Så er det nu: Skal du med i nyt magtfuldt it-råd?

Et spritnyt it-råd, der allerede nu har en stribe magtfulde aktører bag sig, ser dagens lys.

Artikel top billede

Fredag mellem klokken 10 og 12 får Danmark et spritnyt it-råd.

Det kommer til at hedde: Rådet for Digital Sikkerhed.

Nu inviteres interesserede danske virksomheder, organisationer og forskere "med interesse i og viden om digitalisering og sikkerhed" med i det nye råd.

I første omgang går invitationen dog på at deltage i den stiftende generalforsamling i morgen på Københavns Universitet.

Store organisationer står bag

Initiativet til rådet er taget af Forbrugerrådet, IT-Branchen, DI-ITEK, Dansk ITs Råd for IT- og Persondatasikkerhed og Rådet For Større IT-Sikkerhed.

De vil altså nu samle kræfterne i det ny råd.

Rådets formand, næstformand og bestyrelse vælges på den stiftende generalforsamling.

Men de opstillings- og stemmeberettigede er kun medlemmer. Og et medlemskab af Rådet koster 5.000 kroner plus moms om året.

Man kan tilmelde sig generalforsamlingen her.

Vrimler med it-sikkerhedsråd

Igennem årene har lige præcis it-sikkerhedsråd været en varm kartoffel i branchen.

For antallet af it-sikkerhedsråd har været mange, og konflikter næsten lige så mange.

Det kan du læse mere om her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS