Mystik og tvivl om HP's milliardtab efter regnskabsfusk

Mystikken breder sig om HP´s tab på omkring 50 milliarder kroner efter anklager om fusk i forbindelse med opkøb.

Artikel top billede

Læs også: HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

I kølvandet på HP´s katastrofe-opkøb af Autonomy har it-giganten fremført benhårde beskyldninger om fusk, der har ført til tab på 29 milliarder kroner.

Men nu stilles der spørgsmålstegn ved, hvad der reelt er foregået.

Ifølge Bloomberg har angiveligt 200 millioner dollar hos Autonomy været genstand for uregelmæssigheder.

"Hvordan bliver det til en nedskrivning på fem milliarder dollars?" spørger Lynn E. Turner, der er tidligere chief accountant hos U.S. Securities and Exchange Commission og leder af en forensic-firma i avisens digitale spalter.

"Det store spørgsmål er ikke det fusk, de taler om. Det store spørgsmål er, at HP har lavet opkøb, der er endt i en katastrofe," lyder det videre.

Stifter: Overså 300 mand gigant-hul?
Stifteren af Autonomy, Mike Lynch, afviser alle anklager fra HP.

Han peger ifølge Wall Street Journal på, at HP brugte 300 mand til en due dilligence-proces op til opkøbet.

De skulle altså i givet fald have overset det kæmpe hul.

Ikke desto mindre har HP meddelt, at sagen vil blive fulgt "agressivt" og er meldt til myndighederne.

HP annoncerede et tab på 29 milliarder kroner henført til fusk, mens det samlede tab er opgjort til omkring 50 milliarder kroner i forbindelse med det famøse it-opkøb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job