Kommuner: Derfor scorer vi kassen på salget af KMD

Kommunerne er i gang med et heftigt prisopgør med KMD om KMD's monopol-systenmer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Landets kommuner og it-kæmpen KMD ligger i verbal krig om priserne på monopol-systemerne.

Men selvom der lige nu er ballade for alle pengene om monopol-systemerne, så fortryder kommunerne ikke salget af KMD.

For faktisk er konkurrence - selvom det først er realitet om nogen tid - er meget god forretning for kommunerne.

Midt i al uenigheden om monopol-priser er formand Bjarne Pedersen fra Kommunaldirektør Foreningen glad for, at KMD i 2008 blev solgt.

"Nej, det (balladen om monopol-priser, red) her bekræfter, at det var en rigtig god idé at sælge KMD. Og en rigtig god idé at få opløst de monopol-systemer, som vi har. Så vi kan få en god dynamik igang," fortæller han Computerworld. 

Tidligere var selskabet ejet af kommunerne via KL, men blev købt af ATP og kapitalfonden EQT i 2008, efter et salg blev tvunget igennem via en Folketingsbeslutning.

For nylig blev selskabet med en omsætning på fire milliarder kroner videresolgt til den amerikanske kapitalfond Advent International.

Proces fra monopol til marked

70 procent af omsætningen stammer fra kommuner.

Alene den årlige betaling til monopol-systemer udgjorde i 2011 i omegnen af 1,1 milliarder kroner.

KL og Kombit har søsat en større udbudsserie, der skal konkurrenceudsætte monopol-systemerne, ligesom der blev lavet en transitionsaftale, der skulle regulere monopol-priserne ved salget af KMD i sin tid.

Men Bjarne Pedersen erkender, at det er en meget besværlig overgang, fordi KMD er så stor en virksomhed og afgørende for kommunernes it.

"Men jeg er helt sikker på, at vi kommer godt ud på den anden side," siger han.

Han peger på, at markedet på et tidspunkt vil give meget større gennemsigtighed. Og balladen omkring monopol-priserne er noget, der hører til den historiske udvikling.

"Det her er en del af de besværligheder ved at gå fra monopol til et markedet," vurderer Bjarne Pedersen, der har advaret KMD om, at kommunerne ikke stopper, før de har fået de oplysninger, som de kræver.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S