Slap bare af: Ny overvågning vil ikke ramme dig

Et ellers godkendt forslag om mere overvågning i form af såkaldt 'deep packet inspection' vil ikke ramme dig, vurderer dansk professor. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Dansk professor i teleret mener ikke at Den Internationale Telekommunikationsunions (ITU) forslag omkring yderligere overvågning nogensinde vil blive en realitet.

"Jeg kan love dig for, at sådan et forslag aldrig vil blive gennemført som gældende ret. Aldrig," understreger Søren Sandfeld Jakobsen, der er professor i teleret ved Aalborg Universitet.

Udtalelsen kommer efter et nyt forslag omkring brug af deep packet inspection (DPI) er blevet godkendt af Den Internationale Telekommunikationsunion.

Langt fra anbefaling til gennemførsel

Hovedårsagen til, at forslaget aldrig vil blive gennemført, er ifølge Søren Sandfeld Jakobsen, at ITU ikke kan få indført forslag, der tenderer til decideret regulering.

"ITU er fremragende, når det kommer til at vedtagelse af protokoller og standarder. Men når det kommer til helt konkret regulering af eksempelvis ophavsret og strafferet, så kan det ikke blive til andet end anbefalinger, fordi det jo er nationalstaternes eget anliggende," siger Søren Sandfeld Jakobsen og fortsætter.

"Når det blot er et forslag fra ITU, så er der ingen forpligtigelse til at indføre det, hverken overfor ITU eller nogen anden myndighed,"

På kant med eksisterende lovgivning

Søren Sandfeld Jakobsen mener samtidig, at forslaget er på kant med nuværende lovgivning.

"I Europa har vi detaljeret regulering, der fastsætter persondata beskyttelse. Hvis man vil pålægge DPI, så går det lige ned i hjertet af det, der i Europa er blevet diskuteret i ophidset tilstand i de sidste fem-seks år.

Et eksempel på nuværende lovgivning, er den kontroversielle three-strikes model, hvor udbydere potentielt har muligheden for at kappe forbindelsen til en internetkunde, få baggrund af tre forseelser.

Læs også:
Offentligheden må intet vide: Danskere forhandler om nettets fremtid

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Sådan vil agentur indføre overvågning gennem hemmeligt forslag

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S