HP efter massiv ballade: Det har været et fantastisk år

Reportage: HP klarer sig strålende, mener selskabets topchef. Se her, hvad hun egentlig mener.

Artikel top billede

Frankfurt: "Please find your seat, the keynote will begin in 10 minutes," lyder det i den store messesal, hvor omkring 9..000 mennesker så småt har fundet sin plads.  

"Five minutes."

Salen summer af forventning, mens tre store skærme kaster HP-logoet ud i blå silhuetter. 

Den klassiske trailerstemme lyder igen: "Ladies and gentlement please welcome..."

Og med rolige skridt træder Meg Whitman op på scenen og begynder sin keynote, mens klapsalverne hurtig ebberud.

"Det har været lidt af et kedeligt år," indleder hun og lader latteren fortone sig i salen, inden hun fortsætter:

"Holy smokes. Det har været et udfordrende år. Men det har også været fantastisk, og takket være hele vores organisation, kunder, partnere og historie er vi kommet succesfuldt igennem," siger Meg Whitman.

Ny dag i morgen

Det virker som om det blålige slogan i midten af det hele - HP - make it matter - egentlig er meget rammende for HP's og Meg Whitmans budskab i dag.

"Teknologien og verden er hele tiden omskiftelig. Virkeligheden i dag er ikke den samme som i morgen. Det skal HP understøtte og levere løsninger til. Det forventer folk af os, og vi vil ikke skuffe dem," slår hun fast.

Og forventningerne skal den nye og omdiskuterede erhvervelse, Autonomy, være med til at opfylde.

"Vi er stolte af Autonomy's produkt, medarbejderne og alt den innovation, vi har fået bragt ind i HP med købet," siger hun - dog uden at indfrie forventningerne om en uddybende opsamling. 

Hun fortsætter ufortrødent og fremhæver, at strategien fremadrettet bliver at koble HP's kompetencer inden for it infrastruktur, software og services meget tættere sammen og netop levere it, der give mening.

Derfor er HP den perfekte partner

Derfor er HP den perfekte partner i en global omskiftelig verden, mener Meg Whitman.

"Vi har hele pakken fra pc'er, servere, storage og software til netværk og services. Og ja, printere er også stadig relevante. De er broen mellem det fysiske og digitale, som til stadighed vil spille en central rolle," siger Meg Whitman.

"Vi er spændte på den nye teknologi og vi vil fortsætte med en solid innovativ udvikling indenfor vores forskellige kerneområder, der skal sikre, at vi forsat vil være førende på markedet."

Ledende på det hele

Afslutningsvis fremhæver hun cloud, mobility og big data som tre søjler, der vil tegne billedet af HP og verden i fremtiden.

Strategien ser meget enkelt ud på de store skærme, som har akkompagneret hende gennem hele præsentationen, og det 'enkelte og simple' giver genlyd i hendes overordnede budskab.

Først og fremmest skal HP være en ledende partner for virksomheder verden over, når det kommer til teknologi.

"HP skal assistere virksomheder og hjælpe dem på vej i forhold til teknologien. Vi skal samarbejde omkring løsninger, der giver mening for kunden, og det glæder vi os til. Tak for i dag," slutter hun.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS