Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Et ellers godkendt forslag om mere overvågning i form af såkaldt 'deep packet inspection' vil ikke ramme dig, vurderer dansk professor. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Dansk professor i teleret mener ikke at Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forslag omkring yderligere overvågning nogensinde vil blive en realitet.

"Jeg kan love dig for, at sådan et forslag aldrig vil blive gennemført som gældende ret. Aldrig," understreger Søren Sandfeld Jakobsen, der er professor i teleret ved Aalborg Universitet.

Udtalelsen kommer efter et nyt forslag omkring brug af deep packet inspection (DPI) er blevet godkendt af Den Internationale Telekommunikationsunion.

Langt fra anbefaling til gennemførsel

Hovedårsagen til, at forslaget aldrig vil blive gennemført, er ifølge Søren Sandfeld Jakobsen, at ITU ikke kan få indført forslag, der tenderer til decideret regulering.

"ITU er fremragende, når det kommer til at vedtagelse af protokoller og standarder. Men når det kommer til helt konkret regulering af eksempelvis ophavsret og strafferet, så kan det ikke blive til andet end anbefalinger, fordi det jo er nationalstaternes eget anliggende," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter.

"Når det blot er et forslag fra ITU, så er der ingen forpligtigelse til at indføre det, hverken overfor ITU eller nogen anden myndighed,"

På kant med eksisterende lovgivning

Søren Sandfeld Jakobsen mener samtidig, at forslaget er på kant med nuværende lovgivning.

"I Europa har vi detaljeret regulering, der fastsætter persondata beskyttelse. Hvis man vil pålægge DPI, så går det lige ned i hjertet af det, der i Europa er blevet diskuteret i ophidset tilstand i de sidste fem-seks år.

Et eksempel på nuværende lovgivning, er den kontroversielle three-strikes model, hvor udbydere potentielt har muligheden for at kappe forbindelsen til en internetkunde, få baggrund af tre forseelser.

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S