Her er de mest innovative it-firmaer i verden

Især halvlederindustrien topper Thomson Reuters' liste over de 100 mest innovative virksomheder i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-firmaer især fra halvlederindustrien dominerer Thomson Reuters' liste over verdens 100 mest innovative virksomheder i 2012.

Af store navne på listen fra computerhardware-industrien kan nævnes IBM, Hewlett-Packard, Hitachi og Fujitsu, mens softwarevirksomheder som Microsoft og Symantec også er at finde på listen.

Apple, Alctael-Lucent og Ericsson er med i kategorien telekommunikation, mens Google findes i kategorien medier og internetsøgning.

Chip-firmaer er med

Især halvlederindustrien er stærkt repræsenteret på listen med 18 virksomheder ud af de 100 - det er en stigning på 29 procent siden 2011.

Det drejer sig om virksomheder såsom AMD, Intel, Qualcomm, TE Connectivity, SanDisk og Texas Instruments. ARM er dog påfaldende fraværende.

Kriterierne for udvælgelsen af de 100 mest innovative virksomheder favoriserer hyper-konkurrenceprægede industrier i hurtig udvikling såsom computerhardware og halvledere, hvor produktlivscyklussen er kort og brugerne forventer konstant teknologisk fremskridt.

"Dermed ikke sagt, at andre brancher ikke også innoverer," kommenterer David Brown, der er direktør for Thomson Reuters IP Solutions.

"Medicinalindustrien og den kemiske industri er blandt dem, der bruger flest penge på forskning og udvikling. Mange organisationer i disse sektorer er ekstremt innovative, men bruger en anden innovationsmodel."

Flest fra USA

USA fører an med 47 organisationer. Asien har samlet set næstflest virksomheder med på listen med 32 firmaer.

Disse 32 udgøres af 25 fra Japan og syv fra Sydkorea.

Europa har samlet set kun 21 virksomheder med på listen, hvoraf størstedelen, 13, er franske.

Listen er sammenfattet på grundlag af fire kriterier:

Samlet antal patenter, forholdet mellem bevilgede patenter og afviste patentansøgninger, global rækkevidde af porteføljen samt patenternes indflydelse som det fremgår af referencer.

"Innovation er grundlaget for økonomisk fremgang og teknologisk fremskridt," kommenterer Brown.

"Metoden bag vores Top 100 Global Innovators viser hvilke indsigter, der kan opnås ved hjælp af analyse af patentdata, og bekræfter, at selskaber opnår vækst og finansiel succes ved at fokusere på at innovere."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job