Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Internettets fremtid afgøres i disse dage, men de vigtige drøftelser bliver holdt hemmelige.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Det internationale telekommunikationsreglement fra 1988 skal revideres i december, og det kan få betydning for dig.

Hvad medlemmerne helt præcist skal drøfte er delvist uvist, fordi agendaen officielt er hemmeligholdt.

Det er medlemmer af Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU), der sidder med internettets fremtid i hænderne, når konferencen, der foregår i Dubai, skydes i gang.

Medlemmerne består af delegerede fra 193 nationer, herunder Danmark.

En af de danske delegerede er chefkonsulent fra Erhvervsstyrelsen Peter H. Pedersen.

Han mener ikke, at der er noget odiøst i, at agendaen ved konferencen ikke tilgængelig for offentligheden.

"ITU er et helt klassisk mellemstatslig FN-organisation, og den type af organisationer forhandler altid for lukkede døre," siger Peter H. Pedersen.

Flere lande ønsker at omstrukturere

En række lækkede dokumenter løfter en flig af sløret for, hvad de delegerede skal stemme om.

Rusland, Iran og Kina har eksempelvis fremstillet et forslag om at give nationalstater råderetten, når det kommer til kontrol med internettet.

I dag administreres standarderne for internettet af Internet Engineering Task Force (IETF), mens IP-adresser og domænenavne af ICANN. Begge organisationer er Ikke-statslige organisationer.

Det er denne model lande som Rusland, Iran og Kina gerne vil ændre.

Lækkede oplysninger fra wcitleaks.org viser, at ændringerne handler om at give større magt til Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU).

På den måde kan staterne opnå en større grad af kontrol over internettet.

Dele af hemmelig agenda lækkes
Konferencen har afledt hjemmesiden wcitleaks.org, hvor flere lækkede dokumenter omkring konferencen og flere medlemmers synspunker er lagt frem til offentligheden.

Ved at gennemgå en lækket medlemsliste over medlemslandendes delegerede, fremgår det, at de danske delegerede alle fire er fra Erhvervsstyrelsen.

Ifølge dokumentet er det teledirektør Jørgen Abild Andersen fra Erhvervsstyrelsen, der sidder med stemmeretten, når forslagene på konferencen skal behandles.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS