Politi beslaglægger dansk domæne

Dansk politi har for første gang beslaglagt et internet-domæne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser forsiden på cardsharing.dk ud i dag. Domænet er beslaglagt af politiet. (Foto: Lars Jacobsen)

Dansk politi har beslaglagt domænet cardsharing.dk.

Polemikken er opstået fordi web-siden cardsharing.dk har solgt ulovlig adgang til betalings-tv fra Canal Digital og Viasat via såkaldt cardsharing.

I slutningen af sommerferien anmeldte Nordic Content Protection (Stop) sagen til politiet, der nu er skredet til handling. Det skriver pol.dk.

Stop arbejder på vegne af tv-selskaberne med at forhindre og bekæmpe pirateri mod selskaberne. I Danmark arbejder man for Canal Digital og Boxer.

På siden cardsharing.dk kan man i dag læse følgende besked fra politiet:

"Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet efterforsker en sag, der involverer dette domænenavn. I forbindelse med efterforskningen har statsadvokaten anmodet en dansk domstol om at få overført rettigheden til domænenavnet til statsadvokaten. Domstolen har imødekommet statsadvokatens anmodning."

Bøde og fængsel

Hos Stop er der tilfredshed at spore efter politiets aktion.

"Selv om det er første gang, at en side bliver lukket på denne måde i Danmark, er der ingen tvivl om, at det sender et vigtigt signal om, at internettet er underlagt de samme regler som resten af samfundet. Det kommer vi til at forfølge fremover," siger direktør i Stop, David Würgler til Pol.dk.

Hvis personerne bag siden dømmes for en ulovlighed, kan Cardsharing-folk straffes med fængsel i op til seks år.

De personer, der har benyttet sig af sidens muligheder, står ligeledes til et klask over nallerne.

Efter loven kan de straffes med bøder på op til 20.000 kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S