Frustrerede biblioteker kyler it-system i skraldespanden

Fejl på fejl medfører, at flere danske kommuner river kontrakt med it-leverandør i stykker.

Artikel top billede

Læs også:
Omstridt it-projekt til landets biblioteker udskydes

Kritik: Gigantisk dansk it-projekt helt overflødigt

Artikel rettet den 22. november kl. 11:33. Det er uvist om Vejle og Esbjerg Kommune har ophævet kontrakten.

Aarhus og Roskilde Kommune skrotter tysk leverandør efter blot tre måneder. Det er ikke bekræftet, at Vejle og Esbjerg Kommune også ophæver deres kontrakter.

Den tyske leverandør MK Sorting leverede chip-baserede automater til kommunernes biblioteker. Automater, der efter planen skulle gøre det lettere for borgerne at låne og aflevere bøger.

Roskilde Kommune og Aarhus Kommune bekræfter, at begge kommuner nu vælger at skrotte systemet, fordi softwaren i automaterne ikke fungerer efter hensigten.

Roskilde: Vi mister ikke én krone
En klausul i kontrakten med MK Sorting betyder, at alle fire kommuner kommer ud af aftalen uden at miste én krone.

"Vi indførte en klausul i den gamle kontrakt, der betyder, at vi får alle pengene tilbage. Det eneste, vi har tabt, er arbejdstimer," siger Mogens Vestergaard, der er biblioteksleder i Roskilde.

Det tidligere udbud, der altså blev vundet af MK Sorting, var baseret på fælles EU-udbud.

Dansk leverandør vinder nyt udbud
Roskilde Kommune har nu valgt at fortsætte på egen hånd. 

Denne gang sker det via et lokalt udbud, der er vundet af den danske virksomhed Biblioteca.

Selve kontrakten er underskrevet primo november, og efter planen skal det nye system være på plads inden den 13. december.

Den korte tidsfrist bekymrer dog ikke Mogens Vestergaard.

"Vores teknikere har krydsforhørt den nye leverandør. Alle referencer er blevet kontrolleret, og vi har set det nye system i brug. På den måde undgår vi at stå i den samme situation som tidligere."

Mogens Vestergaard ligger samtidig vægt på, at netop Bibliotecas løsning allerede er installeret på flere af landets biblioteker i dag.

Roskilde Kommune ønsker ikke at udlevere oplysninger om, hvor mange penge kommunen skal betale for den nye løsning.

Læs også:
Omstridt it-projekt til landets biblioteker udskydes

Kritik: Gigantisk dansk it-projekt helt overflødigt

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S