Jubii-topchef i spidsen for dansk hjemmeside-firma

Efter næsten fire år i spidsen for Jubii skal direktøren lave noget lidt andet i fremtiden. Men han søger fortsat nye udfordringer.

Artikel top billede

Jubii-manden Henrik Busch er blevet bestyrelsesformand for 123Hjemmesider ApS, men søger fortsat efter nyt job. (Foto: © Rolsted 2009 / Thomas Rolsted)

I slutningen af sidste år var der chefskifte  hos virksomheden Jubii, der som bekendt blev stiftet af de kendte it-navne Martin Thorborg og Henrik Sørensen.

Men denne gang var det direktør Henrik Busch, der efter næsten fire år på posten stoppede som administrerende direktør.

Han efterlod et Jubii med en omsætning på 34 millioner kroner og et overskud på 3,3 millioner kroner.

Alene fra regnskabsårene 2004 til og med 2008 havde Jubii et samlet underskud på ikke mindre end 111 millioner kroner før skat.

Henrik Busch tiltrådte i 2009, hvor der også var underskud i regnskabsåret, hvorefter der har været overskud hos Jubii.

"Jeg opfyldte de opstillede mål omkring turn-around," forklarer Henrik Busch, der fortæller, at det derefter var planen, at der skulle en ny til.

I stedet er han indtrådt i en stribe forskellige bestyrelser.

Formand for 123hjemmesider ApS

Blandt andet som formand for bestyrelsen hos firmaet 123hjemmesider ApS.

Et firma, der ifølge seneste aflagte regnskab omsatte for små 30 millioner kroner.

Heraf lå 45 procent af omsætningen i udlandet, oplyser selskabet i sit regnskab.

Henrik Busch sidder i øvrigt fortsat som menigt medlem af bestyrelsen for Jubii A/S.

Men den står ikke på bestyrelsesposter fra nu af og fremad.

"Nej, jeg er fortsat på udkig efter det rigtige," udtaler Henrik Busch, der lige har afsluttet en ferie, som der ikke blev meget af under tiden med at vende Jubii-underskud til Jubii-overskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics