Mystik og tvivl om HP's milliardtab efter regnskabsfusk

Mystikken breder sig om HP´s tab på omkring 50 milliarder kroner efter anklager om fusk i forbindelse med opkøb.

Artikel top billede

Læs også: HP taber milliard-beløb efter regnskabsfusk

I kølvandet på HP´s katastrofe-opkøb af Autonomy har it-giganten fremført benhårde beskyldninger om fusk, der har ført til tab på 29 milliarder kroner.

Men nu stilles der spørgsmålstegn ved, hvad der reelt er foregået.

Ifølge Bloomberg har angiveligt 200 millioner dollar hos Autonomy været genstand for uregelmæssigheder.

"Hvordan bliver det til en nedskrivning på fem milliarder dollars?" spørger Lynn E. Turner, der er tidligere chief accountant hos U.S. Securities and Exchange Commission og leder af en forensic-firma i avisens digitale spalter.

"Det store spørgsmål er ikke det fusk, de taler om. Det store spørgsmål er, at HP har lavet opkøb, der er endt i en katastrofe," lyder det videre.

Stifter: Overså 300 mand gigant-hul?
Stifteren af Autonomy, Mike Lynch, afviser alle anklager fra HP.

Han peger ifølge Wall Street Journal på, at HP brugte 300 mand til en due dilligence-proces op til opkøbet.

De skulle altså i givet fald have overset det kæmpe hul.

Ikke desto mindre har HP meddelt, at sagen vil blive fulgt "agressivt" og er meldt til myndighederne.

HP annoncerede et tab på 29 milliarder kroner henført til fusk, mens det samlede tab er opgjort til omkring 50 milliarder kroner i forbindelse med det famøse it-opkøb.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse