Nokia vil med smart trick stoppe salg af Blackberry

Med et smart trick vil Nokia sætte en stopper for salg af de fleste smartphones fra RIM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia har anmodet en domstol i Californien om at tvangsfuldbyrde en voldgiftskendelse, der vil forhindre Research In Motion i at sælge produkter med trådløst lokalnetværks-funktionalitet, før de to selskaber er blevet enige om betaling om royalties for Nokias patenter.

Både Nokia og RIM afviser at kommentere denne anmodning. IDG News Service er dog i besiddelse af en kopi og sådanne anmodninger indgives typisk, efter to parter har fået afgjort en tvist ved voldgift, men hvor den ene part ikke opfylder aftalen.

Voldgiftsbehandlingen foregik over ni dage i september på Stockholms Handelskammer i Sverige, der fungerer som neutral opmand i erhvervsforhold. En voldgiftskendelse er bindende.

Voldgiften har ifølge Nokias anmodning blandt andet afgjort, at RIM "ikke har ret til at fremstille og sælge produkter, der er kompatible med WLAN-standarden, uden først at indgå aftale med Nokia om betaling af royalties for selskabets fremstilling og/eller salg af abonnentterminaler, der er kompatible med sådanne standarder."

I de fleste af RIM's telefoner er 802.11-standarden for trådløst lokalnetværk implementeret.

Overtræder voldgiftskendelse

De to selskaber har endnu ikke indgået en sådan aftale, skriver Nokia i sin anmodning, som blev indgivet mandag til USA's distriktsdomstol i San Jose.

"RIM og dets datterselskab i USA, RIM Corporation, fortsætter ikke desto mindre med at overtræde voldgiftskendelsen og krænke den underliggende aftale i kraft af handlinger, der inkluderer men ikke er begrænset til uberettiget fremstilling og salg af WLAN-produkter i dette distrikt (det nordlige Californien, red.) og på tværs af USA."

Nokia anmoder domstolen om at anerkende voldgiftskendelsen og argumenterer, at USA, Finland, Canada og Sverige alle har underskrevet New York-konventionen af 1958, som gælder international anerkendelse af aftaler om voldgift.

Tvisten stammer fra en aftale fra 2003, hvorunder RIM licenserede patenter fra Nokia relaterede til trådløs netværksteknologi.

Selve denne aftale gengives ikke i anmodningen, men slagsmålet mellem de to selskaber handler om de patenter, som aftalen vedrører.

RIM har efterfølgende været retsforfulgt af MobileMedia Ideas LLC for uberettiget brug af patenter. MMI er et selskab baseret i Delaware, der oprettet af Nokia, Sony og MPEG LA med det formål at administrere immaterialrettigheder bidraget af Nokia og Sony.

RIM fastholder, at de pågældende patenter er dækket af den tidligere aftale med Nokia og underbygger denne påstand med det faktum, at Nokia ikke forsøgte at håndhæve sine påståede patentrettigheder, før patenterne var frasolgt til MMI.

Men voldgiftsretten i Stockholm afgjorde, at de pågældende patenter ikke er dækket af aftalen fra 2003.

"Voldgiftsretten konkluderer, at Nokia ... havde til hensigt at licensere andet end essentielle patenter til RIM. Det er ikke demonstreret, at RIM's eventuelle antagelse om, at aftalerne havde en større rækkevidde, blev gjort klart for Nokia, eller at Nokia på anden vis burde have kendt til en sådan antagelse," står der i voldgiftskendelsen.

De pågældende patenter er følgende: US5479476, som dækker tilstande i telefoner, der kan tilpasses af brugere; US5845219, som dækker ringesignal under lydløs tilstand; US6049796, som dækker søgning i realtid på en personlig digital assistent; US6055439, som dækker en mobiltelefons brugergrænseflade; US6253075, som dækker afvisning af opkald; samt US6427078, som dækker en lille håndholdt arbejdsstation.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS