Så er det nu: Skal du med i nyt magtfuldt it-råd?

Et spritnyt it-råd, der allerede nu har en stribe magtfulde aktører bag sig, ser dagens lys.

Artikel top billede

Fredag mellem klokken 10 og 12 får Danmark et spritnyt it-råd.

Det kommer til at hedde: Rådet for Digital Sikkerhed.

Nu inviteres interesserede danske virksomheder, organisationer og forskere "med interesse i og viden om digitalisering og sikkerhed" med i det nye råd.

I første omgang går invitationen dog på at deltage i den stiftende generalforsamling i morgen på Københavns Universitet.

Store organisationer står bag

Initiativet til rådet er taget af Forbrugerrådet, IT-Branchen, DI-ITEK, Dansk ITs Råd for IT- og Persondatasikkerhed og Rådet For Større IT-Sikkerhed.

De vil altså nu samle kræfterne i det ny råd.

Rådets formand, næstformand og bestyrelse vælges på den stiftende generalforsamling.

Men de opstillings- og stemmeberettigede er kun medlemmer. Og et medlemskab af Rådet koster 5.000 kroner plus moms om året.

Man kan tilmelde sig generalforsamlingen her.

Vrimler med it-sikkerhedsråd

Igennem årene har lige præcis it-sikkerhedsråd været en varm kartoffel i branchen.

For antallet af it-sikkerhedsråd har været mange, og konflikter næsten lige så mange.

Det kan du læse mere om her.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job