Her er de mest innovative it-firmaer i verden

Især halvlederindustrien topper Thomson Reuters' liste over de 100 mest innovative virksomheder i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-firmaer især fra halvlederindustrien dominerer Thomson Reuters' liste over verdens 100 mest innovative virksomheder i 2012.

Af store navne på listen fra computerhardware-industrien kan nævnes IBM, Hewlett-Packard, Hitachi og Fujitsu, mens softwarevirksomheder som Microsoft og Symantec også er at finde på listen.

Apple, Alctael-Lucent og Ericsson er med i kategorien telekommunikation, mens Google findes i kategorien medier og internetsøgning.

Chip-firmaer er med

Især halvlederindustrien er stærkt repræsenteret på listen med 18 virksomheder ud af de 100 - det er en stigning på 29 procent siden 2011.

Det drejer sig om virksomheder såsom AMD, Intel, Qualcomm, TE Connectivity, SanDisk og Texas Instruments. ARM er dog påfaldende fraværende.

Kriterierne for udvælgelsen af de 100 mest innovative virksomheder favoriserer hyper-konkurrenceprægede industrier i hurtig udvikling såsom computerhardware og halvledere, hvor produktlivscyklussen er kort og brugerne forventer konstant teknologisk fremskridt.

"Dermed ikke sagt, at andre brancher ikke også innoverer," kommenterer David Brown, der er direktør for Thomson Reuters IP Solutions.

"Medicinalindustrien og den kemiske industri er blandt dem, der bruger flest penge på forskning og udvikling. Mange organisationer i disse sektorer er ekstremt innovative, men bruger en anden innovationsmodel."

Flest fra USA

USA fører an med 47 organisationer. Asien har samlet set næstflest virksomheder med på listen med 32 firmaer.

Disse 32 udgøres af 25 fra Japan og syv fra Sydkorea.

Europa har samlet set kun 21 virksomheder med på listen, hvoraf størstedelen, 13, er franske.

Listen er sammenfattet på grundlag af fire kriterier:

Samlet antal patenter, forholdet mellem bevilgede patenter og afviste patentansøgninger, global rækkevidde af porteføljen samt patenternes indflydelse som det fremgår af referencer.

"Innovation er grundlaget for økonomisk fremgang og teknologisk fremskridt," kommenterer Brown.

"Metoden bag vores Top 100 Global Innovators viser hvilke indsigter, der kan opnås ved hjælp af analyse af patentdata, og bekræfter, at selskaber opnår vækst og finansiel succes ved at fokusere på at innovere."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS