Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Et ellers godkendt forslag om mere overvågning i form af såkaldt 'deep packet inspection' vil ikke ramme dig, vurderer dansk professor. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Dansk professor i teleret mener ikke at Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forslag omkring yderligere overvågning nogensinde vil blive en realitet.

"Jeg kan love dig for, at sådan et forslag aldrig vil blive gennemført som gældende ret. Aldrig," understreger Søren Sandfeld Jakobsen, der er professor i teleret ved Aalborg Universitet.

Udtalelsen kommer efter et nyt forslag omkring brug af deep packet inspection (DPI) er blevet godkendt af Den Internationale Telekommunikationsunion.

Langt fra anbefaling til gennemførsel

Hovedårsagen til, at forslaget aldrig vil blive gennemført, er ifølge Søren Sandfeld Jakobsen, at ITU ikke kan få indført forslag, der tenderer til decideret regulering.

"ITU er fremragende, når det kommer til at vedtagelse af protokoller og standarder. Men når det kommer til helt konkret regulering af eksempelvis ophavsret og strafferet, så kan det ikke blive til andet end anbefalinger, fordi det jo er nationalstaternes eget anliggende," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter.

"Når det blot er et forslag fra ITU, så er der ingen forpligtigelse til at indføre det, hverken overfor ITU eller nogen anden myndighed,"

På kant med eksisterende lovgivning

Søren Sandfeld Jakobsen mener samtidig, at forslaget er på kant med nuværende lovgivning.

"I Europa har vi detaljeret regulering, der fastsætter persondata beskyttelse. Hvis man vil pålægge DPI, så går det lige ned i hjertet af det, der i Europa er blevet diskuteret i ophidset tilstand i de sidste fem-seks år.

Et eksempel på nuværende lovgivning, er den kontroversielle three-strikes model, hvor udbydere potentielt har muligheden for at kappe forbindelsen til en internetkunde, få baggrund af tre forseelser.

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec