Politi beslaglægger dansk domæne

Dansk politi har for første gang beslaglagt et internet-domæne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Sådan ser forsiden på cardsharing.dk ud i dag. Domænet er beslaglagt af politiet. (Foto: Lars Jacobsen)

Dansk politi har beslaglagt domænet cardsharing.dk.

Polemikken er opstået fordi web-siden cardsharing.dk har solgt ulovlig adgang til betalings-tv fra Canal Digital og Viasat via såkaldt cardsharing.

I slutningen af sommerferien anmeldte Nordic Content Protection (Stop) sagen til politiet, der nu er skredet til handling. Det skriver pol.dk.

Stop arbejder på vegne af tv-selskaberne med at forhindre og bekæmpe pirateri mod selskaberne. I Danmark arbejder man for Canal Digital og Boxer.

På siden cardsharing.dk kan man i dag læse følgende besked fra politiet:

"Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet efterforsker en sag, der involverer dette domænenavn. I forbindelse med efterforskningen har statsadvokaten anmodet en dansk domstol om at få overført rettigheden til domænenavnet til statsadvokaten. Domstolen har imødekommet statsadvokatens anmodning."

Bøde og fængsel

Hos Stop er der tilfredshed at spore efter politiets aktion.

"Selv om det er første gang, at en side bliver lukket på denne måde i Danmark, er der ingen tvivl om, at det sender et vigtigt signal om, at internettet er underlagt de samme regler som resten af samfundet. Det kommer vi til at forfølge fremover," siger direktør i Stop, David Würgler til Pol.dk.

Hvis personerne bag siden dømmes for en ulovlighed, kan Cardsharing-folk straffes med fængsel i op til seks år.

De personer, der har benyttet sig af sidens muligheder, står ligeledes til et klask over nallerne.

Efter loven kan de straffes med bøder på op til 20.000 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network