Mystik og tvivl om HP's milliardtab efter regnskabsfusk

Mystikken breder sig om HP´s tab på omkring 50 milliarder kroner efter anklager om fusk i forbindelse med opkøb.

Artikel top billede

Læs også: HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

I kølvandet på HP´s katastrofe-opkøb af Autonomy har it-giganten fremført benhårde beskyldninger om fusk, der har ført til tab på 29 milliarder kroner.

Men nu stilles der spørgsmålstegn ved, hvad der reelt er foregået.

Ifølge Bloomberg har angiveligt 200 millioner dollar hos Autonomy været genstand for uregelmæssigheder.

"Hvordan bliver det til en nedskrivning på fem milliarder dollars?" spørger Lynn E. Turner, der er tidligere chief accountant hos U.S. Securities and Exchange Commission og leder af en forensic-firma i avisens digitale spalter.

"Det store spørgsmål er ikke det fusk, de taler om. Det store spørgsmål er, at HP har lavet opkøb, der er endt i en katastrofe," lyder det videre.

Stifter: Overså 300 mand gigant-hul?
Stifteren af Autonomy, Mike Lynch, afviser alle anklager fra HP.

Han peger ifølge Wall Street Journal på, at HP brugte 300 mand til en due dilligence-proces op til opkøbet.

De skulle altså i givet fald have overset det kæmpe hul.

Ikke desto mindre har HP meddelt, at sagen vil blive fulgt "agressivt" og er meldt til myndighederne.

HP annoncerede et tab på 29 milliarder kroner henført til fusk, mens det samlede tab er opgjort til omkring 50 milliarder kroner i forbindelse med det famøse it-opkøb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job