Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Innovation er et af de vigtigste danske råstoffer i kampen med konkurrencen fra udlandet, fremhæver minister. Se her, hvordan vi kan udvinde innovationens gevinster.

Artikel top billede

Læs også:
SAP: Danmark kan bliver digital bannerfører i verden

Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser, Morten Østergaard (R), barsler med en større innovationsstrategi for kongeriget Danmark.

Ministeren mener, at med den fremtidige innovationsstrategi skal offentlige ledere og myndigheder være mere risikovillige og parate til at formulere "en mand på månen"-strategi og ikke mindst følge den til dørs.

Det fortalte han fornylig til Computerworld på Dansk IT's konference omkring, hvordan vi omsætter viden til vækst, som løb af stablen i Rambølls lokaler på Amager i København i sidste uge.

"Vi skal turde lægge en strategi og følge den med pejlemærker for, hvordan vi bruger vores kompetencer bedst muligt. Det skal være ambitiøse mål, og jeg er åben for kritik fra pressen, når vi nu sætter os nogle ambitiøse mål," forklarer Morten Østergaard til Computerworld, inden han bevæger sig ud i sin ministerbil.

Han fortæller samtidig, at lanceringen af innovationsstrategien kommer inden årets udløb.

Få liv i projekterne

Ministeren har inden lyn-interviewet med Computerworld fortalt omkring 100 tilhørere på Dansk IT's konference, at han i forbindelse med den kommende innovationsstrategi ønsker nøgleteknologier, der kan befrugte flere brancher på én gang.

Her peger han eksempelvis på de mange oversvømmelser, der de seneste somre har ramt danske kælderrum - et problem kommunerne i de kommende år skal bruge 2,5 milliarder kroner på at bekæmpe med højteknologiske løsninger.

"Skal vi ikke udvikle løsningerne, så vi også kan eksportere dem? Det tænker jeg, at de skal," lyder det fra Morten Østergaard, som også fremhæver telemedicin og opbygningen af smart grids som strategiske områder, der både kan benyttes med store besparelser i Danmark, men at løsningerne også kan sælges til udlandet.

"Og ingen tvivl om, at it kommer til at spille en vigtig rolle i alle aspekter af innovationen," lyder det fra Morten Østergaard.

Risikerer Dødens Dal

Den radikale innovationsminister siger, at hvis løsningerne bare fremstår som gode cases uden egentlig implementering, ender de med at havne i 'Dødens Dal', der ligger et sted mellem to stole.

"Derfor skal vi tænke hele forløbet fra forskning til forandring med konkrete produkter med ind fra starten, hvor vi skal udvise større risikovillighed og fælles vilje til at satse," siger han med adresse til både den private og offentlige sektor.

En af de kortsigtede løsninger hedder erhvervsstøtte, mens en mere langsigtet strategi er danske uddannelsesinstitutioners fokus på innovation og tværfaglighed i uddannelserne, hvilket også er punkter, der ifølge ministeren kommer med i den kommende strategi.

Det betyder blandt andet, at uddannelserne skal tages i meget tættere samspil med virksomhederne - eventuelt i form af praktikforløb.

"Folk skal uddannes på en måde, så de tænker innovativt, og her er et 14 dages kursus i innovation altså ikke nok," lyder det fra Morten Østergaard.

Læs også:
SAP: Danmark kan bliver digital bannerfører i verden

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Jyske Bank

Sikringsspecialist til fysisk sikkerhed

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S