Politi beslaglægger dansk domæne

Dansk politi har for første gang beslaglagt et internet-domæne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser forsiden på cardsharing.dk ud i dag. Domænet er beslaglagt af politiet. (Foto: Lars Jacobsen)

Dansk politi har beslaglagt domænet cardsharing.dk.

Polemikken er opstået fordi web-siden cardsharing.dk har solgt ulovlig adgang til betalings-tv fra Canal Digital og Viasat via såkaldt cardsharing.

I slutningen af sommerferien anmeldte Nordic Content Protection (Stop) sagen til politiet, der nu er skredet til handling. Det skriver pol.dk.

Stop arbejder på vegne af tv-selskaberne med at forhindre og bekæmpe pirateri mod selskaberne. I Danmark arbejder man for Canal Digital og Boxer.

På siden cardsharing.dk kan man i dag læse følgende besked fra politiet:

"Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet efterforsker en sag, der involverer dette domænenavn. I forbindelse med efterforskningen har statsadvokaten anmodet en dansk domstol om at få overført rettigheden til domænenavnet til statsadvokaten. Domstolen har imødekommet statsadvokatens anmodning."

Bøde og fængsel

Hos Stop er der tilfredshed at spore efter politiets aktion.

"Selv om det er første gang, at en side bliver lukket på denne måde i Danmark, er der ingen tvivl om, at det sender et vigtigt signal om, at internettet er underlagt de samme regler som resten af samfundet. Det kommer vi til at forfølge fremover," siger direktør i Stop, David Würgler til Pol.dk.

Hvis personerne bag siden dømmes for en ulovlighed, kan Cardsharing-folk straffes med fængsel i op til seks år.

De personer, der har benyttet sig af sidens muligheder, står ligeledes til et klask over nallerne.

Efter loven kan de straffes med bøder på op til 20.000 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect