Så er der navne på: Så mange it-ansatte fyret i Saxo Bank

Saxo Bank har fyret 269 medarbejdere i dag. Mange af dem arbejder med it.

Artikel top billede

Læs også: Stor fyringsrunde i Saxo Bank - It bliver hårdt ramt

Lidt mere end 90 af de 269 stillinger, som Saxo Bank tirsdag har nedlagt i en stor nedskæringsrunde, rammer it-ansatte.

Så mange har it-direktør Mikael Munck nemlig tirsdag sagt farvel til som følge af beslutningen.

"Det er lidt over en tredjedel af de fyrede medarbejdere, som sidder i it," siger Mikael Munck. 

Har afleveret deres ting

De ramte medarbejdere har afleveret deres ting efter tidligere tirsdag at have fået beskeden om fyringerne.

De mere end 90 fyrede ansatte er alle en del af den danske afdeling, hvor der hidtil har været omkring 300 ansatte.

Fritstilles

Saxo Bank har desuden 200 ansatte i Indien foruden omkring 100 konsulenter, der arbejder med it.

Mikael Munck fortæller, at medarbejderne allerede har haft den sidste arbejdsdag.

"Næsten alle bliver fritstillet med det samme," siger han.

Ifølge Mikael Munck sker it-fyringerne i afdelingen på tværs af kompetencer og kvalifikationer.

Der er ikke tale om, at Saxo Bank lukker specifikke dele eller områder inden for it i virksomheden, fortæller han.

"Det er ned over hele it-organisationen, hvor vi har måttet sige farvel til folk. Det er alt fra vores udviklere, projektledere, driftsfolk. Det er bredt," siger han.  

Ifølge Mikael Munck er der ikke nogen af de ansatte, som har forkerte cv'er eller kvalifikationer. Afskedigelserne sker kun for at "tilpasse it-porteføljen til aktivitetsniveauet."

Han fortæller, at Saxo Bank til gengæld vil ekspandere på it i den indiske afdeling og udvide it offshore.

"Der regner vi med en vækst. Så over en længere periode vil vi nok se, at forholdet mellem ansatte i København og offshore vil være en til en," siger han.

Han fortæller, at virksomheden nu ser på, hvor stor en del af de 100 konsulenter inden for it, som skal fortsætte.

"Men der er ingen tvivl om en stor del af den samlede tilpasning vil være på denne side," siger Mikael Munck.

De afskedigede it-folk hos Saxo Bank er blevet fritstillet med øjblikkelig virkning, og får løn et stykke tid i henhold til individuel anciennitet.

Saxo Bank forbeholder sig retten til at modregne i lønnen ved nyansættelse, men regner ikke med at ville gøre brug af muligheden, oplyser firmaets HR-chef Ditte Buchwald.

De ansatte får desuden et outplacementforløb med tilhørende rådgivning og vejledning i forbindelse med afskedigelsen, og Saxo Bank vil stå til rådighed for referencer for alle. 

Desuden har hver af de fyret fået en ekstra månedsløn med ud af døren.

Ifølge Mikael Munck har afsekdigelserne været varslet til virksomhedens samarbejdsudvalg gennem samarbejdsudvalget og er behandlet efter lov om masseafskedigelser.

I den forbindelse har man også informeret Finansforbundet, oplyser han.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS