Jubii-topchef i spidsen for dansk hjemmeside-firma

Efter næsten fire år i spidsen for Jubii skal direktøren lave noget lidt andet i fremtiden. Men han søger fortsat nye udfordringer.

Artikel top billede

Jubii-manden Henrik Busch er blevet bestyrelsesformand for 123Hjemmesider ApS, men søger fortsat efter nyt job. (Foto: © Rolsted 2009 / Thomas Rolsted)

I slutningen af sidste år var der chefskifte  hos virksomheden Jubii, der som bekendt blev stiftet af de kendte it-navne Martin Thorborg og Henrik Sørensen.

Men denne gang var det direktør Henrik Busch, der efter næsten fire år på posten stoppede som administrerende direktør.

Han efterlod et Jubii med en omsætning på 34 millioner kroner og et overskud på 3,3 millioner kroner.

Alene fra regnskabsårene 2004 til og med 2008 havde Jubii et samlet underskud på ikke mindre end 111 millioner kroner før skat.

Henrik Busch tiltrådte i 2009, hvor der også var underskud i regnskabsåret, hvorefter der har været overskud hos Jubii.

"Jeg opfyldte de opstillede mål omkring turn-around," forklarer Henrik Busch, der fortæller, at det derefter var planen, at der skulle en ny til.

I stedet er han indtrådt i en stribe forskellige bestyrelser.

Formand for 123hjemmesider ApS

Blandt andet som formand for bestyrelsen hos firmaet 123hjemmesider ApS.

Et firma, der ifølge seneste aflagte regnskab omsatte for små 30 millioner kroner.

Heraf lå 45 procent af omsætningen i udlandet, oplyser selskabet i sit regnskab.

Henrik Busch sidder i øvrigt fortsat som menigt medlem af bestyrelsen for Jubii A/S.

Men den står ikke på bestyrelsesposter fra nu af og fremad.

"Nej, jeg er fortsat på udkig efter det rigtige," udtaler Henrik Busch, der lige har afsluttet en ferie, som der ikke blev meget af under tiden med at vende Jubii-underskud til Jubii-overskud.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job