Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Internettets fremtid afgøres i disse dage, men de vigtige drøftelser bliver holdt hemmelige.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Det internationale telekommunikationsreglement fra 1988 skal revideres i december, og det kan få betydning for dig.

Hvad medlemmerne helt præcist skal drøfte er delvist uvist, fordi agendaen officielt er hemmeligholdt.

Det er medlemmer af Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU), der sidder med internettets fremtid i hænderne, når konferencen, der foregår i Dubai, skydes i gang.

Medlemmerne består af delegerede fra 193 nationer, herunder Danmark.

En af de danske delegerede er chefkonsulent fra Erhvervsstyrelsen Peter H. Pedersen.

Han mener ikke, at der er noget odiøst i, at agendaen ved konferencen ikke tilgængelig for offentligheden.

"ITU er et helt klassisk mellemstatslig FN-organisation, og den type af organisationer forhandler altid for lukkede døre," siger Peter H. Pedersen.

Flere lande ønsker at omstrukturere

En række lækkede dokumenter løfter en flig af sløret for, hvad de delegerede skal stemme om.

Rusland, Iran og Kina har eksempelvis fremstillet et forslag om at give nationalstater råderetten, når det kommer til kontrol med internettet.

I dag administreres standarderne for internettet af Internet Engineering Task Force (IETF), mens IP-adresser og domænenavne af ICANN. Begge organisationer er Ikke-statslige organisationer.

Det er denne model lande som Rusland, Iran og Kina gerne vil ændre.

Lækkede oplysninger fra wcitleaks.org viser, at ændringerne handler om at give større magt til Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU).

På den måde kan staterne opnå en større grad af kontrol over internettet.

Dele af hemmelig agenda lækkes
Konferencen har afledt hjemmesiden wcitleaks.org, hvor flere lækkede dokumenter omkring konferencen og flere medlemmers synspunker er lagt frem til offentligheden.

Ved at gennemgå en lækket medlemsliste over medlemslandendes delegerede, fremgår det, at de danske delegerede alle fire er fra Erhvervsstyrelsen.

Ifølge dokumentet er det teledirektør Jørgen Abild Andersen fra Erhvervsstyrelsen, der sidder med stemmeretten, når forslagene på konferencen skal behandles.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S