Mystik og tvivl om HP's milliardtab efter regnskabsfusk

Mystikken breder sig om HP´s tab på omkring 50 milliarder kroner efter anklager om fusk i forbindelse med opkøb.

Artikel top billede

Læs også: HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

I kølvandet på HP´s katastrofe-opkøb af Autonomy har it-giganten fremført benhårde beskyldninger om fusk, der har ført til tab på 29 milliarder kroner.

Men nu stilles der spørgsmålstegn ved, hvad der reelt er foregået.

Ifølge Bloomberg har angiveligt 200 millioner dollar hos Autonomy været genstand for uregelmæssigheder.

"Hvordan bliver det til en nedskrivning på fem milliarder dollars?" spørger Lynn E. Turner, der er tidligere chief accountant hos U.S. Securities and Exchange Commission og leder af en forensic-firma i avisens digitale spalter.

"Det store spørgsmål er ikke det fusk, de taler om. Det store spørgsmål er, at HP har lavet opkøb, der er endt i en katastrofe," lyder det videre.

Stifter: Overså 300 mand gigant-hul?
Stifteren af Autonomy, Mike Lynch, afviser alle anklager fra HP.

Han peger ifølge Wall Street Journal på, at HP brugte 300 mand til en due dilligence-proces op til opkøbet.

De skulle altså i givet fald have overset det kæmpe hul.

Ikke desto mindre har HP meddelt, at sagen vil blive fulgt "agressivt" og er meldt til myndighederne.

HP annoncerede et tab på 29 milliarder kroner henført til fusk, mens det samlede tab er opgjort til omkring 50 milliarder kroner i forbindelse med det famøse it-opkøb.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S