Politi beslaglægger dansk domæne

Dansk politi har for første gang beslaglagt et internet-domæne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser forsiden på cardsharing.dk ud i dag. Domænet er beslaglagt af politiet. (Foto: Lars Jacobsen)

Dansk politi har beslaglagt domænet cardsharing.dk.

Polemikken er opstået fordi web-siden cardsharing.dk har solgt ulovlig adgang til betalings-tv fra Canal Digital og Viasat via såkaldt cardsharing.

I slutningen af sommerferien anmeldte Nordic Content Protection (Stop) sagen til politiet, der nu er skredet til handling. Det skriver pol.dk.

Stop arbejder på vegne af tv-selskaberne med at forhindre og bekæmpe pirateri mod selskaberne. I Danmark arbejder man for Canal Digital og Boxer.

På siden cardsharing.dk kan man i dag læse følgende besked fra politiet:

"Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet efterforsker en sag, der involverer dette domænenavn. I forbindelse med efterforskningen har statsadvokaten anmodet en dansk domstol om at få overført rettigheden til domænenavnet til statsadvokaten. Domstolen har imødekommet statsadvokatens anmodning."

Bøde og fængsel

Hos Stop er der tilfredshed at spore efter politiets aktion.

"Selv om det er første gang, at en side bliver lukket på denne måde i Danmark, er der ingen tvivl om, at det sender et vigtigt signal om, at internettet er underlagt de samme regler som resten af samfundet. Det kommer vi til at forfølge fremover," siger direktør i Stop, David Würgler til Pol.dk.

Hvis personerne bag siden dømmes for en ulovlighed, kan Cardsharing-folk straffes med fængsel i op til seks år.

De personer, der har benyttet sig af sidens muligheder, står ligeledes til et klask over nallerne.

Efter loven kan de straffes med bøder på op til 20.000 kroner.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS