Så er det nu: Skal du med i nyt magtfuldt it-råd?

Et spritnyt it-råd, der allerede nu har en stribe magtfulde aktører bag sig, ser dagens lys.

Artikel top billede

Fredag mellem klokken 10 og 12 får Danmark et spritnyt it-råd.

Det kommer til at hedde: Rådet for Digital Sikkerhed.

Nu inviteres interesserede danske virksomheder, organisationer og forskere "med interesse i og viden om digitalisering og sikkerhed" med i det nye råd.

I første omgang går invitationen dog på at deltage i den stiftende generalforsamling i morgen på Københavns Universitet.

Store organisationer står bag

Initiativet til rådet er taget af Forbrugerrådet, IT-Branchen, DI-ITEK, Dansk ITs Råd for IT- og Persondatasikkerhed og Rådet For Større IT-Sikkerhed.

De vil altså nu samle kræfterne i det ny råd.

Rådets formand, næstformand og bestyrelse vælges på den stiftende generalforsamling.

Men de opstillings- og stemmeberettigede er kun medlemmer. Og et medlemskab af Rådet koster 5.000 kroner plus moms om året.

Man kan tilmelde sig generalforsamlingen her.

Vrimler med it-sikkerhedsråd

Igennem årene har lige præcis it-sikkerhedsråd været en varm kartoffel i branchen.

For antallet af it-sikkerhedsråd har været mange, og konflikter næsten lige så mange.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision