Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Et ellers godkendt forslag om mere overvågning i form af såkaldt 'deep packet inspection' vil ikke ramme dig, vurderer dansk professor. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Dansk professor i teleret mener ikke at Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forslag omkring yderligere overvågning nogensinde vil blive en realitet.

"Jeg kan love dig for, at sådan et forslag aldrig vil blive gennemført som gældende ret. Aldrig," understreger Søren Sandfeld Jakobsen, der er professor i teleret ved Aalborg Universitet.

Udtalelsen kommer efter et nyt forslag omkring brug af deep packet inspection (DPI) er blevet godkendt af Den Internationale Telekommunikationsunion.

Langt fra anbefaling til gennemførsel

Hovedårsagen til, at forslaget aldrig vil blive gennemført, er ifølge Søren Sandfeld Jakobsen, at ITU ikke kan få indført forslag, der tenderer til decideret regulering.

"ITU er fremragende, når det kommer til at vedtagelse af protokoller og standarder. Men når det kommer til helt konkret regulering af eksempelvis ophavsret og strafferet, så kan det ikke blive til andet end anbefalinger, fordi det jo er nationalstaternes eget anliggende," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter.

"Når det blot er et forslag fra ITU, så er der ingen forpligtigelse til at indføre det, hverken overfor ITU eller nogen anden myndighed,"

På kant med eksisterende lovgivning

Søren Sandfeld Jakobsen mener samtidig, at forslaget er på kant med nuværende lovgivning.

"I Europa har vi detaljeret regulering, der fastsætter persondata beskyttelse. Hvis man vil pålægge DPI, så går det lige ned i hjertet af det, der i Europa er blevet diskuteret i ophidset tilstand i de sidste fem-seks år.

Et eksempel på nuværende lovgivning, er den kontroversielle three-strikes model, hvor udbydere potentielt har muligheden for at kappe forbindelsen til en internetkunde, få baggrund af tre forseelser.

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird