Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Internettets fremtid afgøres i disse dage, men de vigtige drøftelser bliver holdt hemmelige.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Det internationale telekommunikationsreglement fra 1988 skal revideres i december, og det kan få betydning for dig.

Hvad medlemmerne helt præcist skal drøfte er delvist uvist, fordi agendaen officielt er hemmeligholdt.

Det er medlemmer af Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU), der sidder med internettets fremtid i hænderne, når konferencen, der foregår i Dubai, skydes i gang.

Medlemmerne består af delegerede fra 193 nationer, herunder Danmark.

En af de danske delegerede er chefkonsulent fra Erhvervsstyrelsen Peter H. Pedersen.

Han mener ikke, at der er noget odiøst i, at agendaen ved konferencen ikke tilgængelig for offentligheden.

"ITU er et helt klassisk mellemstatslig FN-organisation, og den type af organisationer forhandler altid for lukkede døre," siger Peter H. Pedersen.

Flere lande ønsker at omstrukturere

En række lækkede dokumenter løfter en flig af sløret for, hvad de delegerede skal stemme om.

Rusland, Iran og Kina har eksempelvis fremstillet et forslag om at give nationalstater råderetten, når det kommer til kontrol med internettet.

I dag administreres standarderne for internettet af Internet Engineering Task Force (IETF), mens IP-adresser og domænenavne af ICANN. Begge organisationer er Ikke-statslige organisationer.

Det er denne model lande som Rusland, Iran og Kina gerne vil ændre.

Lækkede oplysninger fra wcitleaks.org viser, at ændringerne handler om at give større magt til Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU).

På den måde kan staterne opnå en større grad af kontrol over internettet.

Dele af hemmelig agenda lækkes
Konferencen har afledt hjemmesiden wcitleaks.org, hvor flere lækkede dokumenter omkring konferencen og flere medlemmers synspunker er lagt frem til offentligheden.

Ved at gennemgå en lækket medlemsliste over medlemslandendes delegerede, fremgår det, at de danske delegerede alle fire er fra Erhvervsstyrelsen.

Ifølge dokumentet er det teledirektør Jørgen Abild Andersen fra Erhvervsstyrelsen, der sidder med stemmeretten, når forslagene på konferencen skal behandles.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job