Så er der navne på: Så mange it-ansatte fyret i Saxo Bank

Saxo Bank har fyret 269 medarbejdere i dag. Mange af dem arbejder med it.

Artikel top billede

Læs også: Stor fyringsrunde i Saxo Bank - It bliver hårdt ramt

Lidt mere end 90 af de 269 stillinger, som Saxo Bank tirsdag har nedlagt i en stor nedskæringsrunde, rammer it-ansatte.

Så mange har it-direktør Mikael Munck nemlig tirsdag sagt farvel til som følge af beslutningen.

"Det er lidt over en tredjedel af de fyrede medarbejdere, som sidder i it," siger Mikael Munck. 

Har afleveret deres ting

De ramte medarbejdere har afleveret deres ting efter tidligere tirsdag at have fået beskeden om fyringerne.

De mere end 90 fyrede ansatte er alle en del af den danske afdeling, hvor der hidtil har været omkring 300 ansatte.

Fritstilles

Saxo Bank har desuden 200 ansatte i Indien foruden omkring 100 konsulenter, der arbejder med it.

Mikael Munck fortæller, at medarbejderne allerede har haft den sidste arbejdsdag.

"Næsten alle bliver fritstillet med det samme," siger han.

Ifølge Mikael Munck sker it-fyringerne i afdelingen på tværs af kompetencer og kvalifikationer.

Der er ikke tale om, at Saxo Bank lukker specifikke dele eller områder inden for it i virksomheden, fortæller han.

"Det er ned over hele it-organisationen, hvor vi har måttet sige farvel til folk. Det er alt fra vores udviklere, projektledere, driftsfolk. Det er bredt," siger han.  

Ifølge Mikael Munck er der ikke nogen af de ansatte, som har forkerte cv'er eller kvalifikationer. Afskedigelserne sker kun for at "tilpasse it-porteføljen til aktivitetsniveauet."

Han fortæller, at Saxo Bank til gengæld vil ekspandere på it i den indiske afdeling og udvide it offshore.

"Der regner vi med en vækst. Så over en længere periode vil vi nok se, at forholdet mellem ansatte i København og offshore vil være en til en," siger han.

Han fortæller, at virksomheden nu ser på, hvor stor en del af de 100 konsulenter inden for it, som skal fortsætte.

"Men der er ingen tvivl om en stor del af den samlede tilpasning vil være på denne side," siger Mikael Munck.

De afskedigede it-folk hos Saxo Bank er blevet fritstillet med øjblikkelig virkning, og får løn et stykke tid i henhold til individuel anciennitet.

Saxo Bank forbeholder sig retten til at modregne i lønnen ved nyansættelse, men regner ikke med at ville gøre brug af muligheden, oplyser firmaets HR-chef Ditte Buchwald.

De ansatte får desuden et outplacementforløb med tilhørende rådgivning og vejledning i forbindelse med afskedigelsen, og Saxo Bank vil stå til rådighed for referencer for alle. 

Desuden har hver af de fyret fået en ekstra månedsløn med ud af døren.

Ifølge Mikael Munck har afsekdigelserne været varslet til virksomhedens samarbejdsudvalg gennem samarbejdsudvalget og er behandlet efter lov om masseafskedigelser.

I den forbindelse har man også informeret Finansforbundet, oplyser han.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse