Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Et ellers godkendt forslag om mere overvågning i form af såkaldt 'deep packet inspection' vil ikke ramme dig, vurderer dansk professor. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Dansk professor i teleret mener ikke at Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forslag omkring yderligere overvågning nogensinde vil blive en realitet.

"Jeg kan love dig for, at sådan et forslag aldrig vil blive gennemført som gældende ret. Aldrig," understreger Søren Sandfeld Jakobsen, der er professor i teleret ved Aalborg Universitet.

Udtalelsen kommer efter et nyt forslag omkring brug af deep packet inspection (DPI) er blevet godkendt af Den Internationale Telekommunikationsunion.

Langt fra anbefaling til gennemførsel

Hovedårsagen til, at forslaget aldrig vil blive gennemført, er ifølge Søren Sandfeld Jakobsen, at ITU ikke kan få indført forslag, der tenderer til decideret regulering.

"ITU er fremragende, når det kommer til at vedtagelse af protokoller og standarder. Men når det kommer til helt konkret regulering af eksempelvis ophavsret og strafferet, så kan det ikke blive til andet end anbefalinger, fordi det jo er nationalstaternes eget anliggende," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter.

"Når det blot er et forslag fra ITU, så er der ingen forpligtigelse til at indføre det, hverken overfor ITU eller nogen anden myndighed,"

På kant med eksisterende lovgivning

Søren Sandfeld Jakobsen mener samtidig, at forslaget er på kant med nuværende lovgivning.

"I Europa har vi detaljeret regulering, der fastsætter persondata beskyttelse. Hvis man vil pålægge DPI, så går det lige ned i hjertet af det, der i Europa er blevet diskuteret i ophidset tilstand i de sidste fem-seks år.

Et eksempel på nuværende lovgivning, er den kontroversielle three-strikes model, hvor udbydere potentielt har muligheden for at kappe forbindelsen til en internetkunde, få baggrund af tre forseelser.

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S