HP efter massiv ballade: Det har været et fantastisk år

Reportage: HP klarer sig strålende, mener selskabets topchef. Se her, hvad hun egentlig mener.

Artikel top billede

Frankfurt: "Please find your seat, the keynote will begin in 10 minutes," lyder det i den store messesal, hvor omkring 9..000 mennesker så småt har fundet sin plads.  

"Five minutes."

Salen summer af forventning, mens tre store skærme kaster HP-logoet ud i blå silhuetter. 

Den klassiske trailerstemme lyder igen: "Ladies and gentlement please welcome..."

Og med rolige skridt træder Meg Whitman op på scenen og begynder sin keynote, mens klapsalverne hurtig ebberud.

"Det har været lidt af et kedeligt år," indleder hun og lader latteren fortone sig i salen, inden hun fortsætter:

"Holy smokes. Det har været et udfordrende år. Men det har også været fantastisk, og takket være hele vores organisation, kunder, partnere og historie er vi kommet succesfuldt igennem," siger Meg Whitman.

Ny dag i morgen

Det virker som om det blålige slogan i midten af det hele - HP - make it matter - egentlig er meget rammende for HP's og Meg Whitmans budskab i dag.

"Teknologien og verden er hele tiden omskiftelig. Virkeligheden i dag er ikke den samme som i morgen. Det skal HP understøtte og levere løsninger til. Det forventer folk af os, og vi vil ikke skuffe dem," slår hun fast.

Og forventningerne skal den nye og omdiskuterede erhvervelse, Autonomy, være med til at opfylde.

"Vi er stolte af Autonomy's produkt, medarbejderne og alt den innovation, vi har fået bragt ind i HP med købet," siger hun - dog uden at indfrie forventningerne om en uddybende opsamling. 

Hun fortsætter ufortrødent og fremhæver, at strategien fremadrettet bliver at koble HP's kompetencer inden for it infrastruktur, software og services meget tættere sammen og netop levere it, der give mening.

Derfor er HP den perfekte partner

Derfor er HP den perfekte partner i en global omskiftelig verden, mener Meg Whitman.

"Vi har hele pakken fra pc'er, servere, storage og software til netværk og services. Og ja, printere er også stadig relevante. De er broen mellem det fysiske og digitale, som til stadighed vil spille en central rolle," siger Meg Whitman.

"Vi er spændte på den nye teknologi og vi vil fortsætte med en solid innovativ udvikling indenfor vores forskellige kerneområder, der skal sikre, at vi forsat vil være førende på markedet."

Ledende på det hele

Afslutningsvis fremhæver hun cloud, mobility og big data som tre søjler, der vil tegne billedet af HP og verden i fremtiden.

Strategien ser meget enkelt ud på de store skærme, som har akkompagneret hende gennem hele præsentationen, og det 'enkelte og simple' giver genlyd i hendes overordnede budskab.

Først og fremmest skal HP være en ledende partner for virksomheder verden over, når det kommer til teknologi.

"HP skal assistere virksomheder og hjælpe dem på vej i forhold til teknologien. Vi skal samarbejde omkring løsninger, der giver mening for kunden, og det glæder vi os til. Tak for i dag," slutter hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S