Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Innovation er et af de vigtigste danske råstoffer i kampen med konkurrencen fra udlandet, fremhæver minister. Se her, hvordan vi kan udvinde innovationens gevinster.

Artikel top billede

Læs også:
SAP: Danmark kan bliver digital bannerfører i verden

Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser, Morten Østergaard (R), barsler med en større innovationsstrategi for kongeriget Danmark.

Ministeren mener, at med den fremtidige innovationsstrategi skal offentlige ledere og myndigheder være mere risikovillige og parate til at formulere "en mand på månen"-strategi og ikke mindst følge den til dørs.

Det fortalte han fornylig til Computerworld på Dansk IT's konference omkring, hvordan vi omsætter viden til vækst, som løb af stablen i Rambølls lokaler på Amager i København i sidste uge.

"Vi skal turde lægge en strategi og følge den med pejlemærker for, hvordan vi bruger vores kompetencer bedst muligt. Det skal være ambitiøse mål, og jeg er åben for kritik fra pressen, når vi nu sætter os nogle ambitiøse mål," forklarer Morten Østergaard til Computerworld, inden han bevæger sig ud i sin ministerbil.

Han fortæller samtidig, at lanceringen af innovationsstrategien kommer inden årets udløb.

Få liv i projekterne

Ministeren har inden lyn-interviewet med Computerworld fortalt omkring 100 tilhørere på Dansk IT's konference, at han i forbindelse med den kommende innovationsstrategi ønsker nøgleteknologier, der kan befrugte flere brancher på én gang.

Her peger han eksempelvis på de mange oversvømmelser, der de seneste somre har ramt danske kælderrum - et problem kommunerne i de kommende år skal bruge 2,5 milliarder kroner på at bekæmpe med højteknologiske løsninger.

"Skal vi ikke udvikle løsningerne, så vi også kan eksportere dem? Det tænker jeg, at de skal," lyder det fra Morten Østergaard, som også fremhæver telemedicin og opbygningen af smart grids som strategiske områder, der både kan benyttes med store besparelser i Danmark, men at løsningerne også kan sælges til udlandet.

"Og ingen tvivl om, at it kommer til at spille en vigtig rolle i alle aspekter af innovationen," lyder det fra Morten Østergaard.

Risikerer Dødens Dal

Den radikale innovationsminister siger, at hvis løsningerne bare fremstår som gode cases uden egentlig implementering, ender de med at havne i 'Dødens Dal', der ligger et sted mellem to stole.

"Derfor skal vi tænke hele forløbet fra forskning til forandring med konkrete produkter med ind fra starten, hvor vi skal udvise større risikovillighed og fælles vilje til at satse," siger han med adresse til både den private og offentlige sektor.

En af de kortsigtede løsninger hedder erhvervsstøtte, mens en mere langsigtet strategi er danske uddannelsesinstitutioners fokus på innovation og tværfaglighed i uddannelserne, hvilket også er punkter, der ifølge ministeren kommer med i den kommende strategi.

Det betyder blandt andet, at uddannelserne skal tages i meget tættere samspil med virksomhederne - eventuelt i form af praktikforløb.

"Folk skal uddannes på en måde, så de tænker innovativt, og her er et 14 dages kursus i innovation altså ikke nok," lyder det fra Morten Østergaard.

Læs også:
SAP: Danmark kan bliver digital bannerfører i verden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura