Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Internettets fremtid afgøres i disse dage, men de vigtige drøftelser bliver holdt hemmelige.

Artikel top billede

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Det internationale telekommunikationsreglement fra 1988 skal revideres i december, og det kan få betydning for dig.

Hvad medlemmerne helt præcist skal drøfte er delvist uvist, fordi agendaen officielt er hemmeligholdt.

Det er medlemmer af Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU), der sidder med internettets fremtid i hænderne, når konferencen, der foregår i Dubai, skydes i gang.

Medlemmerne består af delegerede fra 193 nationer, herunder Danmark.

En af de danske delegerede er chefkonsulent fra Erhvervsstyrelsen Peter H. Pedersen.

Han mener ikke, at der er noget odiøst i, at agendaen ved konferencen ikke tilgængelig for offentligheden.

"ITU er et helt klassisk mellemstatslig FN-organisation, og den type af organisationer forhandler altid for lukkede døre," siger Peter H. Pedersen.

Flere lande ønsker at omstrukturere

En række lækkede dokumenter løfter en flig af sløret for, hvad de delegerede skal stemme om.

Rusland, Iran og Kina har eksempelvis fremstillet et forslag om at give nationalstater råderetten, når det kommer til kontrol med internettet.

I dag administreres standarderne for internettet af Internet Engineering Task Force (IETF), mens IP-adresser og domænenavne af ICANN. Begge organisationer er Ikke-statslige organisationer.

Det er denne model lande som Rusland, Iran og Kina gerne vil ændre.

Lækkede oplysninger fra wcitleaks.org viser, at ændringerne handler om at give større magt til Den Internationale Telekommunikationsunion (ITU).

På den måde kan staterne opnå en større grad af kontrol over internettet.

Dele af hemmelig agenda lækkes
Konferencen har afledt hjemmesiden wcitleaks.org, hvor flere lækkede dokumenter omkring konferencen og flere medlemmers synspunker er lagt frem til offentligheden.

Ved at gennemgå en lækket medlemsliste over medlemslandendes delegerede, fremgår det, at de danske delegerede alle fire er fra Erhvervsstyrelsen.

Ifølge dokumentet er det teledirektør Jørgen Abild Andersen fra Erhvervsstyrelsen, der sidder med stemmeretten, når forslagene på konferencen skal behandles.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

Google: FN vil overtage internet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS