Frustrerede biblioteker kyler it-system i skraldespanden

Fejl på fejl medfører, at flere danske kommuner river kontrakt med it-leverandør i stykker.

Artikel top billede

Læs også:
Omstridt it-projekt til landets biblioteker udskydes

Kritik: Gigantisk dansk it-projekt helt overflødigt

Artikel rettet den 22. november kl. 11:33. Det er uvist om Vejle og Esbjerg Kommune har ophævet kontrakten.

Aarhus og Roskilde Kommune skrotter tysk leverandør efter blot tre måneder. Det er ikke bekræftet, at Vejle og Esbjerg Kommune også ophæver deres kontrakter.

Den tyske leverandør MK Sorting leverede chip-baserede automater til kommunernes biblioteker. Automater, der efter planen skulle gøre det lettere for borgerne at låne og aflevere bøger.

Roskilde Kommune og Aarhus Kommune bekræfter, at begge kommuner nu vælger at skrotte systemet, fordi softwaren i automaterne ikke fungerer efter hensigten.

Roskilde: Vi mister ikke én krone
En klausul i kontrakten med MK Sorting betyder, at alle fire kommuner kommer ud af aftalen uden at miste én krone.

"Vi indførte en klausul i den gamle kontrakt, der betyder, at vi får alle pengene tilbage. Det eneste, vi har tabt, er arbejdstimer," siger Mogens Vestergaard, der er biblioteksleder i Roskilde.

Det tidligere udbud, der altså blev vundet af MK Sorting, var baseret på fælles EU-udbud.

Dansk leverandør vinder nyt udbud
Roskilde Kommune har nu valgt at fortsætte på egen hånd. 

Denne gang sker det via et lokalt udbud, der er vundet af den danske virksomhed Biblioteca.

Selve kontrakten er underskrevet primo november, og efter planen skal det nye system være på plads inden den 13. december.

Den korte tidsfrist bekymrer dog ikke Mogens Vestergaard.

"Vores teknikere har krydsforhørt den nye leverandør. Alle referencer er blevet kontrolleret, og vi har set det nye system i brug. På den måde undgår vi at stå i den samme situation som tidligere."

Mogens Vestergaard ligger samtidig vægt på, at netop Bibliotecas løsning allerede er installeret på flere af landets biblioteker i dag.

Roskilde Kommune ønsker ikke at udlevere oplysninger om, hvor mange penge kommunen skal betale for den nye løsning.

Læs også:
Omstridt it-projekt til landets biblioteker udskydes

Kritik: Gigantisk dansk it-projekt helt overflødigt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS