Så er det nu: Skal du med i nyt magtfuldt it-råd?

Et spritnyt it-råd, der allerede nu har en stribe magtfulde aktører bag sig, ser dagens lys.

Artikel top billede

Fredag mellem klokken 10 og 12 får Danmark et spritnyt it-råd.

Det kommer til at hedde: Rådet for Digital Sikkerhed.

Nu inviteres interesserede danske virksomheder, organisationer og forskere "med interesse i og viden om digitalisering og sikkerhed" med i det nye råd.

I første omgang går invitationen dog på at deltage i den stiftende generalforsamling i morgen på Københavns Universitet.

Store organisationer står bag

Initiativet til rådet er taget af Forbrugerrådet, IT-Branchen, DI-ITEK, Dansk ITs Råd for IT- og Persondatasikkerhed og Rådet For Større IT-Sikkerhed.

De vil altså nu samle kræfterne i det ny råd.

Rådets formand, næstformand og bestyrelse vælges på den stiftende generalforsamling.

Men de opstillings- og stemmeberettigede er kun medlemmer. Og et medlemskab af Rådet koster 5.000 kroner plus moms om året.

Man kan tilmelde sig generalforsamlingen her.

Vrimler med it-sikkerhedsråd

Igennem årene har lige præcis it-sikkerhedsråd været en varm kartoffel i branchen.

For antallet af it-sikkerhedsråd har været mange, og konflikter næsten lige så mange.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS