Arbejdsmarkedsstyrelsen arbejder vi agilt med alle leverandører, og vi har set, at vi får billigere og bedre produkter, fordi vi selv er med i processen og kan justere vores produkter i forhold til virkeligheden undervejs i forløbet," fortæller Dan Sten Rexen.

"Den tilgang kræver selvfølgelig, at man som offentlig myndighed er klar til at påtage sig et ansvar, og man har tillid til leverandøren," fortsætter han og understreger, at Arbejdsmarkedsstyrelsen næppe havde fået et så velfungerende produkt med en kravspecifikation under armen.

"Vi har jo skåret funktionalitet fra og lagt noget til undervejs, og faktisk var vores leverandør meget dygtige til at komme med forslag undervejs i processen," siger Dan Sten Rexen.

Aftal en solnedgang

Specialkonsulenten fra Arbejdsmarkedsstyrelsen er ikke blind for, at den offentlige sektor generelt har et noget blakket ry for at dække sig ind på alle leder og kanter med kravspecifikationer.

Dan Sten Rexen mener dog helt personligt, at man som offentlig myndighed kan komme langt med såkaldte solnedgangsklausuler i en proces, der som udgangspunkt er agilt med involvering fra både myndighedens og leverandørens side.

"Hvis man har en nulfejls-kultur tager man sjældent ansvar og revurderer sit scope inden for økonomi, tid og det funktionelle indhold undervejs," siger han og fortsætter:

"Når eksempelvis business casen begynder at skride, så må man som myndighed med ansvar for skatteborgernes penge jo reagere. Ledelsen skal informeres, og der skal træffes en beslutning om at sætte projektet i bero eller fortsætte, og der skal man altså være villig til at tage de rigtige og svære beslutninger," siger han.

I Jobbing.dk's tilfælde har det vist sig, at projektet er kørt hjem til prisen, som ligger "væsentligt under 10 millioner kroner," og projektet er forsinket med 14 dage, fordi der i slutfasen blev lagt ekstra funktioner på sitet.

Agilt er mange ting

Projektet blev startet som direkte følge af en aftale om langtidsledige i 2010 mellem den tidligere regering - bestående af Venstre og Konservative - og Dansk Folkeparti, Det Radikale Venstre, Liberal Alliance og løsgængeren Per Ørum Jørgensen.

Efter den politiske aftale har Arbejdsmarkedsstyrelsen først analyseret brugerbehov blandt andet i form af dagbøger fra ledige dansker, afholdt fokusgrupper og foretaget en lang række interviews.

Derefter blev ønskelisten til sitet forkortet på interne seminarer, og leverandøren præsenteret for problemformuleringen.

"Vi har fundet ud af, at når man arbejder agilt, så er der ikke én måde at gøre tingene på, men man skal tilpasse sig hinanden," siger Dan Sten Rexen.

Han nævner også, at større leverandører som eksempelvis NNIT, der står bag Jobnet.dk, i mange tilfælde er med på at arbejde agilt med it-projekter.

Jobbing.dk går online i morgen (torsdag), og hovedformålet er at bringe så mange af landets ledige som muligt ned på under en tre måneders venteperiode mellem to jobs.

Læs også:
Sådan fik Skat halveret prisen på stort it-projekt

Sådan udarbejder du den perfekte krav-specifikation

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS