EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

EU frygter, at telebranchen med en smart manøvre kan overtage den formelle kontrol med internettet. Det må ikke ske, lyder det.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kontrollen over internettet må ikke falde i hænderne på Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU), lyder det fra Europa-Parlamentet.

EU's folkevalgte repræsentanter opfordrer i klare vendinger forhandlere til at blokere ITU's forsøg på at opnå overordnet kontrol over internettet ved en konference i Dubai i næste måned.

Ved ITU's kommende verdenskonference om international telekommunikation (WCIT) vil man forsøge at revidere det internationale telekommunikationsreglement, som ikke er blevet opdateret siden 1988.

I en beslutning, der torsdag blev godkendt af et overvældende flertal af medlemmerne af Europa-Parlamentet, advares der om, at nogle af forslagene, der er blevet præsenteret forud for WCIT, kan resultere i, at ITU bliver "internettets regerende magt," hvilket parlamentet er fast besluttet på at forhindre.

Skal passe på

"Hverken ITU eller nogen anden enkeltstående international institution er hensigtsmæssig som tilsynsmyndighed over internettet," står der i beslutningen, som er udarbejdet af den nederlandske EU-parlamentariker Marietje Schaake.

Beslutningen opfordrer EU's medlemslande til at forhindre enhver ændring i reglerne for den internationale telekommunikation, der vil være skadelig for internettets åbenhed, netneutraliteten og ytringsfriheden.

ITU er FN's brancheorganisation for telekommunikations-operatører.

Dens oprindelige formål var at allokere radiospektrum og satellitbaner globalt og at udvikle teknisk standarder for interoperabilitet mellem forskellige telekommunikations-netværk.

Men internettet, som vi kender det, eksisterede ikke, da det internationale telekommunikationsreglement blev udarbejdet.

Alle 27 EU-medlemslande har underskrevet det internationale telekommunikationsreglement og kan derfor forhandle som en samlet gruppe.

Europa-Parlamentets beslutning opfordrer Rådet for Den Europæiske Union og Europa-Kommissionen, som vil repræsentere EU i Dubai, til at sørge for, at enhver ændring i det internationale telekommunikationsreglement "vil fremme EU's mål og interesser for at udvikle internettet som et offentligt sted, hvor menneskerettigheder og grundlæggende friheder, især ytringsfriheden og forsamlingsfriheden, respekteres, samtidig med at de frie markedsprincipper, netneutraliteten og iværksætterkulturen sikres."

Europa-Parlamentet fremsætter desuden bekymring for, at nogle af ændringsforslagene fra ITU vil resultere i betalingsmekanismer, der vil være en alvorlig trussel mod internettets åbne og konkurrenceprægede natur ved at føre til øgede priser og mindre innovation.

Samtidig inviterer søgegiganten Google sine brugere til at "udtrykke støtte til det frie og åbne internet" og understreger, at internettets fremtid ikke bør blive bestemt af regeringer, der arbejder bag lukkede døre i Dubai.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse